درد پشت زانو

۱۳۹۸-۱۰-۰۲ 0
knee-pain.jpg

یک زانوی قوی قادر است فعالیت‌های مختلفی را به آسانی انجام دهد. گاهی شما دردی در زانو یا اطراف آن احساس می کنید که می‌تواند به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. این بیماری با نام (درد پشت زانو) شناخته شده است.

معاینه ، تشخیص و درمان به موقع و مناسب این درد ضروری می باشد و می‌تواند از آسیب بیشتر زانو جلوگیری کند. به منظور کاهش ناراحتی و درد زانو و جلوگیری از بروز آن، کمک های توان‌بخشی و ورزش‌درمانی توصیه می شود.

 

علل درد پشت زانو

مفصل زانو از مفصل های بسیار پیچیده بدن است، استخوان‌های بلند ران و پاها لولایی ایجاد می‌کنند که باعث حرکت مفصل زانو می‌شود. ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های اطراف زانو از همه طرف مفصل زانو را محافظت و پشتیبانی می‌کنند، و اینگونه مفصل زانو را پابرجا نگه داشته و حرکت آن را راحت می‌کنند. غضروف بین مفصل مثل بالشتک عمل می‌کند و از اصطکاک، ضربه و هر آسیب دیگری به مفصل زانو جلوگیری می‌کند. هرگونه آسیبی به این ساختارها می‌تواند باعث درد و ناراحتی زانو شود.

همان‌طوری که علت های زیادی برای درد جلوی زانو یا اطراف آن وجود دارد، علل متعددی نیز می تواند باعث درد پشت زانو شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 

بیکرز کیست (کیسه‌ای پُر از مایع که به پشت زانو حالت برآمدگی می‌دهد)

بیکرز کیست برآمدگی یا ورم متمرکز در پشت زانو که به آن کیست رکبی یا کیست پشت زانو (کیسه‌ای وابسته به حفره پشت زانو) نیز می‌گویند. ورم پشت زانو به علت التهاب آبیکس پشت زانو (واقع شده در حفره پشت زانو) رخ می‌دهد. التهاب آبیکس ممکن است به تدریج یا بر اثر یک ضربه به پشت زانو اتفاق بیفتد. التهاب ناشی از مصدومیت یا ورم مفاصل سبب ایجاد مایع اضافی می‌شود، این مایع اضافی در اطراف زانو پخش می‌شود و باعث تورم آبیکس و در نهایت باعث بروز این عارضه می‌شود.

 

جراحات و صدمات

وارد شدن صدمه و جراحت به بافت نرم اطراف زانو به خصوص در قسمت پشت آن، یکی از دلایل اصلی بروز این عارضه است. در پشت زانو رباط صلیبی شکلی (PCL) وجود دارد که مسئول حفظ استخوان پا در حرکات رفت و برگشتی است. این رباط صلیبی شکل می‌تواند در هنگام فعالیت‌های ورزشی و تصادف صدمه ببیند، مخصوصا”هنگامی که زانو در حالت خمیده است و ضربه به آن وارد می‌شود. کشش بیش از حد رباط زانو هم که به آن رگ به رگ شدن زانو یا پارگی رباط می‌گویند، می‌تواند باعث درد پشت زانو شود که با علائم دیگری هم همراه است.

 

 

پارگی منیسک زانو

منیسک یک غضروف است که مفصل زانو را تراز می‌کند و شبیه یک بالشتک عمل می‌کند. منیسک به حالت C شکل است و در طول ضلع درونی و بیرونی مفصل قرار گرفته است. چرخش ناگهانی زانو، حرکات قوی زانو و کشش بیش از حد غضروفی که از قبل صدمه دیده است ، باعث آسیب رسیدن به منیسک زانو می شود. زمانی که هر دو طرف قسمت پشتی زانو آسیب ببیند، درد در پشت زانو ایجاد می‌شود. این درد همراه با تورم است و مصدوم قادر نیست زانوی خود را خم کند.

یک دسته عضله در قسمت پشتی ران قرار دارد که به آن عضلات پشت ران (همسترینگ) می‌گویند. موقع خم کردن زانو یا انجام دادن حرکاتی که ناگهان سرعت حرکت افزایش یا کاهش می یابد، ممکن است که عضلات پشت ران آسیب ببیند و باعث بروز این عارضه شود.

صدماتی هم که در زمان انجام حرکات خاص یا ورزش‌ها به استخوان وارد می‌شود، مانند شکستگی ، یا آسیب به عصبی که از پشت زانو می‌گذرد، می‌توانند باعث بروز این عارضه شوند.

 

التهاب مفاصل زانو

التهاب مفاصل می‌تواند منجر به تغییر ساختار استخوان شود. این عامل  باعث ایجاد درد در مفصل زانو و اطراف آن ازجمله پشت زانو می شود. این درد با تورم و سفت شدن پشت زانو همراه است.

 

التهاب تاندون زانو

تاندون ها در سر ماهیچه‌های اصلی و وصل‌کننده قرار دارند. تاندون‌هایی که به ماهیچه‌های پشت ران و ماهیچه‌های ساق پا وصل می‌شوند، در پشت مفصل زانو قرار گرفته اند. زمانی که این تاندون‌ها متورم می‌شوند، پشت زانو درد می‌گیرد. جاهایی از پا که التهاب تاندون در آن رخ می‌دهد: تاندون عضلات دو سر ران، تاندون ماهیچه‌های پشت زانو و تاندون گاسترو که در پشت ساق پا واقع شده است.

 

عوامل دیگر درد پشت زانو

اختلالات گردش خون در پا مانند ترومبوز عمیق ورید (لخته شدن خون در رگ) (DVT)؛ لنگی یا گرفتگی درد در پاها به علت جریان خون ناکافی. اختلالات استخوان و مفاصل مانند بیماری‌های استخوانی، تومورها و… که بر پشت زانو تأثیر می‌گذارد، این عوامل هم می‌توانند باعث بروز این عارضه شوند.

کندرومالاسی کشکک زانو (نرمی غضروف زانو) عارضه‌ای که در آن غضروف پشت کاسه زانو (کشکک) آسیب می‌بیند. برای درمان کندرومالاسی به بیماران توصیه می‌شود که بیش از اندازه به زانو فشار نیاورند و با کمک فیزیوتراپی به کاهش علائم و تسکین درد خود کمک کنند.

صدماتی که قبلاً به زانو وارد شده است، چاقی و اضافه‌وزن، فشار بیش از حد روی زانو، نقص پا یا کف پا مانند کف پای صاف، وضعیت نامناسب، قدرت عضلانی ناکافی و عدم انعطاف‌پذیری مناسب، از دیگر عوامل احتمالی درد پشت زانو می باشند.

درمان درد پشت زانو

روش درمان زانو درد با توجه به علت درد متفاوت می باشد. صدماتی که باعث درد پشت زانو می‌شوند معمولاً با استراحت، یخ گذاشتن روی آن، ایجاد فشار روی آن، بالا بردن، پوشیدن یک زانوبند و استفاده از داروها درمان می‌شود. گاهی ممکن است برای درمان این عارضه جراحی نیاز باشد. عواملی مانند وضعیت نامناسب استخوان و مفصل، تاندون و بافت نرم؛ با مراقبت و یا جراحی درمان می‌شوند. اختلالات عصبی و عروقی و تومورهایی که باعث درد پشت زانو می‌شوند باید به وسیله متخصصین مربوطه به درستی تشخیص داده و سپس درمان شوند.

دوره درمان

همچنان که علل این عارضه متفاوت است، دوره درمان درد زانو نیز متفاوت خواهد بود. صدماتی که باعث درد پشت زانو می‌شوند چند هفته طول می‌کشد تا درمان شوند، اما کسانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند ممکن است که زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز داشته باشند.

تمریناتی برای تسکین درد پشت زانو

برای جلوگیری از آسیب بیشتر زانوی خود و انجام حرکات آزاد فیزیوتراپی و ورزش‌های خاصی که توسط متخصص درمان‌های فیزیکی آموزش داده می‌شود را برای درمان درد پشت زانوی خود جدی بگیرید.

قبل از ورزش یا دویدن ، گرم کردن صحیح و انجام ورزش‌های کششی مهم است. ورزش‌های کششی و مقاومتی برای عضلات پشت ران و ساق پا مفصل زانو را قوی می کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

  • ورزش خوابیدن به پشت و حرکت پاشنه برای درد پشت زانو: روی پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید؛ پنجه پاها را به سمت جلو و عقب حرکت داده تا کشش را در ساق پای خود حس کنید. بعد پاشنه پاها را حرکت دهید تا زانوها بالا بروند، تا جایی که زانوها خم شوند و پاشنه‌ها به بدن نزدیک شوند.
  • ورزش خم کردن زانو در حالت درازکش برای درد پشت زانو:روی معده بخوابید و پاها را صاف کنید، زانوها را به سمت بدن خم کنید، زانوها را در این حالت نگه داشته و دوباره آن‌ها را صاف کنید. در این روش با نظارت فیزیوتراپ می توان از وزنه استفاده کرد.
  • ورزش خم کردن زانو در حالت ایستاده برای درد پشت زانودر حالت ایستاده پای خود را از پشت بالا ببرید تا زانو خم شود، قوزک پا را نگه داشته و پاشنه پا را به پشت خود بمالید. برای چند ثانیه این حالت را حفظ سکرده و سپس پا را رها کنید. در این روش نیز می توان با نظارت متخصصین فیزیوتراپ از وزنه استفاده کرد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی نشاط فردیس آماده ارائه تمامی خدمات درمانی با بهترین کیفیت به شما عزیزان هستند.

مانیپولاسیون

0/5 (0 نظر)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ