تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

۱۳۹۹-۰۳-۱۶ 0
186-1860473_migraine-dentistry-headache-photograph-migraine-headache-png-transparent.png

 

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) چیست؟

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) یک روش درمانی است که در آن از پالس‌های مغناطیسی متمرکز شده برای تحریک برخی نواحی خاص در مغز که در افراد مبتلا به بیماری‌های مغزی و افسردگی شدید، فعالیت کمتری دارند، استفاده می شود.

تحریک مغناطیسی مغز (تی ام اس تراپی) برای افرادی که از روش‌های درمانی معمول مانند داروهای ضدافسردگی و داروهای توانبخشی مغز نتیجه‌ای نگرفته‌اند، مانند افراد مبتلا به بیماری‌های روحی و اختلالات مغزی مانند عارضه‌های پس از سکته  و آسیب مغزی، بیماران فلج مغزی و بیماران مبتلا به ام‌اس امید تازه‌ای محسوب می‌شود.

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) یک روش درمانی ایمن و غیرجراحی است که در آن از میدان مغناطیسی با سرعت بالا که به طور متناوب تغییر جهت می‌دهد، برای تحریک نورون‌ها در مغز استفاده می‌شود.

تی ام اس تراپی برای اهداف توانبخشی مغز و درمان غیردارویی اختلالات عصبی مانند افسردگی شدید و دیگر بیماری‌ها به کار می‌رود و عموماً برای بیماران بزرگسالی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیش از این سایر روش‌های درمانی را به کار گرفته‌اند و آن روش‌ها برایشان نتیجه‌بخش نبوده است.

 

چگونگی عملکرد تحریک مغناطیسی مغز

با استفاده از پالس‌های مغناطیسی بسیار متمرکز با قدرتی مشابه با پالس‌های MRI نواحی خاصی از مغز که خلق و خوی فرد را متعادل می‌کنند، فعال می‌شود. با به کارگیری میدان‌های مغناطیسی که به طور دقیقی متمرکز شده‌اند و می‌توانند از بافت‌های استخوانی و بافت‌های نرم عبورکنند، می‌توان بدون نیاز به جراحی سلول‌های مغز را فعال کرد.

 

مزایای روش درمانی تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

1-تحریک مغناطیسی مغز یک روش درمان سرپایی و غیرجراحی است که انجام آن نیازی به بیهوشی و حتی استفاده از آرام‌بخش ندارد. بنابراین بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی، مطب را ترک کند و به فعالیت‌های روزمره‌ی خود بپردازد.

2-بر خلاف سایر روش‌های درمانی مانند ECT (درمان با الکتروشوک)، روش تحریک مغناطیسی مغز کاملاً بدون درد است و هیچ تاثیر مخرب و عوارض جانبی بر ادراک یا حافظه‌ی فرد ندارد.

 

بیماریهایی که با تحریک مغناطیسی مغز درمان می شوند

  • افسردگی شدید
  • اسکیزوفرنی
  • اختلالات اضطرابی
  • پارکینسون
  • سکته‌ی مغزی
  • ام اس
  • سردردهای میگرنی

 

دوره درمان با (تی ام اس) تراپی چه مدت طول می کشد؟

یک دوره‌ی درمان استاندارد با ( تی ام اس ) تراپی به طور معمول شامل 20 تا 30 جلسه می‌باشد که شامل 5 جلسه‌ی درمانی در هفته برای 4 تا 6 هفته خواهد بود. و هر جلسه حدود 37 دقیقه طول می کشد.

 

خطر و ممنوعیت تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

TMSبرای بیمارانی که در کنار قلب خود دستگاه ضربان‌ساز (pacemaker) دارند، باید با احتیاط بسیار زیاد انجام شود.

بزرگترین خطر این روش این است که بیمار نباید هیچ وسیله‌ی مغناطیسی در مغز خود داشته باشد، چرا که TMS نیز یک روش مغناطیسی است. بنابراین افرادی که نمی‌توانند اسکن MRI را انجام دهند، درمان با TMS را نیز نمی‌توانند انجام دهند.

 

عوارض تحریک مغناطیسی مغز(تی ام اس تراپی)

سردرد و تحریک شدن جمجمه از عوارض جانبی شایع این روش است.

خطر بروز تشنج بسیار کم و نادر و در حد صفر است.

 

 

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ