بیماری پارکینسون

۱۳۹۸-۱۱-۱۱ 0
pa-80e5798ed6cc1f0998477dce4a9e837d-1200x800-1200x800.jpg

پارکینسون یک بیماری نادر است و از هر 300 نفر تقریباً یک نفر به آن مبتلا می‌شود.

بیماری پارکینسون مجموعه ای گسترده از مشکلات عصبی است که در اصطلاح به آن‌ها اختلالات حرکتی از مبدأ گفته می‌شود. بیماری پارکینسون به سیستم عصبی مرکزی بدن حمله کرده و باعث کاهش توانایی مغز برای انجام حرکت‌های هماهنگ می‌شود. و این باعث حرکت‌های غیرارادی در بیمار و در نهایت ایجاد احساس زندانی شدن برای بیمار در بدن خود خواهد شد. بیمار مبتلا به پارکینسون با لرزش مداوم اندام‌ها، ایجاد خمیدگی در وضعیت بدن، حرکت آهسته در اعضای بدن و خیره شدن به یک فضای خالی مواجه خواهد شد، و این علائم در بدن بیمار به‌سادگی برای سایرین قابل تشخیص خواهد بود.

 

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی نشاط ، بیماران مبتلا به پارکینسون را جهت حفظ و بالا بردن سطح فعالیت و استقلال آنها یاری می کنند.  متخصصین کلینیک نشاط از تمرین‌های حرکتی و تکنیک‌های خاص برای مبارزه با علائم این بیماری استفاده می‌کنند، و با توجه به ماهیت و شدت مشکل، برنامه درمانی برای  بهبود سطح هماهنگی، قدرت، و انعطاف‌پذیری عضلات تمرکز کرده بیمار تجویز کرده و این درمان باعث بهبود وضعیت راه رفتن و فعالیت‌های عادی روزمره فرد با درد و ناراحتی کمتری خواهد شد.

 

علائم بیماری پارکینسون

لرزش: رایج‌ترین علامت ابتلا به پارکینسون در مراحل اولیه آن لرزش است. این عارضه معمولا” در نقاط بسیار محدود مانند یک انگشت یا یک دست آغاز می‌شود. اما با گذشت زمان این مشکل در کل دست پخش شده و می‌تواند در لب‌ها، پاها، یا زبان نیز مشاهده گردد.

کندی حرکت: آهسته شدن حرکت‌های روزانه ی فرد

بی‌حرکتی: که به علت خشک شدن عضلات می باشد معمولا” از ناحیه پاها و گردن آغاز می‌شود. عضلات این نواحی بدن به‌شدت سفت می‌شوند.زمانی که این مشکل عضلات ناحیه صورت را دربرگیرد، ظاهر صورت فرد حالت خیره شدن پیدا می کند.

مشکلات گوارش: توانایی هضم غذا کاهش یافته و سطح انرژی بدن بیمار کم می‌شود. و این شرایط احتمال ایجاد یبوست را برای بیمار فراهم می سازد.

افسردگی: ابتلا به پارکینسون باعث تغییرات شیمیایی در مغز شده و باعث ایجاد حالت افسردگی برای فرد می شود. افسردگی می تواند یکی از علائم اولیه هشدار دهنده ابتلا به پارکینسون باشد.

کاهش فشار خون: که می‌تواند با گیج شدن فرد و غش کردن وی همراه باشد.

حساسیت به دما: افراد مبتلا به پارکینسون ممکن است به دما حساس شده و احساس گرگرفتگی یا تعریق زیاد داشته باشند.

ناراحتی در ناحیه پا: بیمار احساس سوزش و گرفتگی در عضلات پاهای خود پیدا خواهد کرد.

مشکلات مربوط به حفظ تعادل: از دست دادن هماهنگی بین عضلات و کاهش قدرت تعادل ، خطر زمین خوردن بیمار را افزایش می دهد.

عوامل خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

دلیل اصلی ابتلا به بیماری پارکینسون هنوز شناخته شده نیست، اما بعضی عوامل به‌طور مشخص دارای رابطه خاص با ابتلا به این بیماری هستند. مهم‌ترین این عوامل :

افزایش سن: این بیماری معمولاً در افراد با سنین بالا مشاهده می‌شود. بنابراین با افزایش سن خطر ابتلا به این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند.

جنسیت: مردان بیشتر از زنان به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شوند. احتمالا” به این دلیل که مردان بیشتر از زنان در معرض عوامل خطر همچون مواد سمی یا وارد شدن آسیب به ناحیه سر قرار دارند.

سابقه فامیلی: ابتلای یک یا چند عضو نزدیک از اعضای خانواده به این بیماری می‌تواند احتمال ابتلای فرد به این بیماری را تا حدودی افزایش دهد.

کاهش سطح استروژن: افرادی که پس از یائسگی از درمان جایگزینی و تنظیم هورمون استفاده نمی‌کنند و همچنین افرادی که هیسترکتومی انجام داده‌اند، در معرض ریسک بالاتر ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.

کشاورزی: قرار گرفتن در معرض مواد سمی همچون مواد آفت‌کش یا علف‌کش  فرد را در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون قرار می دهد. افرادی که فعالیت‌های کشاورزی انجام می‌دهند، به خاطر قرار گرفتن در معرض این مواد سمی بیشتر از سایر افراد به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شوند.

عوامل ژنتیک: ژن آلفا سینوسلین می‌تواند نقش کلیدی در احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون داشته باشد.

کاهش سطح ویتامین  : Bتحقیقات نشان می‌دهد افرادی که با فقر ویتامین B مواجه بوده‌اند، در مقایسه با افرادی که سطح ویتامین B بدن آن‌ها مناسب بوده است ، بیشتر به علائم شدید بیماری پارکینسون دچار شده اند.

وارد شدن آسیب به سر: طبق تحقیقات انجام شده ، بین وارد شدن آسیب به سر، گردن، یا ناحیه بالای ستون فقرات و ابتلا به بیماری پارکینسون رابطه مشخص وجود دارد.

 

تشخیص بیماری و روش های آن

تشخیص این بیماری در مراحل اولیه آن که علائم بیماری محدود است، به‌سختی امکان‌پذیر است. همچنین ابتلای افراد جوان‌تر به این بیماری تا زمان پیشرفت آن در سنین بالاتر معمولاً قابل تشخیص نیست.

روش‌های تشخیص بیماری پارکینسون متنوع بوده و شامل : آزمایش ژنتیک، آزمایش بویایی و سیستم خودآگاه، آزمایش عصبی فیزیکی و تصویربرداری عصبی می باشد.

 

درمان بیماری پارکینسون

با وجودی که تاکنون درمان مشخصی برای این بیماری پیدا نشده است، افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند از روش‌های مختلف برای بهبود کیفیت زندگی خود استفاده کنند. این روش‌ها شامل مصرف دارو و عمل جراحی است. سایر روش‌های قابل استفاده در هنگام ابتلا به این بیماری شامل ایجاد تغییر در سبک زندگی و استفاده از روش‌های درمان فیزیکی و گفتاردرمانی است.

 

روش های درمان

مصرف دارو

اولین روش درمان بیماری پارکینسون تجویز داروهایی است که پالس های عصبی را مسدود کرده و حرکت عضلات را کنترل می کند. از جمله این داروها: لوودوپا، سگلاین و داروهای آنتی کولینرژیک می باشند.

تمرین‌های حرکتی

بیماری پارکینسون بر توانایی حرکتی بدن تاثیر می‌گذارد. تمرین‌های حرکتی به عضلات بدن در حفظ قدرت و قابلیت انعطاف‌پذیری و توانایی حرکتی کمک می کنند. تمرین‌های حرکتی باعث توقف پیشرفت بیماری پارکینسون نمی‌شود، اما می‌تواند هماهنگی بین عضلات را افزایش داده و از سفت شدن عضلات جلوگیری کند.

آب درمانی

انجام تمرین‌های حرکتی با استفاده از روش‌های مشخص در استخر یا محیط آب است. آب درمانی می‌تواند به افراد بیمار در ارتباط با مشکلات قلبی عروقی کمک کرده، آسیب‌های جزئی و بیماری‌های حاد همچون پارکینسون را تحت کنترل قرار دهد. حتی بیمارانی که از وضعیت سلامت بهتر برخوردار هستندو فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، با استفاده از این روش‌ها قدرت تحمل و پایداری عضلات خود را افزایش داده و در هنگام مواجه شدن با آسیب‌دیدگی‌ها، توانبخشی لازم را بر روی عضلات انجام دهند.

ماساژ

ماساژ درمانی در کاهش برخی از مشکلات مربوط به سفت شدن عضلات در بیماران مبتلا به پارکینسون کمک موثر می نماید.

تحریک مغناطیسی مغز

در مواردی که علائم بیماری خفیف تا متوسط باشد، تحریک مغناطیسی مغز به همراه سایر روش‌های درمان برای بیماری پارکینسون استفاده می‌شود.

امواج مافوق صوت

بیماری پارکینسون می‌تواند باعث تشکیل ندول (گره) و سفت شدن بافت در محل‌های مختلف بدن همچون ناحیه پایین شکم یا بالای ران شود. این شرایط وارد کردن سوزن را به بدن دشوار کرده و بر فرآیند جذب دارو تأثیر می گذارد. استفاده از امواج مافوق صوت  به درمان موفقیت‌آمیز این ندول‌ها (گره‌ها) و بخش‌های سفت شده بافت کمک می کند.

 

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی نشاط ، بیماران مبتلا به پارکینسون را جهت حفظ و بالا بردن سطح فعالیت و استقلال آنها یاری می کنند.  متخصصین کلینیک نشاط از تمرین‌های حرکتی و تکنیک‌های خاص برای مبارزه با علائم این بیماری استفاده می‌کنند، و با توجه به ماهیت و شدت مشکل، برنامه درمانی مناسب برای  بهبود سطح هماهنگی، قدرت، و انعطاف‌پذیری عضلات سفت شده بیمار تجویز کرده و این درمان باعث بهبود وضعیت راه رفتن و فعالیت‌های عادی روزمره فرد با درد و ناراحتی کمتری خواهد شد.

 

 

راه های پیشگیری

بهترین روش برای دوری از بیماری پارکینسون پیشگیری است. به کارگیری روش‌های زیر برای حداقل کردن خطر ابتلا به بیماری پارکینسون پیشنهاد می شود.

مصرف سبزیجات تازه و خام

کمبود ویتامین B در بدن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد. مصرف سبزیجات تازه و خام یک منبع عالی برای تامین اسید فولیک ( ویتامین B) مورد نیاز بدن است .

اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها و حلال‌های پتروشیمی

قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و علف‌کش‌ها می‌تواند با ابتلا به بیماری پارکینسون ارتباط داشته باشند. همچنین تماس داشتن با حلال‌های پتروشیمی همچون رنگ و چسب نیز می‌تواند تاثیر مشابه در ارتباط با ابتلا به این بیماری داشته باشد. جهت اجتناب از این شرایط ، در هنگام مه‌آلود شدن هوا یا ایجاد گرد و غبار سعی کنید در خانه بمانید تا مقدار زیادی از این مواد به بدن شما وارد نشود. همچنین در هنگام رنگ کردن اتاق‌ها در خانه، از رنگ‌های دارای سطح فراریت پایین استفاده کرده و از باز بودن پنجره‌ها و تهویه مناسب مطمئن شوید.

اجتناب از مصرف زیاد آهن

رژیم غذایی سرشار از آهن می‌تواند فرد را در معرض ریسک بالای ابتلا به بیماری پارکینسون قرار دهد. همچنین بالا رفتن سطح آهن در بدن از طریق مصرف مکمل‌های آهن می‌تواند باعث ابتلای فرد به هموکروماتوز شود که یکی از رایج ترین بیماری‌های ارثی است.

اجتناب از مصرف زیاد منگنز

مصرف زیاد منگنز مشابه مصرف زیاد آهن باعث وارد شدن آسیب به بخش‌های مختلف بدن می شود.افزایش مقدار منگنز در بدن افراد را دچار اختلالات یادگیری یا رفتار تهاجمی می کند.

اولتراسوندتراپی

0/5 (0 نظر)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ