درد مچ دست

۱۳۹۸-۰۹-۲۹ 0
bigstock-Woman-With-Painful-Wrist-602473521-1024x680-1024x680.jpg

درد مچ دست علل مختلفی میتواند داشته باشد و بعضی وقتها درد مچ دست آنقدر شدید است که هنگام اعمال نیرو با دست، درد آن به‌تدریج افزایش می‌یابد. گاهی ممکن است درد مچ دست از عوارض در رفتگی، نیمه در رفتگی و شکستگی باشد. ولی به طور معمول این درد بعد از وارد آمدن فشار بیش از حد به دست بروز می‌کند مانند مواردی که برای وزنه‌بردارها ، ورزشکاران و تعمیرکاران اتفاق می‌افتد و یا ممکن است با پیچ خوردن مچ دست ایجاد شود.و هم چنین یکی از بیماری های شایع مچ دست سندروم تونل کارپال می باشد.

 

علائم و نشانه های درد مچ دست چیست؟

این عارضه می‌تواند غضروف، تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های موجود در ناحیه مچ دست را درگیر کند. علائم مچ درد عبارتند از:

 • درد استخوان مچ دست
 • احساس ضعف در عضلات
 • التهاب همراه با قرمزی
 • احساس داغی در منطقه ملتهب
 • کاهش توانایی حرکت دادن مچ دست
 • دردی که به انگشتان، شانه یا بازو کشیده می‌شود
 • تغییر شکل مچ دست
 • بی‌حسی یا مورمور شدن مچ دست
 • تغییر رنگ ناحیه متورم مچ دست
 • داشتن یک حس غیرمعمول در دست
 • تب بالا (بیش از ۵/۴۰ درجه) به همراه درد مچ دست

 

پیگیری و مراجعه به پزشک

همه دردهای مچ دست به مراجعه به پزشک نیاز ندارند. به طور مثال پیچ‌خوردگی‌ها و کشیدگی‌ها، با یخ، استراحت و مصرف مسکن‌های بدون نسخه رفع می‌شوند. زمانی که درد و تورم بیش از چند روز طول کشید یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. تأخیر در تشخیص علت درد مچ دست برای درمان می‌تواند باعث ضعف در بهبود ، کاهش دامنه حرکتی و از کار افتادگی طولانی مدت شود.

 

علل و درمان درد مچ دست

آرتروز

تخریب تدریجی غضروف مفاصل دست که به آن آرتروز مچ دست که به عبارت دیگر یک آرتروز «فرسودگی و ساییدگی» است. این عارضه بیشتر در میان بزرگسالان بالای ۵۰ سال شایع است. در آرتروز مچ دست، خم کردن مچ دشوار می‌شود، زیرا مچ رفته رفته حساس‌تر و متورم‌تر می‌شود. در این بیماری هدف درمان تسکین علائم دردناک مچ و کنترل التهاب است. برای درمان آرتروز مچ دست از اقداماتی مانند اصلاح فعالیت‌های فرد، آتل‌بندی، استفاده از گرما، یخ و مصرف دارو‌های ضدالتهاب، استفاده می‌شود. زمانی که این اقدامات درد را تسکین ندهد و یا زمانی که بدشکلی روی مچ دست ایجاد شده و مانع عملکرد مچ دست می‌شود، انجام جراحی توصیه می‌گردد.

 

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یا ( آرتریت روماتوئید ) عارضه ای است که مفاصل دو طرف بدن (مثل مفاصل هر دو مچ دست) را همزمان درگیر می‌کند. روماتیسم مفصلی در زنان سه تا پنج برابر مردان است و معمولآ بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی بروز می‌کند. این بیماری حاصل ترکیبی از عملکرد غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن و ژنتیک، و همچنین عوامل محیطی و هورمونی است. درمان این بیماری استفاده از داروهایی برای کاهش درد، تورم و التهاب مفصل و در صورت امکان پیشگیری یا به حداقل رساندن پیشرفت آن است. استراحت و ورزش، توانبخشی دست  و جراحی جهت اصلاح آسیب وارده به مفصل هم راه های دیگر درمان می باشد. نوع درمان به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت کلی سلامت، تاریخچه پزشکی بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.

 

سندرم تونل کارپال

از دلایل شایع درد مچ دست سندرم تونل کارپال است. این عارضه باعث احساس دردی مداوم و مبهم، سوزش، بی‌حسی یا مورمور شدن کف دست، مچ، شصت و یا بقیه انگشتان می‌شود. در این بیماری، عضله شصت ضعیف شده و خم کردن آن برای گرفتن اجسام دردناک می‌شود. و ممکن است که درد مچ به آرنج کشیده شود.

سندرم تونل کارپال زمانی بروز می‌کند که عصب مدیان، به دلیل تورم، در مچ دست فشرده می‌شود. مدیان، عصب موجود در مچ دست است که حس و حرکت بخش‌های زیادی از دست را فراهم می‌سازد.

در درمان این بیماری در صورت شدید بودن ، برای رفع فشار وارده بر عصب، تونل برش داده و باز می شود.‌

فیزیوتراپی مچ دست کلینیک نشاط

پیچ‌خوردگی مچ دست

آسیب‌دیدگی یک رباط (یک نوار بافتی که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند) پیچ‌خوردگی نامیده می‌شود. پیچ‌خوردگی مچ دست معمولآ بر اثر افتادن روی یک دست اتفاق می افتد. نشانه‌های پیچ‌خوردگی عبارتند از : درد مچ دست ، کبودی، حس کردن یک صدای تق در مچ و تورم.

در پیچ خوردگی مچ دست استفاده از آتل برای بی حرکت کردن مچ دست در طول فعالیت‌های ورزشی توصیه می‌شود. استفاده از آتل خود باعث قدری خشکی در مفاصل می شود، بنابراین انجام دادن حرکات تقویتی و کششی برای رفع این مشکل مفید خواهد. ادر پیچ خوردگی مچ دست ، اگر رباط پاره شده، لازم است که خیلی زود با استفاده از جراحی مجدداً به استخوان متصل شود و پس از بهبود جراحی برای بازیابی قدرت و دامنه حرکتی مچ دست ، انجام تمرینات توانبخشی دست (فیزیوتراپی ) الزامی است . معمولاً بهبود موارد جزئی پیچ‌خوردگی حدود دو ماه زمان می‌برد.

 

شکستگی مچ دست

از شایع‌ترین شکستگی‌ها در بین استخوان‌ها شکستگی مچ دست است. این شکستگی، که معمولآ بر اثر افتادن روی یک دست اتفاق می افتد، می‌تواند برای هر یک از ۸ استخوان کوچک یا دو استخوان بلند ساعد (اولنا و رادیوس) رخ دهد. استخوان رادیوس بیش از همه می‌شکند.‌راههای درمان شکستگی مچ دست: مصرف مسکن و بستن آتل به مدت چندین هفته و پس از آن انجام تمرینات توانبخشی دست (فیزیوتراپی ) می‌باشد. در شکستگی‌های پیچیده که در آن‌ها به کنار هم قرار دادن قطعات استخوان و/یا تثبیت آن نیاز است از جراحی استفاده می‌شود. نوع جراحی و دوره بهبودی آن به شدت آسیب‌ وارده بستگی دارد.

 

بیماری دکرون

التهاب دردناک تاندون‌های باز کننده و دور کننده شصت دست دکرون نام دارد. این بیماری باعث بروز درد در امتداد پشت شصت، یعنی دقیقاً روی دو تاندون (باز کننده و دوره کننده) شصت می‌شود. این عارضه ممکن است به‌تدریج یا ناگهانی رخ دهد. در هر دو صورت، درد به شصت یا ساعد سرایت می‌کند. حرکت شصت دشوار و دردناک می‌شود، خصوصاً هنگام فشار دادن به حالت نیشگون یا گرفتن اجسام و یا حرکت دادن مچ به حالت ضربه زدن با چکش.

درمان این بیماری ، جهت تسکین درد و بهبود قابلیت حرکت و عملکرد مچ دست انجام می‌شود. راههای درمان‌ دکرون : بستن آتل (به مدت ۴ تا ۶ هفته)، گذاشتن یخ و مصرف داروهای ضدالتهاب می‌ باشد. اگر این درمان ها جواب ندهد ، تزریق کورتیزون یا جراحی توصیه می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک توانبخشی نشاط فردیس آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

 

مراقبت‌های خانگی

 • صفحه کلید رایانه‌تان را آن‌قدر پایین قرار دهیدکه باعث نشود هنگام تایپ کردن مچ دستانتان رو به بالا خم شود.
 • می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن،برای تسکین درد مچ دست و تورم آن استفاده کنید.
 • از پدهای تایپ، صفحه کلیدهای دو تکه، و بریس‌های مچ دست که برای تسکین درد مچ طراحی شده‌اند، استفاده کنید. این وسایل به بهبود علائم و کاهش درد کمک می‌کنند.
 • با کمک یک فیزیوتراپ بهترین و ایمن‌ترین تمرینات را برای بهبود مچ دستتان یاد بگیرید.
 • موقعی که دستتان التهاب دارد تمرین نکنید.

 

سندرم تونل کارپال چیست؟

 

0/5 (0 نظر)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ