کمر درد

کمر درد شایع ترین علت مراجعه به متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی می باشد. تقریبا تمام انسان ها در طول عمر خود حداقل یکبار دچار کمر درد می شوند و در بیش از نیمی از آنها این درد کمر باعث می گردد شخص چندین روز بر سر کار خود حاضر نشود. به ویژه در اثر زندگی مدرن و شهر نشینی و کاهش آمادگی جسمی مردم میزان بروز کمر درد افزایش یافته است. کمر درد انواع مختلفی دارد که بر مبنای منشاء ایجاد درد آنها را تقسیم می کنند و درمان نیز بر اساس این تقسیم بندی صورت می پذیرد و می تواند شامل ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در عضلات و مفاصل ناحیه پشت ( برای دیسک مهره ای کمر و آرتروز مهره های کمر) و به ندرت جراحی ( در موارد دیسک شدید ) باشد. در این صفحه به طور مفصل تر در این باره توضیح داده می شود. در این بخش سعی می کنیم شما را با علل درد کمر و راه های درمان آن آشنا سازیم. متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط با تکیه بر دانش و امکانات روز دنیا سعی در ارایه بهترین خدمات تشخیصی و درمانی جهت مشکلات و شکایات ناحیه کمر را دارند.

( بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران ، بهترین بیمارستان تخصصی کمر درد ، بهترین درمان درد کمر ، درمان سریع کمر درد ، درمان قطعی درد کمر ، درد کمر و لگن ، درد پشت کمر، درد کمر و بدن، درد وسط کمر، علت درد کمر سمت راست، درد کمر و معده، علت درد کمر سمت چپ، درد وسط پایین کمر، درد بین دو پهلو، انواع کمر درد، کمردرد در زنان، درمان خانگی کمر درد، درمان گیاهی کمر درد، ورزش کمر درد، کمر درد سیاتیک، کمر درد بعد از انزال، کمر درد در خانم ها ، دردکمر ، درد کمر، کمردرد، درد بالای کمر، علت درد پشت معده، درد بین کمر نشانه چیست، درد بالای کمر سمت راست، درد ستون فقرات تحتانی، درد پشت و کمر ،  دیسک کمر ، آرتروز کمر ، دکتر کمر و ستون فقر ات ، دکتر کمر درد ، درد کمر ، سیاتیک، دیسک سیاتیک، دکتر درد مفاصل ، دکتر درد کمر ، بهترین متخصص کمر درد ، بهترین متخصص کمر و ستون فقرات ، کمر درد عصبی ، کمر درد شدید ، درد کمر بعد از خواب ، کمر درد و ام اس ، فردیس ، کرج ، اهری، سه راه حافظیه، شهرک ناز، مهر شهر ، چهار راه طالقانی ، ملارد ، تهران ، سعادت آباد، سرآسیاب ملارد )

1.      آناتومی کمر

2.      انواع کمر درد

3.       ساختمان هایی که می توانند منشاء درد کمر باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد

4.      علایم همراه درد کمر

5.      کیفیت درد کمر

6.      موارد اورژانس کمر درد

7.      درمان های کمر درد

a.       استراحت دادن

b.      گرما درمانی

c.       سرما درمانی

d.      ماساژ

e.      طب سوزنی

f.        کشش کمر و تراکشن

g.       درمان های دستی و مانیپولاسیون

h.      ورزش درمانی

i.         اولتراسوند

j.        تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

k.       لیزر درمانی

l.         تزریق پی آر پی

m.    تزریق اپیدورال استروئید به ناحیه مهره های کمر

8.      اصلاح روش های زندگی

 

 

1.      آناتومی کمر

کمر انسان از 5 مهره تشکیل شده است. ستون مهره های انسان کاملا صاف نیست و به شکل قوسی است که فرو رفتگی آن به سمت پشت می باشد. در زمان جنینی ستون مهره های انسان به شکل حرف  C می باشد. قوس گردنی زمانی در جنین شکل میگیرد که شیرخوار شروع به گردن گرفتن میکند .زمانیکه جنین شروع به نشستن میکند قوس پشتی آن شکل گیری میکند .در آخر وقتی که به راه رفتن شروع میکند قوس کمری تشکیل میشود .مجموعا تعداد مهره های گردن و کمر 12 عدد می با شد که برابر با تعداد مهره های قوس پشتی می باشد. هر مهره دارای ناحیه ای حلقوی در بخش خلفی تنه مهره می باشد که تشکیل سوراخ مهره را می دهد.مجموع این سوراخ ها مجرای مهره ای را ایجاد می کند که محل قرارگیری نخاع است و اصطلاحا کانال نخاع نامیده می شود. ستون فقرات کمری در بخش تحتانی به استخوان خاجی مفصل میشود .این اتصال امکان چرخش تنه را مهیا میکند و امکان حرکت لگن و ران ها هنگام راه رفتن را فراهم میکند. همچنین ریشه اعصاب سیاتیک و رانی از سوراخ بین مهره ای خارج شده و به پاها می روند به همین سبب مشکلاتی مانند فتق دیسک در ستون قفرات کمری با تاثیری که بر ریشه‌های عصب می‌ گذارد منجر به دردی میشود که تا پایین پا کشیده میشود .در ضمن کمر انسان از ماهیچه های زیادی تشکیل شده است که باعث انعطاف و قدرت در ناحیه کمر میشود به همین دلیل است که زمانیکه جسم سنگینی را بلند میکنید ویا چرخش ناگهای سبب می شود که به این ماهیچه ها آسیب برسد و درد کمر ایجاد شود.

2.      انواع کمر درد

 

a.       کمر درد حاد: کمر درد هایی که به صورت ناگهانی نمایان میشوند و کمتر از سه هفته از شروع آنها گذشته است.

b.      کمر درد تحت حاد: مدت درد کمر بین سه هفته تا سه ماه می باشد.

c.       کمردرد مزمن: کمر دردهایی با سابقه بیش از سه ماه را می گویند.

 

3.      ساختمان هایی که می توانند منشاء درد کمر باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد

 

a.       ستون فقرات: این نوع کمر درد از ستون فقرات یا عضلات مرتبط با آن منشا می گیرد. درگیری  تاندون ها، مفاصل، لیگامان ها و استخوان ها و نیز گودی کمر، قوز پشتی و لغزش مهره ها از عواملی است که منجر به وقوع این نوع کمر درد میشود .

b.      درگیری عضلات: اصلی ترین علت درد کمر درگیری های عضلانی می باشد مانند کشیدگی و اسپاسم عضلانی، خستگی عضلات و کشیدگی رباط های متصل به این عضلات. مواردی که به کشیدگی کمر و اسپاسم منجر میشود عبارتند از بلند کردن اجسام به صورت غیر اصولی یا بلند کردن اجسامی که خیلی سنگین هستند و حرکت ناگهانی کمر بدون اینکه از سایر اعضای بدن کمک گرفته شود.

c.       پوکی استخوان : زمانیکه فردی دچار پوکی استخوان میشود مهره ها و حتی ستون فقرات شکننده تر میشود و وقتی شکنندگی رخ می دهد با درد شدیدی در کمر همراه است.

d.      آرتروز و تنگی کانال نخاع: در بیماری آرتروز بیماران بیشتر در مفاصل کمر، زانو، دست و باسن مشکل دارند. آرتروز میتواند تنگی کانال نخاعی (باریک شدن فضای اطراف نخاع ) را هم ایجاد کند و منشا کمر درد گردد.

e.      پاره شدن دیسک: ستون فقرات ما بوسیله دیسک محافظت میشود که مانند پدی از جنس غضروف است و اگر پاره شود، فشاری بیش از حد بر روی یکی از عصب ها وارد میشود و همین امر باعث بوجود آمدن درد میشود.

f.        برآمده شدن دیسک: همانطور که درباره پاره شدن دیسک گفته شد برآمده شدن آن هم میتواند فشار بر روی اعصاب بیاورد و منجر به درد شود.

g.       سیاتیک: دردی بسیار شدید است که به باسن و پایین پشت ساق پا میزند که ناشی از ورم کردن و یا فتق دیسک بین مهرهای است.

h.      انحنای غیرطبیعی ستون فقرات: انحنای غیر طبیعی در ستون فقرات منجر به کمردرد میشود. زمانیکه قوس های ستون فقرات به یک سمت متمایل میشود (که به اسکولیز معروف است ) فشار خیلی شدید بر کمر وارد میکند که همین می تواند منشا ایجاد کمر درد شود.

i.         عوامل دیگر مانند : اختلالات خواب، زونا، تشک بد، عفونت ستون فقرات (کمردرد همراه با تب)، سرطان ستون فقرات (توموری که در ستون فقرات ایجاد میشود) و فعالیت های غلط روزمره (غلط نشستن و ایستادن )،  چاقی، همچنین بارداری هم می توانند منشا و عامل ایجاد کمر درد باشند.

j.        فیبرومیالژیا : از شایع ترین علت های کمر درد است که با دردی در نواحی مختلف بدن نمایان میشود مثلا در گردن، شانه، مفاصل ران ها، شانه ها، اختلال در خواب، سفتی در مفصل ها وعضلات در صبح.

k.       التهاب ستون فقرات یا اسپوندیلیت: این نوع کمر درد در کسانی ایجاد می شود که دچار عفونت های شدید ( تب مالت، سل، عفونت های قارچی) و یا التهاب ایمونولوژیک بین مهره ای (در اسپوندیلیت آنکیلوزان ) پدید می آید   این دسته از بیماری از اهمیت بسزایی برخوردار است .

 

4.      علایم همراه درد کمر

علامت اصلی کمردرد، دردی است که در ناحیه ای از کمر که به شکم، باسن و پاها سرایت میکند بروز می نماید. در بعضی از مواقع علائم و نشانه ها خود به خود در مدت زمان کوتاهی از بین میرود ولی در برخی اوقات کمر درد با علائم و نشانه هایی بروز میکند که حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. درد کمر می تواند علایمی در بیمار ایجاد نماید و تشخیص منشاء درد را دشوار نماید، از این میان می توان موارد زیر را ذکر نمود:

a)      انتشار درد به باسن، ران، ساق و پا یا لای پا و ناحیه شرمگاهی

b)      اضطراب و افسردگی

c)       اختلال خواب

d)     کم اشتهایی

e)      اختلال کنترل ادرار و مدفوع

f)       کاهش مسافت پیاده روی

g)      احساس یخ زدگی، گرما یا گزگز و یا بی حسی در پاها

 

5.      کیفیت درد کمر:

 کمر درد می تواند به اشکال زیر احساس شود:

a.       درد مبهم در ناحیه کمر

b.      درد نقطه ای بر روی برجستگی مهره های کمری

c.       درد سوزشی با انتشار به پاها

d.       احساس برق گرفتگی

e.       تشدید درد با عطسه، سرفه و یا خندیدن

 

6.      موارد اورژانس گردن درد نیازمند اقدام فوری:

 

باید به خاطر داشت که موارد اورژانس که نیاز به جراحی و اقدام فوری دارند و تاخیر در درمان آنها می تواند سلامت بیمار را به خطر اندازد در این میان از قلم نیافتد و فرصت درمان بیمار از دست نرود. این موارد و نشانه های آن ها که اصطلاحا پرچم قرمز نامیده می شوند و باید علاوه بر معاینه ارزیابی های بیشتری در مورد آنها صورت پذیرد، به اختصار در ذیل آمده است.

a)      کمر درد در سنین زیر 18 سال و بالای 50 سال

b)      کمر درد همراه تب و کاهش وزن

c)    درد کمر که با سرفه و عطسه بدتر می شود

d)      درد کمر به دنبال ضربه

e)    درد کمر همراه با بی اختیاری ادرار و مدفوع

f)       کمر درد همراه با علایم عصبی پیشرونده همچون ضعف در اندام ها و یا وجود رفلکس های غیر قرینه

g)      و نیز مواردی مانند: کمر درد مستمر و مداوم حتی زمانیکه استراحت میکنید، تورم در کمر، درد در زیر زانو، درد در پاها یا بی حسی اطراف مقعد و  ناحیه تناسلی و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع، سخت ادرار کردن، کرختی اطراف باسن

 

 

7.      درمان های کمر درد

برای اینکه کمردرد کاهش پیدا کند و عملکرد بیمار بهبود یابد درمان های مختلفی موجود است و از تکنیک های مختلفی استفاده می شود اما انتخاب نوع درمان معمولا بستگی به علت بیماری و منشاء ایجاد درد دارد. در بسیاری از موارد جهت تسریع درمان از چند روش در کنار هم استفاده می شود.

a.       استراحت دادن

b.      گرما درمانی

c.       سرما درمانی

d.      ماساژ

e.      طب سوزنی

f.        کشش کمر و تراکشن

g.       درمان های دستی و مانیپولاسیون

h.      ورزش درمانی

i.         اولتراسوند

j.        تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

k.       لیزر درمانی

l.         تزریق پی آر پی

m.    تزریق اپیدورال استروئید به ناحیه مهره های کمر

 

a)      استراحت دادن:

کمر درد نیازی به استراحت مطلق ندارد، حتی استراحت مطلق سبب میشود که احتمال بهبودی کاهش یابد. استراحت باید بصورت پرهیز از حرکات شدید و ناگهانی و خم نشدن به جلو باشد.

b)      گرما درمانی:

در بیشتر دردها استفاده از دماهای بالا سبب کاهش درد و تسکین علایم میشود. یکی از نتایج مثبت گرما جریان یافتن خون در قسمت هایی که آسیب دیده و دچار درد شده است می باشد. با کمک گرما اکسیژن رسانی به بافت ها و نقاط آسیب دیده بهبود می یابد. اگر دچار اسپاسم عضله شدید، دوش آب گرم یا کمپرس آن، خشکی و اسپاسم را کاهش و درد را تسکین میدهد .نکته قابل توجه این است که کمپرس گرم را نباید روی مفاصل دچار درد حاد در دو تا سه روز اول استفاده نمود چون می تواند درد را تشدید نماید. گرما درمانی برای دردهای ناشی از کمر درد بسیار مفید و موثر است.

c)       سرما درمانی

در برخی از موارد سرما دادن به محل مورد نظر سبب کاهش درد میشود و دردهای تیز و کشنده را آرام میکند .سرما باعث بی حسی و کرختی نقطه مورد نظر میشود وتورم و التهاب را کم میکند. برای ایجاد سرما باید چند تکه یخ را در دستمالی بپیچید و روی محل قرار دهید و باید دقت داشته باشید یخ را مستقیما روی پوست نگذارید چون باعث سوختگی ناشی از سرما میشود (سرما زدگی).

d)      ماساژ درمانی

کسانی که دردهایی از جمله کمر درد دارند باماساژ درمانی میتوانند دردشان را کمتر کنند چون ماساژ دادن سبب میشود اندورفین ترشح شود و اندورفین نقش موثر و به سزایی در کاهش دردهایی همچون کمردرد و گردن درد دارد. البته ماساژ درمانی برای افراد زیر مناسب نیست: کسانی که تازه عمل جراحی کرده اند، کسانی که رگهای واریسی دارند و نیز در برخی از کسانیکه بیماری های پوستی دارند یا مبتلایان به پوکی استخوان شدید. ماساژدرمانی انعطاف پذیری بافت ها را بالا برده ودرد را کاهش میدهد و گرفتگی عضلات را رفع میکند و همین امر منجر به تسهیل خواب می شود. از طرف دیگر ماساژ درمانی افسردگی و اضطراب را کاهش میدهد و بر روند بهبودی اثر مثبت می گذارد.

e)      طب سوزنی

طب سوزنی یک روش بسیار موثر مفید در کسانی است که از بیماری کمر درد رنج میبرند. سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی را به عنوان روشی مفید برای درمان علایم کمر درد با علل مختلف می شناسد. طب سوزنی با تحریک کردن اعصاب و عضلات و سایر بافت ها، باعث کاهش درد می گردد. طب سوزنی غالبا برای کاهش درد حاد ناشی از کشیدگی عضلات کمری هم مفید است.  در طب سوزنی از سوزنهایی استفاده میشود که اندکی از تار مو ضخیم تر هستند و معمولا استفاده از آن ها کاملا بی درد می باشد. باید توجه داشته باشیم حتما باید طب سوزنی توسط پزشکان متخصص انجام شود در غیر اینصورت می تواند منجر به عارضه های فراوانی گردد.

f)       کشش کمر و تراکشن

تراکشن درمانی یا  کشش در ستون فقرات بوسیله تخت کششی یا دستگاه های مکانیکی مشابه انجام میشود که موجبات کشش در ستون فقرات را فراهم می سازند. این روش نقش بسزایی دربرنامه های درمان فیزیوتراپی دارد. در کشش درمانی، نیروی وارد شده به ستون فقرات در اثر وزن و اثرات جاذبه‌ی زمین برداشته شده و ستون فقرات کشیده می‌شود و این کشش منجر به این میشود که ستون فقرات صاف شده و فشاری را که بر روی دیسک وارد میکند کاهش یابد. در مرکز تخصصی نشاط با استفاده از کشش مکانیکی ستون فقرات به همراه سایر مدالیته های فیزیوتراپی بیماران به نحوه احسن و کارآمد درمان می گردند. تراکشن ستون فقرات می تواتد دیسک‌هایی که دچار فتق و بیرون‌زدگی شده‌اند را به حالت اولیه برگرداند تا دیگر بر روی اعصاب  موجود در ستون فقرات فشار وارد ننمایند.

مکانیسم اثر تراکشن شامل تسهیل آب‌رسانی و تغذیه‌ی دیسک بوده که دارای ماندگاری بلندمدت می باشد، همچنین این روش تحرک ستون فقرات را به حالت عادی نزدیک می نماید و تحرک پذیری و عملکرد مفاصل خلفی و مفاصل فاست را بهبود می بخشد و خاصیت کشسان رباط ها را افزایش میدهد.

لازم به یادآوری است که دو نوع تراکشن داریم:

          مکانیکی: ( از دستگاه مخصوصی برای کشش استفاده می شود که هدف آن کاهش علائم فشرده شدن ستون فقرات در ناحیه‌ی کمر است)

          دستی: ( که البته بیشتر روی منطقه‌ی گردنی ستون فقرات متمرکز می‌شود)

 

g)      درمان دستی یا مانیپولاسیون

مانیپولاسیون برای کم کردن درد و افزایش توانایی حرکت در بیماران دارای کمردرد بسیار موثر است. درمان دستی یک روش تخصصی در رشته طب فیزیکی و توانبخشی است. در ستون فقرات انسان، مهره ها، دیسکهای بین مهره ای، مفاصل بین مهره ها، لیگامانها، تاندونها، عروق و اعصاب، همگی با نظم خاصی کنار هم قرار گرفته اند که همین نظم سبب ایستایی انسان میشود. اگر در نظم هر یک از این موارد خللی وارد شود می تواند باعث ایجاد درد شود و در بعضی از اوقات سبب محدودیت حرکات بیمار می گردد. بوسیله مانیپولاسیون (درمان دستی) میتوانیم این علائم را برطرف کنیم. متخصص بوسیله دست های خود برای فشار آوردن روی عضلات، مفصل ها و استخوان های درون و اطراف ستون فقرات استفاده میکند. در تمامی جلساتی که شما برای درمان می روید از شما خواسته میشود تا بنشینید یا دراز بکشید و از شما میخواهند حتی الامکان لباس های بالا تنه خود را در بیاورید ( به شما روپوش دادده میشود) تا بتوانند بر روی ستون فقرات شما تسلط کافی داشته باشند. در برخی از اوقات در اثر جابجائی کمی که در مهره ها و بیشتر در مفاصل فاست مشاهده می شود درد کمر ایجاد می گردد که بوسیله جا اندازی این دررفتگی ها با مانیپولاسیون مشکل بیمار برطرف میشود. نکته قابل توجه این است که همه بیماران کمردرد و گردن درد از مانیپولاسیون سود نمی برند. برای انجام دادن این حرکات باید بررسی کاملی بر روی ستون فقرات صورت گیرد. توجه داشته باشید که انجام مانیپولاسیون باید حتما توسط پزشک متخصص انجام گیرد چون در غیر اینصورت ممکن است آسیب های جدی به نخاع وارد شود و حتی در کسانی که دچار پوکی استخوان هستند می تواند باعث شکستگی در مهره ها شود.

 

 

h)      ورزش درمانی

ورزش درمانی بر انجام دادن فعالیت های فیزیکی برای کمک به بالا بردن سطح عملکردی و توانایی های بیمار تمرکز دارد. اگر ورزش و حرکاتی که انجام میدهید درست صورت گیرد تا حدودی میتوانید درد را کاهش دهید .هدف از ورزش درمانی بهبود انعطاف، قدرت، استقامت و وضعیت قرار گیری بدن می باشد که کمک شایانی بر عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی می نماید. بسیاری از بیماری های سیستم اسکلتی را میتوان با استفاده از حرکات ورزش درمان کرد یا حتی الامکان از پیشرفت آن جلوگیری نمود.از دیگر مزایای این روش این است که میتوانیم در کنار کنترل بیماری، استفاده از داروهای شیمیایی را کاهش داده و کیفیت زندگی را ارتقا داد .

ورزش درمانی در موارد زیر مفید است :

1-  برای بهبود دردهای ناشی از فعالیت.

2-  کشش عضلات اطراف لگن

3- برای گرفتگی عصب سیاتیک

4- مهمترین روش برای اصلاح قوس کمر می باشد

 

انواع مختلفی از ورزش هایی که متخصصین مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط در دردهای کمر به بیماران آموزش میدهند شامل ورزش های زیر می باشد:

ورزش های تقویت عضلات

ورزش های کششی

ورزش های دامنه حرکتی مفصل

ورزش های تعادلی

 

i)        اولتراسوند

اولتراسوند یک روش و مدالیته درمانی است که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرد. این روش از سال 1940 میلادی توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می گردد. از روش درمانی اولتراسوند برای گرمادهی عمقی به بافت های نرم استفاده می شود .اولتراسوند تراپی می تواند برای مثال به افرادی که دچار تصادفات رانندگی شده اند و یا آن دسته افرادی که از درد مزمن پشت رنج می برند، کمک کند. اولتراسوند تشخیصی برای مشاهده داخل بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اولتراسوند بوسیله یک پروپ که دارای سر گردی است به صورت مستقیم بر روی پوست قرار گرفته و برای کاهش و جلوگیری از اصطکاک و عبور امواج صوتی به داخل بافت ها از ماده ژله ای استفاده میشود که مابین پوست و پروپ قرار می گیرد. در اولترواسوند امواج صوتی انتقال یافته به بافت سبب ایجاد گرما در بافت شده و به افزایش گردش خون و کاهش چسبندگی بافتها کمک کرده و سبب تسریع ترمیم بافت ها می شود. امواج اولتراسوند هیچ ضرر و خطری برای بیماران ندارد .محققین دریافتند که 65 درصد افراد مبتلا به سرخورده گی مهره های کمر پس از تقریبا 3 سال انجام فیزیوتراپی اولتراسوند دیگر هیچ دردی ندارند و کاهش پیدا میکند .

درمان با اولتراسوند تراپی بر دو اثر صورت می باشد:

 اثر مکانیکی

 اثر حرارتی

اثر مکانیکی اولتراسوند: در این روش امواج به شکل پالسی از انرژی در بافت های ناحیه مورد نظر انتقال پیدا میکند و باعث انقباض و انبساط های پشت سرهم در بافت ها می شود. نتیجه این عمل این است که التهاب و درد کم می گردد.

اثر حرارتی اولتراسوند: در این روش انتقال پی درپی امواج سبب ایجاد گرما در بافت می شود و این گرما موجبات افزایش سوخت و ساز در سلول ها را فراهم ساخته ترمیم بافت تسریع شده و دفع مواد زاید به دلیل افزایش جریان خون در آن افزایش می یابد.

در برخی از موارد نباید از اولتراسوند استفاده شود:

آسیب دیدگی بافت های عصبی

ایسکمی شدید در اثر ضعف خون رسانی به بافت ها

خانم های باردار

عفونت های حاد

 وجود بافت های سرطانی

 سابقه ترومبوز وریدی

 خطر خونریزی

 در کودکان که صفحات رشد بسته نشده است

اطراف چشم ها

تقریبا در تمام بیماری های ناحیه کمر می توان از اولتراسوند استفاده نمود.

 

j)        تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

در این روش الکترودهای دستگاه مولد جریان الکتریکی در نزدیکی محل درد بر روی پوست کمر قرار داده می شوند و برق خفیفی به آن ناحیه وارد میشود. این عمل باعث میشود دردهایی که در ناحیه پشت وجود دارند بهبود یابد. بسیاری از بیماران دچار درد پشت از مصرف داروهای شیمیایی و مسکن ها به دلیل عوارض جانبی که در پی دارند احساس خطر میکنند ولی استفاده از دستگاه الکتروتراپی که باعث آزاد شدن مسکن های طبیعی در بدن میشود، می تواند بدون هرگونه عارضه ای درد را کاهش دهد. از طرف دیگر این روش با تحریک گیرنده های حسی ناحیه کمر به اصلاح وضعیت قرارگیری کمرکمک می نماید. در عین حال جریان های الکتریکی قوی تر با تحریک عضلات و ایجاد انقباض در آنها تا حدودی در افزایش قدرت عضلانی نقش دارند.

تاثیرات الکتروتراپی شامل موارد زیر می باشد:

افزایش گردش خون

کاهش التهاب درد

آزاد سازی اندروفین

تحریک کردن ماهیچه ها

روش الکتروتراپی یا TENS، تسکینی موقتی برای شما ایجاد میکند تا بتوانید بهتر حرکت کنید و از طریق تغذیه و تمرینات مناسب و نیز استراحت عامل ایجاد درد در فرصت لازم درمان گردد.

TENS را می توان به چهار روش اعمال کرد :

بر روی ریشه های عصبی نخاع

بر روی اعصاب محیطی

در ناحیه های خاص که باعث تحریک عصب میشود

به طور مستقیم روی ناحیه دردناک

هنگامی که الکترودهای دستگاه، جریان را از روی پوست به اعصاب خاصی منتقل میکنند بیمار احتمالا دچار احساس سوزن شدن یا مور مور شدن در محل می شود که چندان ناراحت کننده نیست. نتایج درمان در هر شخص بنا برعواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد متفاوت است. تنها عارضه جانبی این روش این است که در صورت استفاده از جریان های بالا ممکن است در پوست سوزش و التهاب مختصر رخ دهد.

الکتروتراپی برای مشکلات وبیماری های زیر استفاده میشود :

فتق دیسک

آسیب دیدگی عضله

درد مزمن – کمردرد

آرتروز

گره های عضلانی و تریگر پوینت ها یا نقاط ماشه ای

تاندنیت یا التهاب تاندون

روماتیسم مفصلی

فیبرومیالژیا

-مرحله درد حاد پس از جراحی

 

k)      لیزر درمانی

لیزر درمانی برای درمان کمر درد در فیزیوتراپی استفاده میشود. لیزر درمانی یک روش غیر جراحی است و بدون درد و عوارض جانبی می باشد و به کاهش درد کمک می کند.  لیزر درمانی باعث تحریک سلول های بیمار و احیای آنها شده و بهبودی بیمار را سرعت  می بخشد. لیزر باعث کاهش درد و التهاب میشود و گردش خون را افزایش میدهد و همین کنش ها و واکنش ها به بازسازی و ترمیم سلول ها کمک میکند .متخصصین ما در مرکز توانبخشی نشاط از دو نوع لیزر برای کاهش کمر درد استفاده میکنند که استفاده از هر کدام از آنها بستگی به نوع درد و مشکل بیمار دارد:

          لیزر کم توان

          لیزر پرتوان

باید توجه داشت که لیزر را نباید به عنوان روش درمانی اصلی محسوب نمود بلکه این وسیله روشی کمکی در درمان کمر درد می باشد.

 

l)        تزریق پی آر پی

 

در این روش از خون خود فرد برای درمان استفاده میشود و بدلیل اینکه از خون خود افراد استفاده میشود احتمال خطر عفونت و بیماری های منتقله از راه خون وجود ندارد و خون گرفته شده برای پی آر پی بوسیله دستگاهی تکان داده میشود در 2 مرحله به مدت 10 دقیقه چرخانده میشود تا پلاکت های خون که سرشار از فاکتورهای رشد می باشند جدا شده و به بیمار تزریق شوند تا روند ترمیم بافت تسریع شود. پی ار پی در درمان برخی دردهای کمر و ستون فقرات مفید است. زمانیکه از پی آر پی استفاده میکنید ممکن است تا چند روز در محل تزریق احساس سوزش و درد کنید و البته لازم است تا چمد روز قبل از استفاده از این روش از مصرف داروهای مسکن و آسپرین خود داری نمایید.

 

m)    تزریق اپیدورال استروئید به ناحیه مفاصل فاست مهره های کمر و ناحیه کودال

 

یکی از روش‌های رایج  برای درمان التهاب ناشی از فتق دیسک کمر، تزریق استروئید در فضای اپیدورال است .استروئید وارد شده به فضای اپیدورال  یک کنش ضدالتهابی بسیار قوی از خود نشان می‌دهد که به تسکین درد کمک می‌ کند و همین امر سبب میشود که عملکرد بیمارافزایش پیدا کند. استروئید، درد و التهاب را کاهش میدهد ولی بطور کلی نمیتواند آنرا از بین ببرد. سه روش برای تزریق استروئید در فضای اپیدورال وجود دارد که برای هر سه طریق از سوزن های ظریف و نازک استفاده میشود و برای تشخیص محل قرار گیری سوزن از تصاویر دستگاه فلوروسکوپ یا سونوگرافی استفاده می شود. تاثیر گذاری استروئید بر روی کمر معمولا یک تا سه روز بعد از تزریق آغاز میشود.

 

 

8.      اصلاح روش های زندگی

برای رها شدن از کمر درد باید سبک زندگی، طرز ایستادن و نشستن و خوابیدن را تغییر دهید. در وهله ی اول باید خوب بخوابید.هر شب 7-8 ساعت خواب کافی داشته باشید .زمانیکه کمر درد دارید خوب و درست بخوابید، چون اگر به این موارد توجه نداشته باشید سبب میشود که کمر دردتان تشدید شود .حتما روی تشک سفت و محکم بخوابید .قدم بعدی طرز ایستادن و نشستن شماست. برای کمرتان حتما جای مناسبی بر روی صندلی فراهم سازید. عضلات اطراف لگن را تقویت نمایید. ورزش نقشی اساسی در پیشگیری و درمان کمر درد دارد. بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید .استفاده از یخ و گرما برای کاهش کمر درد کمک می نماید. پوشیدن کفش پاشنه بلند را محدود کنید  و در آخر استرس را از خود دور نمایید. درست نشستن هم نقش مهمی در پیشگیری ار کمر درد دارد و منظور سیخ نشستن نیست چون ما همیشه شنیده ایم که صاف بشین و قوز نکن. منظور از درست نشستن ایجاد زاویه 120 درجه بین ران و ستون مهره های کمر می باشد مه سبب کاهش بروز کمردرد میشود. زمانیکه باید مدت زمان زیادی پشت میز بنشینید باید حواستان به درست نشستن باشد. در بهترین حالت باید کمی بدن را به عقب متمایل کنیم و یک زاویه 120 درجه بین ران ها و تنه ایجاد کنیم. باید توجه داشته باشیم ثابت نشستن باعث سرخوردگی و سابیده شدن مهره ها و نرسیدن خون به دیسک میشود.استفاده از صندلی و میز مناسب و وسایل روی میز در دسترس بدون نیاز به خم شدن و توقف کار و استراحت در فواصل مناسب هنگام کار کردن (عضلات خود را شل کنید تا دچار فشار عضلانی نشوید و تا جایی که میتوانید در حین کار از جای خو برخیزید و چند قدم راه بروید) و خوب خوابیدن (خوابیدن روی یک طرف بدن از انحراف ستون فقرات جلوگیری میکند – یک بالشت حتما بین زانوهای خود قرار دهید ) و نیز ورزش آرام (آهسته راه رفتن ) و همینطور کنترل وزن در کاهش بروز در کمر نقشی حیاتی دارند.


0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ