درد مچ پا

۱۳۹۸-۱۰-۰۵ 2
ankle_pain.jpg

ورزشکاران، ماجراجویان و هر کس دیگری ممکن است دچار درد مچ‌پا شوند. اغلب درد مچ پا ناشی از اشکالات بیومکانیکی و ژنتیک (عملکرد ضعیف مچ پا و ضعف ساختار آن) می باشد. به هم خوردن تعادل، پوشیدن کفش‌های نامناسب یا راه رفتن روی زمین‌های ناصاف هم علل دیگر آسیب دیدن مچ پا هستند و ممکن است باعث نیمه دررفتگی مچ پا شوند.

 

فهرست:

1 آناتومی مفاصل مچ پا

2 علل درد مچ پا

3 علائمی که باید برای رفع آن‌ها به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد

5 درمان درد مچ پا

5.1 بروز مکرر پیچ‌خوردگی

5.2 شکستگی گنبد تالوس

5.3 تاندونیت تیبیال خلفی

5.4 آرتریت مچ پا

5.5 درمان‌های خانگی

5.6 ورزش‌های مناسب

 

 

آناتومی مفاصل مچ پا

مفصل مچ پا دارای مکانیزم پیچیده‌ای است و شامل دو مفصل می باشد. مفصلی که مچ پا را قادر به حرکت رو به بالا و پایین می‌کند مفصل تالوکرورال نام دارد و از سر استخوان‌های تیبیا (درشت نی) و فیبولا (نازک نی) و تالوس در زیر مچ‌پا تشکیل شده است. مفصل دوم که ساب‌تالار نام دارد، از تالوس در بالا و کالکانه (استخوان پاشنه) در پایین تشکیل شده و به مچ پا امکان می‌دهد به طرفین حرکت کند. یک کپسول مفصلی، که یک محفظه فیبری محکم است، به همراه نوارهای نیرومندی که مانند رباط هستند و درهر دو طرف مفصل مچ پا قرار دارند از این مفصل پشتیبانی می‌کنند. عضلات و تاندون‌های متصل به هر دو طرف مفاصل مچ پا، به همراه رباط‌های این مفاصل، نقش مهمی در تعادل و پایداری مفاصل مچ پا دارند.

 

علل درد مچ پا

پیچ‌خوردگی‌ها، کشیدگی‌ها و شکستگی‌ها از جمله علل درد مچ پا هستند. تاندونیت و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از استفاده بیش‌ازحد مچ پا نیز از علل دیگر می باشند.

 

شکستگی

ایجاد هرگونه گسستگی در یک یا چند استخوان را شکستگی گویند. معمولاً درمان شکستگی مچ پا  با گچ گرفتن میسر است. و بسته به‌نوع و میزان شکستگی ، با جراحی یا بدون جراحی انجام می شود. برای بهبودی قطعی و توانایی کامل حرکتی ، کمک های فیزیوتراپی الزامی می باشد.

پیچ‌خوردگی

پارگی یک یا چند عدد از رباط‌های مچ پا ، پیچ خوردگی مچ پا نامیده می شود. این پارگی‌ها، ازنظر اندازه متنوع بوده و از پارگی‌های میکروسکوپی تا پارگی‌های کامل را شامل می‌شوند. رباط‌های جانبی (بیرونی) بیش از همه در معرض  پیچ‌خوردگی هستند؛ پیچ‌خوردگی آن‌ها به علت غلتیدن روی بیرون مچ پا اتفاق می افتد. درد، کبودی، ورم و ناتوانی در قرار دادن وزن بدن روی مچ پا، از علائم این‌گونه آسیب‌دیدگی‌ها هستند. معمولاً رباط‌ها بین ۶ تا ۸ هفته بهبود می‌یابند، اگر علائم بیش از ۸هفته طول کشید، حتما به متخصص فیزیوتراپی مراجعه شود.

کشیدگی

زمانی که عضلات و تاندون‌ها بیش از توانایی‌شان کشیده شوند، عارضه ای به نام کشیدگی اتفاق می افتد. معمولا” کشیدگی و پیچ‌خوردگی همزمان اتفاق می‌افتند.

تاندونیت

زمانی که تاندون‌ها، که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند، به‌خاطر استفاده و کشیدگی بیش از حد ملتهب می‌شوند، پارگی‌های ریزی به‌وجود می‌آید که به مرور زمان روی هم انباشته می‌شوند، این عارضه را تاندونیت می گویند.پرهیز از انجام فعالیت‌هایی که مستلزم حرکات تکراری و تشدید کننده است و استفاده از یخ (دست کم روزی سه بار و هر با ۱۰ دقیقه) به‌کاهش التهاب و درد تاندونیت کمک می‌کند. فیزیوتراپی به درمان و رفع دلیل تاندونیت کمک کرده و از بروز دوباره آن در آینده جلوگیری می‌کند.

از علایم پارگی تاندون مچ پا : درد و ورم در مچ پا ، به هنگام آسیب صدای “پاپ” از درون مفصل به گوش برسد ، حساسیت و درد نسبت به لمس ، تغییر رنگ و اکیموز احتمالی در ناحیه‌ی مچ پا ، برآمدگی در بالای تاندون آسیب‌دیده و مشکل در راه رفتن و حرکت کردن.

 

درد مچ پا

 

علائمی که باید برای رفع آن‌ها به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد

اگر هنگام انجام یک فعالیت، زمین خوردن یا یک تصادف، در مچ پایتان درد، ناراحتی یا خشکی احساس کردید، حتما” به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید.درد وسیله ای است که بدن با استفاده از آن به شما می‌گوید اشکالی پیش آمده، بنابراین چنین دردهایی همیشه باید توسط مناسب‌ترین متخصصان بررسی شوند. بهترین گزینه برای این مشکلات، یک متخصص عضلات و اسکلت پا است، خصوصاً متخصصی که در زمینه تشخیص و درمان مشکلات مچ و قوزک پا آموزش دیده باشد. جراحان، اعمال جراحی انجام می‌دهند و پزشکان عمومی بر مشکلات عمومی سلامت تمرکز داشته و اغلب برای درمان دارو تجویز می‌کنند، اما یک پزشک متخصص عضلات و اسکلت ( فیزیوتراپ ) عارضه شما را با شیوه‌ای عملی، طبیعی و مؤثر ارزیابی و درمان می‌کند.

 

درمان درد مچ پا

بروز مکرر پیچ‌خوردگی

پیچ‌خوردگی مکرر که به آن (راجعه) می گویند ، را می‌توان با فیزیوتراپی درمان کرد؛ در فیزیوتراپی با تقویت عضلات پا، و با انجام تمریناتی روی یک تخته تعادل، واکنش شخص به ناهمواری‌های زمین زیر پایش سریع‌تر می‌شود. این سرعت عمل به جلوگیری از پیچ خوردگی مکرر مچ پا کمک می‌کند. ضعف رباط‌های مچ پا نیز دلیل اساسی تکرار پیچ‌خوردگی‌های مچ‌پا است. و تنها روشی که می‌تواند رباط‌های مچ‌پا را تقویت کند فیزیوتراپی است.

 

شکستگی گنبد تالوس

در شکستگی گنبد تالوس باید مچ پا استراحت کند، باید از چوب زیر بغل استفاده شود و یا حتی مچ پا گچ گرفته شود. در موارد شدید نیز نیاز به عمل جراحی دارد. بعد از بهبودی باید برای تقویت عضلات، توانایی حرکتی و حفظ تعادل فیزیوتراپی صورت گیرد. هنگامی که گنبد تالوس می‌شکند، رباط‌های قرار گرفته در دوطرف مچ‌پا که باعث ثبات مفصل می‌شوند شدیداً آسیب می‌بینند. انجام فیزیوتراپی برای تقویت این رباط‌ها و پایدار کردن مچ پا الزامی است.

 

تاندونیت تیبیال خلفی

در تاندونیت تیبیال خلفی نیز باید مچ‌پا استراحت کند و به آن فشار وارد نشود. متخصص فیزیوتراپی ورزش‌های کششی و تقویتی مناسب را به بیمار آموزش می دهد. از بهترین روش‌های پیشگیری از تاندونیت استفاده از آرتوزهایی است که به عنوان تکیه‌گاه برای قوس کف پا عمل کرده و از چرخیدن آن به داخل جلوگیری می‌کنند. با کمک این آرتوزها دیگر نیازی نخواهد بود که با برداشته شدن هر قدم، عضله تیبیال خلفی، مچ پا را به مقدار زیادی بکشد. گاهی برای کاهش درد و ورم، کورتیزون تزریق می‌شود، البته کورتیزون می‌تواند باعث ضعیف شدن تاندون و افزایش احتمال پاره شدن آن شود.

 

آرتریت مچ پا

آرتوزها به حرکت مفصل مچ‌پا در جهت مستقیم نیز کمک می‌کنند. آرتریت مچ پا با کمک متخصصین فیزیوتراپی و تمرینات و مراقبت هایی که به بیمار آموزش می دهند درمان می شود.

 

درمان‌های خانگی

برای آسیب‌دیدگی‌های حاد مچ پا (در طول ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول) انجام این اقدامات توصیه می شود:

محافظت: با استفاده از یک آتل ( تکیه گاه ) یا بانداژ، از مچ پایتان در برابر آسیب‌دیدگی بیشتر محافظت کنید.

استراحت: بعد از هر آسیب‌دیدگی باید استراحت کنید. با استراحت کردن بافت‌ها اجازه پیدا می‌کنند بدون قرار گرفتن تحت کشش بیشتر بهبود بیابند. اگر مچ پا نمی‌تواند وزن بدن را تحمل کند، می توانید از ابزارهای کمکی مثل چوب زیر بغل استفاده کنید.

یخ: کنترل تورم ضروری است. تورم بخشی از فرایند طبیعی بهبود است، اما باید کنترل شود، با قرار دادن کیسه یخ روی مچ پای آسیب دیده ، از تورم شدید و در نتیجه خشکی عضلات جلوگیری کنید. در روزهای اول بعد از آسیب‌دیدگی، حداقل روزی ۳ تا ۴ بار و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی مچ پا یک کیسه یخ قرار دهید. برای جلوگیری از سوختن پوستتان با یخ، کیسه یخ را لای یک حوله مرطوب قرار دهید.

فشرده‌سازی (کمپرس): بعد از استفاده از کیسه یخ باید از یک بانداژ فشاری استفاده کنید تا شدت ورم به حداقل برسد. برای این کار از  بانداژ کشی استفاده می‌شود. دقت کنید از بانداژی با اندازه صحیح استفاده کنید تا گردش خون در مچ پای شما مختل نشود.

بالا بردن: و آخرین مرحله مراقبت ، بالا بردن است . باید، پا بالاتر از سطح مفصل ران قرار بگیرد تا جریان خون به ناحیه آسیب دیده کم شود. برای این کار می‌توانید مچ پای آسیب دیده را روی یک بالش قرار دهید.

درد مچ پا

ورزش‌های مناسب

برای بهبود و حفظ توانایی حرکتی مچ پای آسیب‌دیده ، انجام ورزش ها و تمریناتی که متخصص فیزیوتراپی به شما آموزش می دهد الزامی است . فیزیوتراپ با این حرکات ورزشی به شما کمک می کند تا دامنه حرکتی مچ پایتان در همه جهات حفظ شده و بهبود یابد.

همکاران ما در کلینیک تخصصی نشاط فردیس آماده ارائه خدمات با بهترین کیفیت به شما عزیزان هستند.

مورتون نوروما

0/5 (0 نظر)

2 comments

 • نگین

  ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ در ۶:۲۲ بعد از ظهر

  سلام
  مدتی هست که موقع راه رفتن پشت پاشنه پاهام داخل کفش احساس کشیدگی و درد می کنم ، میتونه نشونه بیماری یا مسئله مهمی باشه؟

  پاسخ

  • syasrebi

   ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ در ۸:۲۸ بعد از ظهر

   هم می تواند نشانه التهب پاشنه و در مواردی نشانه دیسک کمر باشد. بهتر است معاینه شوید.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ