تزریق فاست

۱۳۹۸-۱۲-۰۹ 2
Facet-joint-injections.png

تزریق فاست – سائیدگی یا تخریب مفاصل فاست عارضه‌ی بسیار شایعی است، زیرا این مفاصل دائماً با ستون فقرات تماس دارند. زمانی که مفصل فاست ساییده یا پاره می‌شود، غضروف نازک می‌شود یا از بین می‌رود، در نتیجه استخوان مفصل زیرین در واکنش به این تغییرات فرسایشی زائده‌ها یا خارهای استخوانی را تولید می‌کند و مفصل نیز بزرگ می‌شود.این تغییرات مفصلی به تغییرات آرتریتی یا به عبارتی عارضه‌ی التهابی ـ فرسایشی موسوم است که اصطلاحاً آرتروز نامیده می‌شود. بیماران دچار آرتروز کمردرد شدیدی را هنگام حرکت کردن حس می‌کنند. آرتروز، بیماری مفصل فاست یا سندرم مفصل فاست نیز نامیده می‌شود.

درد های کمر دو علت دارد: علت عضلانی مفاصل فاست و علت بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر.

درد های ناشی از مفاصل فاست دردهایی هستند که در ناحیه گودی کمر احساس می شوند، با ایستادن و راه رفتن بدتر می شوند و با نشستن و خم شدن به جلو کمتر می شوند.زیرا زمانی که مفصل‌های فاست ملتهب می‌شوند، بدن واکنشی حمایتی را شروع می‌کند که در اثر آن، عضلات مجاوری که به موازات ستون فقرات قرار دارند، دچار اسپاسم و گرفتگی می‌شوند. درنتیجه ، التهاب مفاصل فاست معمولاٌ با وضعیت اندامی نامناسب و قوز کرده و انقباض‌های قوی و دردناک عضلات همراه است. برای این که قوس نامناسب ستون فقرات به روش درمان دستی اصلاح شود، باید عضلات منقبض شل شود و اصلاح وضعیت اندامی احتیاجی به تنظیم ساختارهای استخوانی ندارد.

 

علل التهاب مفاصل فاست

روند طبیعی افزایش سن و پیری و تحمیل فشار بر روی ستون فقرات در طول سال‌ها ، دلیل اصلی بیماری مفاصل فاست است. بااین حال عوامل زیر بیماری مفصل فاست را تشدید یا تسریع می‌کند:

1-آرتروز

2-شغلهایی که با کار بدنی سنگین یا حرکتهای سخت و مکرر همراه هستند.

3-آسیب‌های ناگهانی مانند: صدماتی که حین ورزش‌های پربرخورد، تصادف وسایل نقلیه موتوری یا سقوط از بلندی رخ می‌دهد.

4-اسپوندیلولیستزی یا سر خوردن مهره: در این عارضه یک مهره روی مهره‌ی زیرین رو به جلو سر می‌خورد.

5-اضافه وزن یا چاقی

6-سیگار کشیدن

7-بلند کردن اشیاء سنگین به روش نامناسب

8-سوءتغذیه

9-ورزش نکردن و  فعالیت نداشتن

با توجه به مواردی که ذکر شد، اگر در معرض خطر بیماری مفصل فاست یا عارضه‌های مرتبط با آن قرار دارید، از متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای بررسی وضعیت خود و انجام اقدامات پیشگیرانه کمک بگیرید. چنانچه با کمک متخصص توانبخشی سبک زندگی خود را اصلاح کنید و عامل‌های خطر را حذف کنید، می‌توانید مانع پیشرفت بیماری مفصل فاست شوید و شدت آن را کاهش دهید.

 

عارضه‌های مشابه مشکلات مفاصل فاست

علائم التهاب مفاصل فاست کمر یا گردن در شدیدترین حد خود شبیه به علائم عارضه های دیگری مانند: فتق دیسک، عفونت عمیق، شکستگی مهره و پارگی عضلات ستون فقرات است و حتی مشکل مفصل فاست کمری گاهی با ناراحتی‌های داخل شکمی اشتباه گرفته می‌شود. درهرحال حملات درد مفصل فاست به شدت طاقت‌فرسا و نگران کننده است.

از طرفی علائم مشکلات جدی شکم نیز به علائم ناراحتی‌های مفصل فاست کمر شباهت دارد و مشکلات قدامی عمقی گردن نیز شبیه به اختلالات مفصل فاست گردن است. بنابراین تشخیص صحیح این بیماریها بسیار حائز اهمیت است. آرتریت در برخی بیماران علت اصلی درد و ساییدگی مفصل است، بنابراین احتمال ابتلا به آرتروز نیز باید در نظر گرفته شود.

 علائم التهاب مفاصل فاست 

دردهای حاد مفصل فاست گردن و کمر معمولاً دوره‌ای و غیرقابل پیش‌بینی است و چند بار در ماه یا سال رخ می‌دهد.

اکثر بیماران در ناحیه‌ی مفصل فاست ملتهب ، از حساسیت به لمس مداوم رنج  می‌برند و متوجه کاهش انعطاف‌پذیری عضلات ستون فقرات خود می‌شوند.

خم شدن به عقب بیشتر از خم شدن رو به جلو برای بیماران ناراحت کننده است.

درد پایین کمر ناشی از درگیری مفصل فاست اغلب رو به پایین در باسن و بخش فوقانی پا منتشر می‌شود.

مشکلات مفصل فاست گردن نیز با درد موضعی یا انتشار درد در شانه‌ها یا بخش فوقانی پشت بدن همراه است.

درگیری مفصل فاست کمر ایستادن را قدری برای بیمار دشوار می‌کند، اما نشستن و رانندگی تبدیل به کابوسی عذاب‌آور می‌شود.

برخلاف تصور محدود کردن فعالیت برای بیماران دچار درد پایین کمر به هیچ وجه سودمند نیست؛ زیرا گرفتگی عضلات در اثر حملات التهابی و شدید درگیری مفصل فاست ، در پی استراحت مطلق ادامه می‌یابد و به خستگی مزمن عضلات منجر می‌شود. به این ترتیب چرخه‌ی درد و اسپاسم عضلات تکرار می‌شود.

 

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی چگونه درگیری مفاصل فاست را تشخیص می دهند؟

متخصص طب فیزیکی با تجویز رادیوگرافی قدامی ـ خلفی (جلو ـ عقب)، جانبی و مورب ، معاینات لازم را انجام می‌دهد و تغییرات مفصل فاست را در عکس بررسی می کند. سی تی اسکن نیز برای بررسی دقیق‌تر مفصل فاست و دیگر ساختارهای ستون فقرات انجام می‌شود.

اسکن MRI کمک چندانی به تشخیص این مشکل خاص ستون فقرات نمی‌کند، اما برای بررسی مشکلات احتمالی دیسک یا علل درد شکمی بسیار مفید است.

احتمالاً تزریق در مفصل فاست (بلوک اعصاب مفصل فاست) قطعی‌ترین راه برای تشخیص درد مفصل فاست است. متخصص توانبخشی مقدار کمی از ماده‌ی حاجب رادیوگرافی، داروی بی‌حسی موضعی و کورتیزون را در مفصل فاست مشکوک تزریق می‌کند. چنانچه درد حاد یا مزمن بیمار در طول این عمل و در نتیجه‌ی دریافت این داروها تسکین یابد، تشخیص درگیری مفصل فاست تایید می‌شود.

 

راه های درمان التهاب مفاصل فاست

روش های متعددی برای متوقف کردن درد حاد و عود کننده‌ی مفصل فاست وجود دارد. بسیاری از این درمان‌ها درد را برای مدت کوتاهی تسکین می‌دهند،و اثر درازمدت چندانی ندارند. همچنین درمان‌های غیرجراحی متعددی برای تسکین درد و توانبخشی کمر و پشت بدن وجود دارد.

از جمله این درمان ها:

1-تغییر سبک زندگی :

ترک سیگار ، پوشیدن کفش مناسب، خودداری از انجام دادن فعالیت‌های تشدید کننده درد، حفظ حالت اندامی صحیح حتی هنگام خواب و بستن کمربند طبی .

2-تغییر دادن الگوی فعالیت‌های روزمره

برای مثال کوتاه کردن یا حذف سفرهای طولانی روزانه، و استراحت‌های کوتاه مدت در طول روز .

3-گرما و سرما درمانی:

گرما (پتوی گرمایشی، بطری آب داغ، دوش آب گرم) ، سرما (کیسه یخ و انواع کمپرس سرد) درد را تسکین می‌دهد.

4-بالش و گردنبند طبی:

گردنبند طبی و تراکشن (کشش) مهره‌های گردن، گردن درد را موقتاً تسکین می‌دهد. بالش مناسب نگهدارنده‌ی گردنی نیز کمک می‌کند تا گردن در طول شب در موقعیت‌های خمیده‌ی نامناسب قرار نگیرد.

5-درمان دارویی:

بسیاری از داروهای بدون نسخه، التهاب ناشی از بیماری مفصل فاست را کاهش می‌دهد تا بیمار راحت‌تر بتواند درمان طب فیزیکی و تمرین‌های فیزیوتراپی را انجام دهد و در دیگر برنامه‌های درمانی درازمدت شرکت کند. تزریق‌های موضعی تسکین دهنده‌ی درد بیمار را برای مدتی، گاهی به طول 6 ماه، از ناراحتی شدید مفصلی نجات می‌دهد.

6-ورزش درمانی وطب فیزیکی:

تقویت عضلات شکم، کاهش وزن و افزایش انعطاف‌پذیری ، فشار روی ستون فقرات را کاهش می‌دهد و در نتیجه علائم ناشی از بیماری مفصل فاست تخفیف یا تسکین می‌یابد. طب فیزیکی بخش مهم و مؤثر روش های درمانی مفاصل فاست است. درمان‌های دستی یا دستکاری کایروپرکتیک یا استئوپاتیک نیز به آرام شدن درد کمک می‌کند.

7-طب سوزنی :

یکی دیگر از روش هایی که برای کاهش علائم درگیری مفاصل فاست توسط متخصصان طب فیزیکی انجام می شود.

8-ریزوتومی فاست:

تخریب بخشی از پایانه‌های عصبی ظریف مرتبط با مفصل‌های فاست به تسکین درازمدت درد مفصلی کمک می‌کند. عمل ریزوتومی با استفاده از تکنیک پروب داغ برقی یا سری منجمدکننده با توجه به تصاویر رادیوگرافی انجام می‌شود. تزریق دقیق بوتاکس نیز درمان سریع‌تری است که انقباض‌های عضلانی را درمان می‌کند.

9-جراحی :

به علت تخریب دیسک مجاور در موارد مزمن و بسیار شدید، گاهی اوقات لازم است که جراحی فیوژن یا خشک کردن استخوان برای متوقف ساختن مشکلات مفصل فاست و دیسک انجام شود.

شاید این عمل جراحی به شدت تهاجمی به نظر بیاید، اما ناراحتی مداوم، دوره‌ای و بسیار شدید و ناتوان کننده‌ی کمر و ستون فقرات بیمار را از یک زندگی فعال محروم می‌کند. در این شرایط جراحی انتخاب عاقلانه‌ای است که بیمار را از درد غیرقابل تحمل نجات می‌دهد.

اهداف تزریق در مفاصل فاست چیست؟

تزریق در مفصل فاست معمولا با دو هدف انجام می‌شود:

1- تشخیص: بعد از تزریق ماده‌ی بیحس‌کننده در مفصل فاست، در صورتی که بلافاصله بعد از انجام تزریق، درد بیمار کاملا برطرف شود، به احتمال بسیار زیاد، مفصل فاست مورد نظر منشاء اصلی درد بوده است.

2- درمان (تسکین درد): در این حالت، علاوه بر ماده‌ی بیحس‌کننده، ماده‌ی استروئیدی نیز به آرامی تزریق می‌شود تا التهاب مفصل برطرف شود. انجام این کار می‌تواند در مواردی، موجب تسکین درد بلند مدت شود.

 

آیا تزریق در مفاصل فاست عوارض دارد؟

انجام تزریق در مفاصل فاست ممکن است در بعضی افراد این عوارض را به دنبال داشته باشد:

1-بی تاثیربودن درکاهش درد

2-مقطعی بودن درمان درد و علائم بیماری

3-واکنش آلرژیک به داروهای تزریق شده

4-احساس ناراحتی شدید درمحل تزریق

5-بدترشدن درد و علائم بیماری

6-بروزعفونت و خونریزی

7-بروزآسیب های عصبی

دربرخی موارد ممکن است داروی کورتون تزریق شود که دراین صورت ممکن است عوارضی از قبیل:

1-بروزحالت قرمزی درصورت

2-تغییردر خلق وخو

3-بالارفتن سطح قندخون

4-حتی درموارد شدیدترممکن است سبب بروزسکته مغزی درفرد نیز شود.

 

مراقبت های بعد از تزریق فاست

 • بهتر است فردی همراه بیمار باشد و او را به خانه برگردانده و برای 24 ساعت بعدی در کنار بیمار بماند.
 • در صورت استفاده از آرامبخش و بیهوشی ، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد تا اثرات آن برطرف شود. ممکن است بیمار نتواند برخی از اطلاعاتی که در طول فرآیند ارائه شده را به یاد بیاورد. این جزء عوارض جانبی طبیعی دارو است. برای 24 ساعت آینده نباید رانندگی کد، با ابزار الات کار کند، تصمیمات مهم بگیرد، اسناد قانونی را امضا کند و یا بدون همراه مسافرت کند .
 • روز بعد از عمل پانسمان را برداشته و محل تزریق را شستشو کنید.
 • هنگامی که اثر داروی بی حسی موضعی از بین برود، ممکن است بیمار دوباره درد داشته باشد. بعضی از افراد در ابتدا دچار افزایش درد و احساس خشکی و گرفتگی خواهند شد که این حالت ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد. در صورت لزوم، برای یکی دو روز پس از تزریق ، بیمار می‌تواند هر از گاهی یک بسته یخ را به مدت 20 دقیقه در محل قرار دهد.
 • در صورتی که داروی کورتون تزریق شود، ممکن است چندین روز طول بکشد تا بیمار متوجه تاثیرات دارو شود. علاوه بر این، ممکن است برای چند روز دچار حالت قرمزی در صورت و یا تغییراتی در خلق و خوی خود باشد. در مورد بیماران دیابتی ممکن است میزان قند خون افزایش یابد.
 • بیمار نباید سطح فعالیت‌های خود را به سرعت افزایش دهد. بلکه باید به تدریج فعالیت‌های روزانه خود را تا جایی که تحملش را دارد زیادتر کند و درباره این موضوع با پزشک خود مشورت نماید.
 • در صورت مواجهه با هر گونه تورم یا خونریزی در ناحیه تزریق یا هر مشکل دیگر ، با پزشک یا اورژانس بیمارستان خود تماس بگیرد.

تمرینات ورزشی برای کاهش درد دیسک کمر

0/5 (0 نظر)

2 comments

 • شیرین

  ۱۳۹۸-۱۲-۱۳ در ۶:۳۲ بعد از ظهر

  سلام دکتر، من ۵۰ سالمه و خیاط هستم ، گردن درد شدیدی دارم ، هر موقع با آمپولهای مسکن مدتی دردم ساکت میشه ، به نظرتون تزریق فاست میتونه کمک بیشتری به من بکنه ؟

  پاسخ

  • syasrebi

   ۱۳۹۸-۱۲-۲۸ در ۱۱:۰۵ قبل از ظهر

   باید دید واقعا منشا درد شما از کجاست. حدس می زنم با توجه به شغل و سنتان فقط با فیزیوتراپی بهتر شود.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ