درد دنبالچه

درد دنبالچه غالبا سبب درد مزمن در قسمت تحتانی بین دو باسن می گردد و کیفیت زنگی بیمار را مختل می سازد. بیماران بیساری به دلایل مختلف از مراجعه به پزشک خود داری می نمایند یا پس از مراجعه به دلیل عدم ارایه شرح حال درست و نیز عدم معاینه پزشک به اشتباه تحت ارزیابی از نظر کمر درد قرار می گیرند. درد دنیالچه هرچند غالبا در اثر زمین خوردن و در زمینه ضربه ایجاد می شود اما عادت های نشستن غلط در بیماران بدون سابقه ضریه هم می تئاند منشا ایجاد آن باشد. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی پس از معاینه بیمار و ارزیابی های مورد نیاز و رد سایر علل مولد درد در ناحیه دنبالچه، اقدام به درمان این مشکل با ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، اصلاح نوع نشستن و استفاده از بالشتک های مخصوص و یا فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در بافت های این ناحیه ( بدر داخل مفاصل و اطراف اعصاب حساس) و به ندرت جراحی ( در موارد مقاوم به درمان ) می نمایند. در این صفحه به طور مفصل تر در این باره توضیح داده می شود. در این بخش سعی می کنیم شما را با علل درد دنبالچه و راه های درمان آن آشنا سازیم. متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط با تکیه بر دانش و امکانات روز دنیا سعی در ارایه بهترین خدمات تشخیصی و درمانی جهت مشکلات و شکایات ناحیه دنبالچه را دارند.

( بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران ، بهترین بیمارستان تخصصی درد دنبالچه، بهترین درمان درد دنبالچه ، درمان سریع درد دنبالچه ، درمان قطعی درد دنبالچه، درد دنبالچه و لگن ، درد پشت دنبالچه ، درد درد دنبالچه و بدن، درد وسط درد دنبالچه ، علت درد دنبالچه سمت راست، درد دنبالچه و معده، علت درد دنبالچه سمت چپ، شکستگی استخوان دنبالچه، درد وسط پایین دنبالچه ، درد بین دو باسن، درد باسن، انواع درد دنبالچه ، درد دنبالچه در زنان، درمان درد دنبالچه با ورزش، درمان گیاهی درد دنبالچه، جا انداختن دنبالچه، عفونت دنبالچه، درمان درد دنبالچه در طب سنتی، آموزش ماساژ دنبالچه، دررفتگی دنبالچه، درمان درد استخوان دنبالچه در طب سنتی، درمان خانگی درد دنبالچه ، درمان گیاهی درد دنبالچه ، ورزش درد دنبالچه ، درد دنبالچه ، درد دنبالچه بعد از انزال، درد دنبالچه در خانم ها ، دنبالچه، درد بالای دنبالچه ، علت درد پایین دنبالچه ، درد دنبالچه نشانه چیست، درد بالای دنبالچه سمت راست، درد ستون فقرات تحتانی، درد پشت و کمر و درد دنبالچه ،  دیسک کمر و  درد دنبالچه ، آرتروز دنبالچه ، دکتر درد دنبالچه و ستون فقر ات ، دکتر دنبالچه ، درد استخوان دنبالچه، علت کوکسیدینی، کوکسیدینی، درد کمر ، سیاتیک، دیسک سیاتیک، دکتر درد مفاصل ، دکتر درد کمر ، بهترین متخصص درد دنبالچه ، بهترین متخصص درد دنبالچه و ستون فقرات ، درد دنبالچه عصبی ، درد دنبالچه شدید ، درد دنبالچه بعد از خواب ، درد دنبالچه و ام اس ، فردیس ، کرج ، اهری، سه راه حافظیه، شهرک ناز، مهر شهر ، چهار راه طالقانی ، ملارد ، تهران ، سعادت آباد، سرآسیاب ملارد )

 

 1.      آناتومی دنبالچه

2.      انواع درد دنبالچه

3.       ساختمان هایی که می توانند منشاء درد دنبالچه باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد

4.      علایم همراه درد دنبالچه

5.      کیفیت درد دنبالچه

6.      موارد اورژانس درد دنبالچه

7.      درمان های درد دنبالچه

a.       استراحت دادن

b.      گرما درمانی

c.       سرما درمانی

d.      ماساژ

e.      طب سوزنی

f.        درمان های دستی و مانیپولاسیون

g. ورزش درمانی

h.       اولتراسوند

i.      تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

j.         لیزر درمانی

k.        تزریق استروئید به ناحیه مفصل و اعصاب ناحیه 

l.       تزریق پی آر پی

m. جراحی

8.      اصلاح روش های زندگی

 

 

1.آناتومی دنبالچه

دنبالچه در انتهای پایین ستون مهره ها قرار دارد و ساختمانی مثلث شکل است و در زیر استخوان خاجی قرار می گیرد. این استخوان جزیی از لگن خاصره محسوب می شود و به نوعی بقایای دم حیوانات در انسان می باشد، به همین علت است که شاید به نام دنبالچه معروف است . اندازه و شکل دنبالچه در افراد مختلف قدری با هم فرق می کند (در برخی کوچکتر و در برخی دیگر 2-3 برابر بزرگتر است). کسانیکه دارای دنبالچه بزرگتری هستند احتمال دردناک شدن دنبالچه در آنها خیلی بیشتر است.

دنبالچه تشکیل شده است از سه تا پنج قسمت استخوانی مجزا که غالبا توسط مفاصل و رباط ها سرجای خود قرار گرفته اند و به یکدیگر اتصال دارند. زمانیکه شما راه میروید و یا به سمت جلو خم میشوید دنبالچه نسبت به بقیه ستون مهره شما حرکت نمیکند اما در موقع نشستن بر اثر فشاری که وارد میشود، دنبالچه حدود 20 درجه به جلو خم میشود.

 

2.      انواع درد دنبالچه

درد دنیالچه را به دو نوع اساسی حاد و مزمن تقسیم می کنند:

a.       درد حاد: درد هایی که به صورت ناگهانی و معمولا پس از وارد شدن یک ضربه و یا افتادن نمایان میشوند و معمولا کمتر از یکماه  از شروع آنها گذشته است.

b.      درد مزمن: دردهایی با سابقه بیش از یک تا سه ماه را می گویند، در این موارد گاهی سابقه وارد شدن ضربه وجود ندارد و یا بیمار آن را به خاطر نمی آورد. 

از طرف دیگر گاهی دنبالچه به لمس بسیار حساس است و در برخی مواقع لمس دنبالچه حساسیت بارزی ایجاد نمی کند. تمام این موارد در نحوه درمان با هم تفاوت دارند.

 

3.       ساختمان هایی که می توانند منشاء درد دنبالچه باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد

درد دنبالچه در واقع نوعی کمر درد دیستال محسوب می شود. زمانیکه ضربه ای به دنبالچه وارد می شود، در محل این استخوان درد وناراحتی ایجاد میگردد (اصطلاح پزشکی درد دنبالچه کوکسیدینی است) که با کبودی، دررفتگی یا شکستگی دنبالچه همراه است. غالبا آسیب دیدگی دنبالچه در زنان اتفاق می افتد چون لگن زنان پهن تر است و دنبالچه آنان از پوشش کمتری برخوردار است . شدت درد دنبالچه می تواند خفیف یا شدید باشد که در موارد زیر دردناکتر میشود:

          نشستن، مخصوصا زمانیکه به عقب تکیه میدهید.

          در مواقعی که تغییر حالت میدهید ( از حالت نشسته به ایستاده )

ممکن است غیر معقول به نظر آید، اما نشستن بر روی  سطوح نرم ممکن است دردناک ‌تر از نشستن بر روی سطوح سخت باشد، علت این امر این است که با نشستن بر روی  سطوح نرم، قسمت زیادی از وزن بدنتان را بر روی استخوان دنبالچه قرار می‌دهید، به جای اینکه استخوان سخت زیر لگن، وزن شما را متحمل شود.

همانطور که در بالا ذکر شد درد دنبالچه زمانی اتفاق می افتد که عاملی سبب آسیب به دنبالچه یا مناطق اطراف آن شود:

          خارج شدن استخوان دنبالچه از مکان طبیعی خود به دلیل فعالیت پشت سر هم مثل دوچرخه سواری یا حالت نامناسب بدن

          وارد شدن ضربه شدید به دنبالچه مثل تصادف رانندگی و شکستگی یا تورم استخوان دنبالچه

          کشیدگی و جابه جا شدن رباط ها و عضلات حمایت کننده دنبالچه مثل زایمان

 

4.      علایم همراه درد دنبالچه

  درد دنبالچه از مشکلات بارز و آزاردهنده ستون فقرات است. از شایعترین نشانه های این بیماری دردی است که با نشستن بیشتر میشود .شاید سوالی که در ذهن شما شکل بگیرید این باشد که درد دنبالچه به چه صورت بوجود می آید؟ درد دنبالچه می تواند به دنبال زمین خوردن، کشیدگی های پیوسته و یا جراحی و بعد از زایمان بوجود آید. در بعضی از مواقع درد دنبالچه ممکن است به خودی خود درمان شود و یا تبدیل به دردی مزمن شود .گاهی بیماران به هنگام درد دنبالچه دچار احساس نیاز به دفع مدفوع می شوند که یافته ای طبیعی است. به ندرت ممکن است درد بیمار به پاها انتشار یابد یا با احساس گزگز در ناحیه بین پا ها همراه شود. درد دنبالچه می تواند به اشکال زیر دیده شود:

          درد شدید دنبالچه حین نشستن و برخاستن

          درد دنبالچه زمانیکه روی یک سطح نرم می نشینید

          احساس درد هنگام دفع مدفوع

          درد شدید دور استخوان دنبالچه

عمده نشانه درد دنبالچه برمی گردد به نیمه در رفتگی استخوان دنبالچه و عدم ثبات این استخوان و حرکت خیلی زیاد آن که درد ناحیه را سبب می شود. انجام دادن کارهایی که باعث فشار به دنبالچه میشود سبب بروز درد شدید در این ناحیه  می گردد مانند نشستن طولانی مدت برروی یک سطح سفت. باید توجه داشت درد دنبالچه گاهی در زمان پریود و عادت ماهانه و نیز تماس های جنسی تشدید میشود .درمان درد دنبالچه حتما باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد در غیر اینصورت می تواند منجر به بروز عوارض گردد.

 

5.      کیفیت درد دنبالچه

کوکسیدینی (درد دنبالچه ) بیماری نسبتا نادری است که میتواند باعث بوجود آمدن درد مداوم در انتهای ستون فقرات میشود .تشخیص و شناسایی علت کوکسیدنی سبب مشخص شدن یکی از علت های زمینه ای زیر به عنوان عامل درد خواهد شد:

          ترورمای موضعی : زمین خوردن بر روی استخوان دنبالچه که سبب التهاب در رباط ها و یا آسیب دیدگی کوکسیکس یا محل اتصال کوکسیکس به ساکروم می شود.

          زایمان : زمانیکه سر نوزاد از بالای دنبالچه عبور کند و فشار وارد شده بر روی دنبالچه سبب آسیب دیدگی ساختار آن (شکستگی دنبالچه) گردد. هرچند چنین چیزی آنچنان شایع نیست.

          فشار : فعالیتهای زیاد، مکرر و خاص و نیز نشستن طولانی مدت روی سطح سفت و سخت باعث فشار آمدن به دنبالچه میشود و می تواند منشا ایجاد درد شدیدی در این ناحیه شود. درد دنبالچه در این موردمعمولا دائمی نیست ولی در صورت کنترل نکردن التهاب، درد آن ممکن است مزمن و شدید شود .

          تومور یا عفونت : در موارد بسیار نادر درد در ناحیه دنبالچه ناشی از وجود تومور یا عفونتی در قسمت دنبالچه است که به دنبالچه فشار می آورد.

درد دنبالچه در عین حال می تواند به اشکال زیر احساس شود:

c.       درد مبهم در ناحیه پایین ستون مهره ها

d.      درد نقطه ای بر روی برجستگی دنبالچه

e.      درد سوزشی به ندرت با انتشار به پاها و ناحیه بین پاها

f.         تشدید درد با عطسه، سرفه و یا خندیدن

 

 

6.      موارد اورژانس درد دنبالچه

در دنبالچه به ندرت یک مورد اورژانس محسوب می شود اما اگر همراه با موارد ذیل باشد مستلزم ارزیابی های بیشتر از نظر مسایل جدی تر می باشد:

a)      درد همراه تب و کاهش وزن

b)       دردی که با سرفه و عطسه بدتر می شود

c)       درد شدید به دنبال ضربه

d)       درد همراه با بی اختیاری ادرار و مدفوع

e)      و نیز مواردی مانند: درد مستمر و مداوم حتی زمانیکه استراحت میکنید، تورم بارز در محل، درد با بی حسی اطراف مقعد و  ناحیه تناسلی و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع، سخت ادرار کردن، کرختی اطراف باسن  

7.      درمان های درد دنبالچه

برای درمان درد دنبالچه متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط در ابتدا با گرفتن شرح حال کامل بیمار و نیز انجام معاینه و نیز در صورت لزوم با انجام آزمایشات تشخیصی مانند عکس های رادیولوژی و ام آر آی و به ندرت آزمایش خون  علت و منشا درد بیمار را تشخیص می دهند .

معاینه برای تشخیص علت درد دنبالچه شامل موارد زیر است:

          از مواردی که میتواند باعث بوجود آمدن درد باشد وجود تومور یا توده است که با معاینه مقعد و لگن میتوان آنرا تشخیص داد.

          لمس کردن دنبالچه برای تشخیص وجود حساسیت به لمس که اطلاعات مفیدی در مورد علل درد دنبالچه به ما می دهد. اگردنبالچه به لمس کردن حساسیت نداشته باشد درد این قسمت ناشی از مشکل ساختاری دیگری مانند بیماری تخریب کننده دیسک یا فتق دیسک بین مهره ای لومبوساکرال و ناحیه کمری خواهد بود .

برای درما درد دنبالچه از اقدامات زیر استفاده می شود:

a.       استراحت دادن

b.      گرما درمانی

c.       سرما درمانی

d.      ماساژ

e.      طب سوزنی

f.        درمان های دستی و مانیپولاسیون

g.       ورزش درمانی

h.      اولتراسوند

i.         تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

j.        لیزر درمانی

k.     تزریق استروئید به ناحیه مهره های دنبالچه

l.     پی آر پی

m.جراحی

 

 

 

a.       استراحت دادن

پرهیز از نشستن طولانی مدت یا وارد کردن فشار به ناحیه دنبالچه به همراه مصرف داروهای ضد التهاب و استفاده از بالش های گرد و توخالی برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به دنبالچه، قدم اول درمان درد دنبالچه می باشد. در درجه اول نکته ای که حائز اهمیت است اینست که از نشستن بطور مداوم بر روی سطوح سفت در یک حالت ثابت جدا خودداری نمایید. هنگام نشستن، باسن خود را به چپ و راست جابجا نمایید. زمانیکه می نشینید کمی به سمت جلو خم شوید تا فشار از روی استخوان دنبالچه برداشته شود. در مواردی که به دنبالچه شما ضربه وارد شده است برای مدت یک هفته، 4 بار در روز و هر بار به مدت 10 الی 15 دقیقه کمپرس آب سرد بر روی محل بگذارید. استفاده از بالشتک های حلقه ای میتواند از تماس مستقیم استخوان دنبالچه با سطوح سفت و سخت جلوگیری کند. اگر دفع مدفوع برای شما دردناک است، از مایعات و غذاهای فیبردار زیاد استفاده کنید تا مدفوع شما روان تر شود تا دچار یبوست نشوید. اگر چاق هستید کاهش وزن میتواند درد شما را تا حدودی کم کند.

 

b.      گرما درمانی

برای کاهش درد و ناراحتی دنبالچه استفاده از کیسه آب گرم یا (پد گرم ) میتواند مثمر ثمر باشد. در مورد مدت زمان استفاده از گرما -نوع گرما – شدت گرما – همه بستگی به وضعیت بیمار دارد .شدت گرما باید به صورتی باشد که موجب ناراحتی بیمار نگردد بلکه احساس خوشایند و راحتی داشته باشد.

 

c.       سرما درمانی

به طور کلی یخ (سرما درمانی ) برای دردها و آسیب های تازه مورد استفاده قرار میگیرد. برای کاهش درد دنبالچه نشستن بر روی کیسه یخ سبب میشود درد کاهش پیدا کند. بخاطرداشته باشید برای درد دنبالچه باید ابتدا از کمپرس سرد استفاده کنید تا التهاب اولیه کاهش پیدا کند و بعد از برطرف شدن آن برای کاهش درد از کمپرس گرم استفاده شود.

 

d.      ماساژ درمانی

ماساژ درمانی میتواند به عنوان یک روش مفید برای کاهش درد دنبالچه مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ درمانی موجب  کشیدگی و انقباض عضلات این قسمت (دنبالچه) میشود.  زمانیکه  تعادل عضلات و پرده های بافتی اطراف آنها در ستون فقرات کمر و کاسه لگن برقرار شد، متخصص ماساژ از رباط ها برای برگرداندن دنبالچه به محل اصلی خود به شکل اهرم استفاده می کند و دنبالچه را به سمت عقب میکشد و از بیمار خواسته میشود که  کف لگن خود را به مدت چند ثانیه بصورت ملایم منقبض کند. این کشیدگی باعث کاهش درد لگن و دنبالچه میشود .برای انجام دادن این حرکت بیمار باید به شکل دراز کش و خوابیده به یک طرف باشد.

 

e.      طب سوزنی

طب سوزنی خاصیت تسکین دهنده درد و ضد التهاب دارد و عوارض جانبی داروهای شیمیایی را ندارد و سبب  افزایش جریان خون در ناحیه دنبالچه میشود و همین امر سبب کاهش التهاب است .اکثر بیماران بعد از یک جلسه انجام دادن  طب سوزنی کاهش درد قابل توجهی را اعلام میکنند. توجه داشته باشید درد چه خفیف باشد و چه شدید، چه حاد و چه مزمن، طب سوزنی می تواند در کاهش درد موثر باشد و تاثیر به سزایی در تسکین درد داشته باشد.

 

f.        درمان های دستی و مانیپولاسیون

درمان های دستی و مانیپولاسیون یکی از اصول درمان درد دنبالچه می باشد و متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط تجربه کافی در امر درمان های دستی درد دنبالچه و جا اندازی این استخوان دارند. در این روش پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با انگشتان دست اقدام به اصلاح محل قرارگیری استخوان می نماید. این روش در تسکین درد دنبالچه تاثیر شگرفی دارد.

دو نوع درمان دستی برای درد دنبالچه وجود دارد :

       1- درمان دستی خارجی استخوان دنبالچه (کشیدن نوک استخوان دنبالچه بوسیله پوست بالای مقعد )

       2- درمان دستی داخلی استخوان دنبالچه : بوسیله دستکش انگشت را داخل مقعد برده و به آهستگی عضلات متصل به استخوان دنبالچه را ماساژ یا کشش میدهد و اگر از مکان طبیعی اش خارج شده باشد به حالت اول برمیگرداند.

  

g.       ورزش درمانی

تمرینات درست نشستن و نیز تمرینات تقویتی عضلات ناحیه کمر و نیز تمرینات اصلاح اندام نهش یا پوسچر در کاهش دردهای دنبالچه موثر می باشد.

 

h.      اولتراسوند

اولتراسوند ابزاری است که امواج فراصوت تولید می نماید و اثرات فیزیکی این امواج واجد خواص درمانی است. امواج اولترایوند به وسیله یک پروپ که دارای سر گردی است تولید می شود. این پروب مستقیما بر روی پوست قرار میگیرد و برای کاهش و جلوگیری از اصطکاک و تسهیل عبور امواج صوتی به داخل بافت ها از ماده ژله ای استفاده میشود که مابین پوست و پروپ قرار میگیرد. انجام دادن فیزیوتراپی اگر با اولتراسوند همراه باشد میتواند درد دنبالچه را کاهش دهد .اولتراسوند روشی ایمن است که فقط بر روی عضلات متمرکز میشود. فرکانس و شدت امواج اولتراسوند بستگی به شرایط بیمار دارد. امواج اولتراسوند هیچ ضرر و خطری برای بیماران ندارد. درمان با اولتراسوند با دو اثر صورت می باشد:

          اثر مکانیکی

          اثر حرارتی

اثر مکانیکی اولتراسوند: در این روش امواج به شکل پالسی از انرژی در بافت های ناحیه مورد نظر انتقال پیدا میکند و باعث انقباض و انبساط های پشت سرهم در بافت ها می شود. نتیجه این عمل این است که التهاب و درد کم می گردد.

اثر حرارتی اولتراسوند: در این روش انتقال پی درپی امواج سبب ایجاد گرما در بافت می شود و این گرما موجبات افزایش سوخت و ساز در سلول ها را فراهم ساخته ترمیم بافت تسریع شده و دفع مواد زاید به دلیل افزایش جریان خون در آن افزایش می یابد.

 i.         تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)

در این روش الکترودهای دستگاه مولد جریان الکتریکی در نزدیکی محل درد بر روی پوست دنبالچه قرار داده می شوند و برق خفیفی به آن ناحیه وارد میشود. این عمل باعث میشود دردهایی که در ناحیه دنبالچه وجود دارند بهبود یابد. بسیاری از بیماران دچار درد دنبالچه از مصرف داروهای شیمیایی و مسکن ها به دلیل عوارض جانبی که در پی دارند احساس خطر میکنند ولی استفاده از دستگاه الکتروتراپی که باعث آزاد شدن مسکن های طبیعی در بدن میشود، می تواند بدون هرگونه عارضه ای درد را کاهش دهد.

 

تاثیرات الکتروتراپی شامل موارد زیر می باشد:

افزایش گردش خون

کاهش التهاب درد

آزاد سازی اندروفین

تحریک کردن ماهیچه ها

روش الکتروتراپی یا TENS، تسکینی موقتی برای شما ایجاد میکند تا بتوانید بهتر حرکت کنید و از طریق تغذیه و تمرینات مناسب و نیز استراحت عامل ایجاد درد در فرصت لازم درمان گردد.

TENS را می توان به چهار روش اعمال کرد :

بر روی ریشه های عصبی نخاع

بر روی اعصاب محیطی

در ناحیه های خاص که باعث تحریک عصب میشود

به طور مستقیم روی ناحیه دردناک

هنگامی که الکترودهای دستگاه، جریان را از روی پوست به اعصاب خاصی منتقل میکنند بیمار احتمالا دچار احساس سوزن شدن یا مور مور شدن در محل می شود که چندان ناراحت کننده نیست. نتایج درمان در هر شخص بنا برعواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد متفاوت است. تنها عارضه جانبی این روش این است که در صورت استفاده از جریان های بالا ممکن است در پوست سوزش و التهاب مختصر رخ دهد.

 

j.        لیزر درمانی

 امروزه لیزر تقریبا در همه ی مکان ها یافت می شود. لیزر در فیزیوتراپی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد در حیطه درمان می‌باشد. در لیزر درمانی میتوان انرژی را تا زیر سطح پوست بدن انتقال داد بدون اینکه به لایه های بالای پوست آسیب برساند. لیزر درمانی باعث کاهش درد و التهاب و افزایش جریان و گردش خون می شود.

نکته قابل توجه در لیزر درمانی قدرت درمانی آن است. مهمترین عوامل تاثیرگذاردر لیزر درمانی، عمق نفوذ لیزر (هرچه قدرت لیزر بیشتر باشد میزان نفوذ آن بیشتر میشود )، مدت درمان (لیزرپرتوان بدلیل قدرت زیادتر طول درمان کوتاهتری دارد ) و طول موج لیزر استفاده شده میباشد.

لیزر کم توان و لیزر پرتوان دارای مزیت های درمانی متعددی است و روشی غیر جراحی است که نقش به سزایی برای کاهش و درمان درد دنبالچه دارد

k.تزریق استروئید در داخل مفصل دنبالچه

تزریق استروئید در داخل مفصل دنبالچه به صورت سرپایی انجام می گردد. در این روش داروی استروئیدی (ضد التهاب قوی) با راهنمایی دستگاه سونوگرافی و یا با استفاده از فلوئورسکوپی برای کاهش التهاب  به داخل مفصل تزریق می گردد. برای کسانی که نمی توانند از تزریق های استروئیدی استفاده کنند تزریق پلاسمای غنی شده  از پلاکت یا روش های بلوک عصبی پیشنهاد می شود. در این روش معمولا درد بیمار در عرض چند دقیقه بهبود می یابد. تزریق تزریق استروئید در داخل مفصل دنبالچه چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد .

 

l.پی آر پی

تزریق پی آر پی، روشی ابتکاری و جدید برای درمان آسیب دیدگی های مزمن دنبالچه می باشد. در این تکنیک خون خود بیمار در دستگاه مخصوصی (سانتریفوژ) بمدت 10 دقیقه در 2 مرحله چرخانده میشود تا پلاکت های خون جدا شوند. فاکتورهای رشد موجود در پلاکت های خون ، نقش موثری در بهبود آسیب دیدگی دارند. پلاکت ها سرشار از فاکتورهایی هستند که به رشد و ترمیم بافت ها کمک می کنند. آماده سازی پی آر پی به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

 

m. جراحی

در موارد بسیار مقاوم در نهایت جراحی و خارج ساختن دنبالچه آخرین اقدام است که البته در موارد بسیار نادر انجام می شود.

 

8.اصلاح روش های زندگی جهت کاهش آسیب دنبالچه

در درجه اول لازم است تا وزن خود را کنترل کنید، افزایش  توده بدنی، احتمال بروز درد دنبالچه را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد. استفاده از کوسن طبی مخصوص (کوسن حلقه ای یا رینگ طبی )، پرهیز از نشستن طولانی مدت، پوشیدن لباس های گشاد، استفاده از بسته های گرمایشی و سرمایشی برروی استخوان دنبالچه می تواند کمک کننده باشد. عادت کنید همیشه درست و صاف بنشینید و هرساعت یک بار حرکات کششی انجام دهید. خوردن مایعات وغذاهای فیبردارسبب تسهیل دفع مدفوع شده احتمال بروز درد دنبالچه را کاهش می دهد.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ