منافع طب فیزیکی برای سالمندان

۱۳۹۹-۰۱-۱۹ 1
0_-A5yYUAW4SFQT6dm.jpg

فردی که ۶۵ سال بیشتر ندارد، پارکینسون قدرت و توانایی بدنش را کم کرده و بیشتر اوقات در راه رفتن دچار مشکل می‏شود. همیشه داروهایش کنارش است. خانواده‌اش مدام او را نزد پزشکان متخصص قلب و عروق و ریه می‌برند تا قدری از نفس‌تنگی و تورم پاهایش کاسته شود و…

این مورد تنها یک نمونه از مشکلات جسمی سالمندان است که برای حل آن به پزشکان مختلف از پزشک عمومی گرفته تا انواع متخصصان مراجعه می‌کنند. معمولا در این گروه سنی مشکلات متعدد همزمان بروز می‌کنند بنابراین مهم است که بدانند تخصص‌های مختلف پزشکی در درمان آنها چه جایگاهی دارد و تا چه میزان موثر است. ولی برخی از رشته‌های پزشکی برای سالمندان کمتر شناخته شده است و به همین دلیل آنها اهمیت آن را در بهبود کارکرد بدنشان نمی‌دانند. معمولا سالمندان ضعف و ناتوانی خود را به بیماری یا علایم کهنسالی مربوط و کمتر در مورد نقش و اهمیت طب فیزیکی می‌دانند.

گرچه بین سالمندی و ناتوانی رابطه حتمی‌ای وجود ندارد، اما با بالارفتن سن، شیوع و میزان بروز بیماری‌های مزمن افزایش می‌یابد و بسیاری از این بیماری‌ها، بر توانایی و استقلال سالمند تاثیرات منفی می‌گذارند. در حال حاضر بیشتر سالمندان با مشکلات عدیده مفصلی و اسکلتی مواجه هستند، درمان و توانبخشی در بیماری‌های رایج سالمندان از جمله آرتروز و پوکی استخوان (استئوپروز) و توانبخشی پس از سکته‌های مغزی، قلبی و بیماری‌های مزمن ریوی از جمله مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و استقلال فردی سالمندان کمک کند. در مواردی هم که بیمار به جراحی نیاز داشته باشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح معرفی می‌کند و اقدام‌های توانبخشی قبل و بعد از عمل را بهبود می‌بخشد. اختلال‌های روحی و روانی در مزمن شدن درد بیماران نقش موثری دارد بنابراین اهمیت توجه به سلامت روحی ، روانی و معنوی سالمندان و ارتقای نقش و جایگاه آنها در جامعه کمتر از سلامت جسمی آنها نیست. علاوه بر این، در کنار بهبود شرایط جسمانی سالمند بیشترین تلاش برای محدود کردن داروهای مصرفی و رویکرد آنها به درمان‌های طبی و فیزیکی است که این مساله می‌تواند از عوارض مسمومیت‌های دارویی در سالمندان بکاهد. بنابراین به‌نظر می‌رسد که نگاه کل‌نگر و همه‌جانبه طب فیزیکی و توانبخشی به متخصصان این رشته، جایگاه ویژه‌ای به بررسی و درمان مشکلات سالمندان می‌دهد.رشته طب فیزیکی و توانبخشی برای بازگشت توانایی‌ها و حرکت‌های از دست رفته و افت عملکرد سالمندان برنامه‌های خاصی دارد و می‌تواند باعث بهبود عملکرد آنها و افزایش میزان توانایی‌شان شود.

 

در طب فیزیکی و توانبخشی برای سالمندان چه اقداماتی صورت می گیرد؟

متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی با انجام معاینه‌هاو تست های خاص این رشته پزشکی، میزان استقلال یا وابستگی عملکرد سالمندان را مشخص می‌کنند. این مرحله جزء اصلی معاینه‌های یک سالمند است که متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی برای آن آموزش دیده‌اند.همچنین شناخت فیزیولوژی سالمندی، به خصوص در ارتباط با سیستم اعصاب محیطی و سیستم اسکلتی – عضلانی و آگاهی از نشانه ها و مشکلات ناشی از بی‌حرکتی، کم‌تحرکی، محدودیت حرکات مفاصل، زخم بستر و… نیز از دیگر اقدام‌هایی است که متخصصان طب فیزیکی در آن مهارت دارند و برای سالمندان انجام می‌دهند.

 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای تشخیص و درمان بیماری سالمندان از چه روش‌هایی استفاده می‌کند؟

‌طب فیزیکی یک تخصص پزشکی است و متخصصان این رشته مانند سایر پزشکان ابتدا شرح حال می‌گیرند، سپس بیمار را معاینه و در صورت لزوم از تست‌های آزمایشگاهی، رادیولوژیک و… استفاده می‌کنند.آنها بررسی‌های آزمایشگاهی و رادیولوژی را با علایم بالینی تطبیق داده و تشخیص صحیح را انجام میدهند. برای درمان نیز علاوه بر دارو، روش‌های فیزیوتراپی تخصصی، تزریقات موضعی و وسایل کمکی مانند بریس یا عضو مصنوعی تجویز می‌شود.

طب فیزیکی و توانبخشی چه اهمیتی در کاهش درد سالمندان دارد؟

طب فیزیکی و توانبخشی در کنترل دردها ی مزمن در سالمندان نقش مهمی ایفا می کند. حدود یک‌سوم سالمندان از دردهای مزمن در مفاصل خود رنج می‌برند. و با توجه به اینکه در این افراد به دلایل مختلف، تداخل ها و عوارض دارویی شایع‌ است، استفاده از روش‌های غیردارویی کنترل درد مانند :  مودالیته‌های گرمایی، سرمایی، لیزر، مغناطیس و امواج مافوق صوت که در طب فیزیکی و توانبخشی به کار می رود ، برای آنها اهمیت بسیاری دارد.

 مهم‌ترین ابزارهای درمانی  طب فیزیکی و توانبخشی در سالمندان

از مهم‌ترین ابزارهای درمانی در طب فیزیکی برای سالمندان، تجویز ورزش‌ و استفاده از وسایل کمکی است. ورزش درمانی نقش مهمی در توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی یا قلبی و جراحی‌های قلب دارد.  آگاهی و تجربه متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی از اصول تجویز ورزش در سالمندان و شناخت وسایل کمکی و اورتزها و پروتزها می‌تواند در بهبود شرایط جسمانی سالمندان بسیار موثر باشد. سقوط و زمین‌خوردگی از اتفاق‌های خطرساز در دوران سالمندی است و حدود ۲۰ درصد از موارد زمین‌خوردگی، به علت ناپایداری در راه‌رفتن اتفاق می‌افتد که با تجویز برنامه‌های ورزشی مناسب (ورزش‌های قدرتی و بالانس) می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. به جز افزایش سن، چاقی نیز از مهم‌ترین عوامل خطر ایجاد آرتروز زانوست. علاوه بر اینها  ضعف عضلات چهارسرران، اختلال‌های حس عمقی و فعالیت‌های فیزیکی نامناسب هم می‌تواند احتمال بروز خطر را در افراد سالمند افزایش دهد . طب فیزیکی و توانبخشی این عوامل خطر را با تجویز ورزش‌های مناسب برای تقویت عضلات چهارسر ران و برنامه‌های آگاه‌سازی و تجویز حرکت‌های کششی مناسب، استفاده از وسایل کمکی مانند: کفش و عصا یا اورتزها تا حد زیادی کاهش و برطرف می کند و با کمک این برنامه ها و ابزارها  در کاهش درد سالمندان موثر می باشد.

 

طب فیزیکی و توانبخشی و تأثیر آن در شکستگی استخوان در سالمندان 

هنگامی که سالمند دچار شکستگی استخوان می شود ، علاوه بر متخصص ارتوپدی ، متخصصین طب فیزیکی در بهبودی کامل و بازیابی توانایی و استقلال عمل سالمند نقش مهم و به سزایی را ایفا می کند. با اقدامات و آموزش های متخصص توانبخشی ، توانایی راه رفتن، برگشت به کار و استقلال سالمندان افزایش پیدا می‌کند. سالمندان حتی باید درمان موارد ساده‌ای مانند پیچ‌خوردگی مچ پا را هم جدی بگیرند و حتما با دقت بیشتری آن را پیگیری کنند زیرا در غیر این صورت مشکلاتی در راه‌رفتن آنها ایجاد خواهد شد. در این شرایط به دلیل از دست رفتن وسیله قدرت ناشی از استراحت، اقدام‌های شدیدتر توانبخشی برای برگشت به کار لازم است.

 

 


One comment

  • مریم

    ۱۳۹۸-۱۲-۰۶ در ۶:۲۴ بعد از ظهر

    مامانم همیشه از درد زانو و پاهاش شکایت داره و هر آزمایش و عکسی هم انداخته سالم بوده فکر می کنم از اعصاب باشه ، به نظرتون با تمرینات توانبخشی میتونه از این دردها خلاص بشه؟

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ