مالتیپل اسکلروزیس یا بیماری ام اس

۱۳۹۸-۱۰-۱۰ 0
57-2.jpg

مالتیپل اسکلروزیس (MS) در افراد بزرگسال

تمامی موضوعات براساس جدیدترین اطلاعات به روز رسانی شده گردآوری شده است

مالتیپل اسکلروزیس یا بیماری ام اس چیست؟

نوعی بیماری می باشد که منجر به ایجاد مشکلات بینایی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی و دیگر مشکلات شده، و زمانی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی بدن سلول های دستگاه عصبی را به عنوان عامل بیگانه شناسایی کرده و با آن ها مبارزه و باعث آسیب به سلول های عصبی و اختلال در ارتباطشان با مغز و طناب نخاعی می شود. زمانی که سیستم مبارزه کننده با عفونت که سیستم ایمنی نیز نامیده می شود به سلول های خودی حمله می کند که درواقع به آن پاسخ خودایمنی می گویند.

 

علائم بیماری ام اس چیست؟

بسیاری از افراد مالتیپل اسکلروزیس را به عنوان ام اس می شناسند. این بیماری منجر به ایجاد علائم و نشانه های بسیاری می شود، اما تمامی افراد این علائم را نخواهند داشت. این علائم شامل موارد فوق می باشد:

  • مشکلات بینایی، درد چشم، حرکات عجیب بینایی
  • بی حسی، سوزن سوزن شدن، احساس درد
  • احساس گیجی و عدم تعادل که منجر به افتادن می شود
  • ضعف و گرفتگی ماهیچه ها که منجر به افتادن وسایل از دستمان می شود
  • مشکل راه رفتن و صحبت کردن
  • مشکل کنترل ادرار و مثانه
  • مشکلات جنسی
  • حساسیت قلب که منجر به علائم بعدی می شود.
  • مشکلات فکر کردن و عدم تمرکز

اغلب افراد مبتلا به این بیماری حداقل یکی و یا تعداد بیشتری از این علائم را دارند، درحالیکه افراد دارای MS شدید همه این علائم را دارا می باشند.

 

بیماری ام اس

 

آیا بیماری ام اس انواع متفاوتی دارد؟

بله. پزشکان بسته به درصد پیشرفت این بیماری نام های متفاوتی را به این بیماری می دهند.

نوع عود کننده فروکش کننده:

به این معنی که علائم ونشانه های بیماری فروکش کرده و مجدداً تشدید می شوند. زمانی که علائم بیماری تشدید شوند به این حالت زمان حمله گفته می شود، که این حمله ها می توانند روزها و یا هفته ها به طول انجامند و به تدریج بهبود یابند. حتی درزمان حمله نیز ممکن است برخی کاملاً احساس طبیعی داشته باشند درحالی که سایر افراد حتی بعد از بهبود شرایط و بازگشت به حالت عادی ممکن است مشکلاتی را داشته باشند. این نوع از MS رایج ترین نوع بیماری می باشد.

پیشرفت ثانویه:

علائم فروکش کرده و دوباره فعال می شوند اما بعد از آن کم کم شروع به بد و بدتر شدن می کنند. زمانی اتفاق می افتد که بیماری با حالت عودکننده فروکش کننده شروع می شود

پیشرفت اولیه:

از همان ابتدا علائم بیماری به تدریج بد وبدتر می شود.

عودکننده پیشرفته:

علائم رفته رفته شدید و شدیدتر می شوند و مهمتر از آن حمله هایی ایجاد می شوند که فروکش کرده و خاموش خواهند شد.

 

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هریک از علائم ذکرشده در بالا را داشته و علت آن ها را متوجه نشدید حتما به پزشک و یا پرستارتان مراجعه کنید.

آیا بیماری ام اس قابل درمان است؟

اگر دچار حمله MS شدید پزشک میتواند به شما داروهای استروئیدی را توصیه کند. این استروئیدها با استروئیدهای مصرف شده توسط ورزشکاران که جهت افزایش حجم عضلانی مصرف می کنند، متفاوت است. چراکه این نوع استروئیدها پاسخ خودایمنی را دربدن کاهش داده و می توانند مدت زمان حمله را کمتر کنند.

همچنین داروهای بسیاری وجود دارند که به داروهای تغییردهنده سیر بیماری معروف بوده و علائم بیماری را در حالت عودکننده، کاهش می دهند. اما آن ها درمان کننده نیستند و هنوز مشخص نیست که آیا آن ها روند رشد بیماری را کاهش می دهند یا خیر. اغلب این داروها به صورت تزریقی دریافت شده و به این افراد آموزش داده می شود که چطور آن ها را تزریق کنند.

مهمترین مسئله مشورت کردن با پزشک می باشد. حتی اگر فکر می کنید که ممکن است این علائم با بیماری MS رابطه ای نداشته باشند، با پزشکتان صحبت کنید. برای مثال اگر احساس افسردگی، تکرر ادرار یا اختلالات جنسی دارید حتماً با پزشک مطرح کنید. که دراینصورت آن ها راه هایی را برای مقابله با بیماری به شما پیشنهاد خواهند کرد.

 

نقش طب فیزیکی و توانبخشی در پیشگیری و درمان ام اس

از آن جایی که هنوز علت خاص ابتلا به بیماری ام اس شناخته نشده ، بهترین اقدام برای پیشگیری از این بیماری، ایجاد سبک زندگی سالم است. انجام حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت جسمی متوسط (ورزش درمانی ) در هر هفته (۳۰ دقیقه در پنج روز از هفته)، رعایت رژیم غذایی سالم، خوابیدن به اندازه کافی و مدیریت استرس و فشار روانی روزانه ، همگی از جنبه‌های سبک زندگی سالم به شمار می‌روند. تشخیص زود هنگام و درمان مناسب بیماری ام اس زندگی پویا و موفقیت‌آمیزتری را برای بیماران به وجود خواهد آورد.

بیماران مبتلا به ام اس به فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی و مشاوره روانپزشکی نیاز دارند. این درمان ها که در بیماری ام اس به عنوان درمان های مکمل نامیده می شوند، باعث تکمیل و یا تقویت درمانهای داروئی می شوند. طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از تمرینات ورزشی و تحریک الکتریکی باعث بهبود عملکرد اولیه عضلات می شود تا عضلات بتوانند دوباره مثل قبل از حمله، عمل خود را انجام دهند.

بیشتر افراد دچار ام اس می‌توانند به راه رفتن ادامه دهند. کفش‌های ارتوتیک یا بریس‌های ساق پا می‌تواند به افزایش پایداری فرد هنگام راه رفتن کمک کند. اگر یک پای‌ بیمار قوی‌تر از پای دیگر است، استفاده از عصا می‌تواند به راه رفتن این افراد  کمک کند.افرادی که دچار ضعف شدید در پاهایشان هستند ممکن است نیاز به استفاده از واکر داشته باشند. و افرادی که توانایی حفظ تعادل ندارند یا زود خسته می‌شوند، صندلی چرخدار یا اسکوتر به حرکت آنها کمک می کند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با تجویز ورزش درمانی و تمرین های هوازی ، به تقویت عضلات ، تقویت گردش خون و بهبود حرکت مفاصل بیمار کمک می کند. ورزش می‌تواند سفتی، خستگی و سایر علائم ام اس را بهبود بخشد. اما ورزش کردن بیش از حد ممکن است وضعیت را بدتر کند.

از مشکلات عمده بیماران مبتلا به ام اس ، عدم تعادل درحین راه رفتن، لرزش، ناپایداری در راه رفتن، سرگیجه، حرکات ناگهانی اندامها، عدم هماهنگی بدن و ضعف می باشد و از آن جایی که بیشتر این بیماران جوان و در سنین فعالیت می باشند ارائه آموزشهای مناسب در زمینه ورزش در افزایش سطح توانمندی جسمانی آنان موثر خواهد بود.طب فیزیکی و توانبخشی به بازگشت بیماران دچار ام اس به نقش‌های اجرایی در خانه، محل کار و جامعه کمک می کند.

بیماران مبتلا به ام اس در مراحل اولیه بیماری با بروز تغییراتی در توانایی راه رفتن، حفظ تعادل و تنفس روبه‌رو می‌شوند. این نشانه‌های اولیه، در صورت نادیده گرفته شدن این نشانه‌های اولیه، در صورت نادیده گرفته شدن ، به ناتوانی بیشتر منجر می‌شوند. زمانی که تشخیص ام اس تأیید می‌شود، بهتر است که فیزیوتراپی بی‌درنگ شروع شود تا به بیمار در مبارزه با چالش‌های ملایم کمک شده و سرعت پیشرفت علایم و نشانه های بیماری را کاهش یابد. بیماران ام اس تفاوت زیادی با هم داشته و از نظر زمان ابتلا و شدت پیشرفت بیماری نیز با هم متفاوت هستند.به همین دلیل یک تمرین خاص را نمی توان برای همه توصیه نمود چون ممکن است برای برخی مفید نباشد. متخصص توانبخشی با تجویز تمرینات مناسب با توجه به وضعیت هر بیمار ، به بهبود عملکرد و بالا بردن توانایی حرکتی بیمار کمک می کند.

شنا و آب درمانی نیز به دلیل سبک شدن وزن بدن در آب ، از مفیدترین تمرینات توانبخشی برای مبتلایان به ام اس می باشد.

انجام فیزیوتراپی بایستی بصورت پیوسته و بلند مدت باشد تا بهترین نتیجه را برای بیمار در بر داشته باشد, در غیر این صورت نتیجه مورد نظر حاصل نخواهد شد.

همکاران ما در کلینیک فیزیوتراپی نشاط آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به شما عزیزان هستند.

آیا افراد مبتلا به بیماری ام اس میتوانند باردار شوند؟

قبل از تلاش برای بارداری حتماً با پزشکتان مشورت کنید. پزشکان به شما، قبل و در طول بارداری پرهیز ازمصرف داروهای MS را توصیه خواهد کرد. زیرا ممکن است این داروها برای سلامت و رشد کودک خطرآفرین باشند. اگر درحالیکه باردار هستید، دچار حمله شوید می توانید با احتیاط و دقت داروهای استروئیدی را جهت مقابله با علائم بیماری مصرف کنید.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

0/5 (0 نظر)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ