پشت درد

اشخاصی که اغلب کارهای نشسته دارند و ساکن و بی تحرک هستند حتما باید به خود استراحت داده و ساعتی یکبار از جای خود برخیزند و چند قدمی راه بروند و حتی الامکان از صندلی های نرم استفاده نمایند و فرم نشستن خود را تغییر دهند. درد پشت بدن شامل درد قسمت بالا و میانی پشت بدن، از پایین گردن تا بالای کمر را شامل میشود .امروزه به دلیل نحوه زندگی روزمره ما، درد پشت شکایتی شایع در بین بسیاری از افراد می باشد. درد پشت در واقع یک بیماری نیست، بلکه یک نشانه میباشد. نشانه ای از بد نشستن وبد ایستادن که سبب وارد ساختن فشارهای زیاد به عضلات و مهره های ناحیه پشت می شود. پشت درد انواع مختلفی دارد که بر مبنای منشاء ایجاد درد آنها را تقسیم می کنند و درمان نیز بر اساس این تقسیم بندی صورت می پذیرد و می تواند شامل ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در عضلات و مفاصل ناحیه پشت ( برای دیسک مهره ای پشت و آرتروز مهره های پشت) و به ندرت جراحی ( در موارد دیسک شدید ) باشد. در این صفحه به طور مفصل تر در این باره توضیح داده می شود. در این بخش سعی می کنیم شما را با علل درد پشت و راه های درمان آن آشنا سازیم. متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط با تکیه بر دانش و امکانات روز دنیا سعی در ارایه بهترین خدمات تشخیصی و درمانی جهت مشکلات و شکایات ناحیه پشت را دارند.

(بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران ، بهترین بیمارستان تخصصی پشت ، بهترین درمان درد پشت ، درمان سریع پشت درد ، درمان قطعی درد پشت ، درد پشت و شانه ها ، درد پشت قفسه سینه، درد پشت بدن، درد وسط پشت، علت درد پشت سمت راست، درد پشت و معده، علت درد پشت سمت چپ، درد وسط پشت، درد بین دو کتف، درد بالای پشت، علت درد پشت قلب، درد بین دو کتف نشانه چیست، درد بالای کمر سمت راست، درد ستون فقرات فوقانیدرد پشت و پشت سر ، دیسک پشت ، آرتروز پشت ، دکتر پشت و ستون فقر ات ، دکتر پشت درد ، درد پشت ، دکتر درد مفاصل ، دکتر درد پا ، بهترین متخصص پشت درد ، بهترین متخصص پشت و ستون فقرات ، پشت درد عصبی ، پشت درد شدید ، درد پشت بعد از خواب ، پشت درد و ام اس ، فردیس ، کرج ، مهر شهر ، چهار راه طالقانی ، ملارد ، تهران ، سعادت آباد)

1- آناتومی پشت
2- ساختمان هایی که می توانند منشاء درد پشت باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد
3- علایم همراه درد پشت
4- کیفیت درد پشت
5-موارد اورژانس پشت درد
6- درمان های پشت درد
6-1 استراحت دادن
6-2 گرما درمانی
6-3 سرما درمانی
6-4 ماساژ
6-5 طب سوزنی
6-6 کشش گردن و تراکشن
6-7 درمان های دستی و مانیپولاسیون
6-8 ورزش درمانی
6-9 اولتراسوند
6-10 تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)
11-6 لیزر درمانی
6-12 تزریق پی آر پی
6-13 تزریق اپیدورال استروئید به ناحیه مهره های پشت
7- اصلاح روش های زندگی

1- آناتومی پشت

پشت انسان قسمت عظیمی از بدن را تشکیل میشود که کمی بالاتر از باسن شروع میشود و تا پشت شانه و زیر گردن امتداد دارد. در این ناحیه ستون مهره ها از دوازده مهره تشکیل شده اند که هر یک توسط دیسک بین مهره ای و دو عدد مفصل فاست به یک دیگر اتصال یافته اند. از طرف دیگر این مهره ها در ناحیه پشتی با دوازده جفت دنده مفصل تشکیل می دهند. دنده ها به یک استخوان بلند و صاف در مرکز قفسه سینه به اسم جناغ متصل هستند که در قسمت جلوی بدن انسان قرار دارد که در قسمت پشت هم بوسیله ستون فقرات بهم وصل میشود. عضلات پشت جزو عضلات خلفی تنه محسوب میشود و از هشت عضله ذوزنقه، پشتی بزرگ، متوازی الاضلاع، گوشه ای، دندانه ای خلفی فوقانی، دندانه ای خلفی تحتانی، پشتی دراز و مربع کمری در هر سمت تشکیل شده اند. نخاع گردنی و کمری توسط نخاع پشتی با هم متصل می شوند و دوازده جفت اعصاب پشتی از نخاع پشتی منشا گرفته و پس از عبور از سوراخ های بین مهره ای به اکثر عضلات تنه و شکم عصب دهی می کنند. اگر عصب هایی که در این قسمت وجود دارد آسیب ببینند یا تحت فشار قرار بگیرند سبب ایجاد درد در بخش های مختلف تنه، قفسه سینه و پشت یا شکم می شوند.
بدین ترتیب ستون فقرات پشت از اجزای زیر تشکیل میشود.
1. رباط ها و عضلات که مهره های ستون فقرات پشت را در کنار هم قرار دهد .
2. دیسک ها که مابین دو مهره قرار دارند و زمانیکه فرد حرکت میکند باعث میشود ضربه ها را جذب کند.
3. دوازده مهره: این مهره ها به قفسه سینه متصل هستند و بخش اعظمی از پشت را در بر میگیرد .
پشت انسان وظیفه حمایت از سر و بالا تنه را بر عهده دارد. شش ها در قسمت قفسه سینه قرار دارند وتا پشت امتداد پیدا میکند و امکان شنیدن صدای تنفس از پشت را فراهم میکند.
در پوست پشت پایانه های عصبی کمتری وجود دارد و پوست این ناحیه نسبت به قسمت های دیگر ضخیم تر می باشد.

2- ساختمان های که میتواند منشا پشت درد باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد پشت

2.1. دیسک بین مهره های پشتی: دیسک بین مهره های پشتی با دو مکانیسم می تواند سبب ایجاد درد در پشت شود.

2.1.1. در حالت اول دیسک در اثر فرسودگی و به دنبال ایجاد آرتروز در ستون مهره های پشتی دچار پارگی شده و همین پارگی در دیسک منشا درد در این ناحیه می شود.
2.1.2. در حالت دوم دیسک پاره شده از محل طبیعی خود خارج شده و اصطلاحا فتق دیسک رخ می دهد که بر ساختمان های مجاور حساس به درد همچون ریشه اعصاب فشار می آورد و سبب ایجاد درد می شود.
2.2. مهره های پشت: مهره های پشت هم با مکانیسم های متفاوتی می توانند سبب ایجاد درد گردن شوند.
2.2.1. شکستگی مهره: مهره های پشتی به طور شایعی در اثر تصادفات و یا در افراد مسن که دچار پوکی استخوان هستند در اثرضربات یا حتی عطسه ممکن است بشکنند و منشاء ایجاد درد پشت شوند.
2.2.2. آرتروز مهره های پشت: با ایجاد زواید استخوانی که به آن استئوفیت می گویند ممکن است به ریشه هاس اعصاب نخاعی یا سایر ساختمان های حساس به درد فشار وارد ساخته و پشت درد ایجاد نمایند.
2.2.3. آرتروز مفاصل فاست: این مفاصل دو مهره مجاور را به هم متصل می نماید و آرتروز آن حرکات مهره های پشت را محدود و دردناک می سازد.
2.3. عضلات پشت: عضلات پشت منشا شایع دردهای پشت با سه مکانیسم متفاوت می باشد.
2.3.1. کشیدگی عضلات که به آن اِستِرِین می گویند به ویژه در حوادث ورزشی یا تصادفات از علل ایجاد درد پشت می باشد.
2.3.2. گره های عضلانی: یا همان باندهای میوفاسیال از شایعترین علل درد پشت می باشند. درد این باندها ممکن است تا کمر یا گردن و گاهی به شانه و دست ها انتشار یابند.
2.3.3. اسپاسم عضله: تمامی عضلات پشت گاهی در اثر حرکات ناگهانی و یا درد به علل دیگر می توانند دچار اسپاسم شده و منشاء درد پشت شوند.
2.4. فیبرومیالژی: این بیماری هم از علل درد پشت می باشد و در فصل مربوط به خود توضیحات آن را می توانید مطالعه نمایید.
2.5. دردهای راجعه از نواحی دیگر: درد و عفونت در برخی نواحی بدن همچون ریه ها یا زخم معده و مری یا مشکلات قلبی می تواند سبب پشت درد شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.
2.5.1. عفونت و مشکلات ریوی
2.5.2. بیماری های قلبی
2.5.3. بیماری های گوارشی و زخم های معده و اثنی عشر
2.6. درد پشت با منشا عصبی: در این موارد عامل درد پشت وجود یک بیماری در ناحیه پشت نمی باشد و مشکلات عصبی بیمار، خود را به شکل درد پشت بروز می دهند. تشخیص این موارد گاهی بسیار دشوار است و برای پرهیز از اعمال هزینه های اضافی تشخیصی و درمانی معاینه بیمار توسط بهترین متخصص پشت درد برای تشخیص درست درد پشت عصبی الزامی است.
اما عوامل زیر ما را مستعد درد پشت می نمایند:
کیف شما : در انتخاب کیف حتما دقت لازم را داشته باشید .اگر کیف شما از مملو از وسایل و سنگین باشد قطعا فشار زیادی بر پشت و کمر شما وارد میکند .
نشستن و ایستادن شما : زمانیکه می ایستید سعی کنید کمرتان حالت خمیده نداشته باشد و پشت شما قوز نکند ویا هنگام نشستن حتما تکیه گاه داشته باشید تا کمر و شانهایتان کاملا چسبیده به صندلی (تکیه گاه) باشد .
شغل شما : انتخاب شغل مناسب که به کمر و پشت کمتر آسیب برساند مهم است .شغلی که با بلند کردن اشیا یا چرخیدن همراه باشد یا مستلزم نشستن مداوم و طولانی در وضعیت نامناسب باشد باعث میشود به پشت و کمر آسیب جدی بزند .
تمرینات بدنی شدید : کسانی که تمرینات شدید ورزشی دارند و به صورت مداوم ورزش نمی کنند آسیب شدید به عضلات پشت و وارد میکنند.
در بعضی از موارد خیلی نادر درد قسمت میانی و پشت بدن میتواند در اثر مشکلاتی مانند سرطان -عفونت -سنگ کیسه صفرا ایجاد شود.

3. علایم همراه درد پشت

درد پشت می تواند علایم متفاوتی در بیمار ایجاد نماید و تشخیص منشاء درد پشت را دشوار نماید، از این میان می توان موارد زیر را ذکر نمود:
3.1. تهوع و استفراغ
3.2. سردرد
3.3. انتشار درد به شانه، کتف، بازوها و ساعد و دست ها
3.4. سرگیجه
3.5. اضطراب و افسردگی
3.6. اختلال خواب
3.7. کم اشتهایی
3.8. تنگی نفس و تپش قلب
3.9. سختی در خم شدن یا چرخیدن در تخت خواب
3.10. سفتی و کرختی، کوفتگی عضلات، دردهایی که همراه با سوزش و خسته کننده هستند.

4. کیفیت درد پشت

علائم پشت درد متفاوت است گاهی شدید و مزمن و و ناگهانی است وبرخی اوقات به شکل تیرکشیدن های دائمی است .دردهای شدید و مزمن به دردهایی گفته میشود که بیش از 3 ماه به طول انجامد. در کل درد پشت به اشکال زیر دیده می شود:
4.1. درد مبهم در ناحیه پشت که با نشستن طولانی مدت تشدید می شود
4.2. درد نقطه ای بر روی برجستگی مهره های پشتی
4.3. دردی که با ایستادن یا راه رفتن تشدید می شود
4.4. درد سوزشی با انتشار به شانه ها
4.5. درد یک ناحیه کوچک در لبه پایینی استخوان کتف
4.6. احساس برق گرفتگی
4.7. تشدید درد با عطسه، سرفه و یا خندیدن و یا جابجا شدن روی تخت

5. موارد اورژانس پشت درد:

زمانیکه درد پشت شما همراه با یکی از علایم زیر باشد باید حتما به یک مرکز پزشکی یا یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید.
5.1. احساس بی حسی و گزگز در قسمت های مختلف شکم، قفسه سینه، دست ها یا پاها.
5.2. اختلال کنترل ادار و مدفوع نداشتن
5.3. احساس ضعف در پاها
5.4. اختلال تعادل
5.5. تب وو لرز
5.6. درد شدیدی که به مسکن های معمولی پاسخ نمی دهد
5.7. سنینن زیر 18 سال و بالای 50 سال
5.8. درد مزمن همرا با کاهش وزن اخیر
5.9. سابقا ضربه یا افتادن به زمین

6. درمان پشت درد

همانطور که قبلا گفته شد پشت ما از ناحیه ی پایین کمر تا بالای کتف را در بر میگیرد که بخش های حساس بدن را دربر می گیرد و بسیاری از حرکات دست ها و سر و حتی راه رفتن با وضعیت سلامت پشت مرتبط است .اگر واقعا نمی دانید به چه علتی پشت شما درد گرفته است حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید چون ممکن است این حالت عارضه بیماری های جدی تری همچون پوکی استخوان یا بیماری قلبی باشد. اما اگر علت را بدانید (مثلا از کشیدگی یا یا بد نشستن باشد ) خودتان میتوانید با انجام برخی راهکارها تا حدودی درد را آرام کنید .توجه نمایید که زمانی که پشت میز کارتان مشغول بکار هستید سعی کنید سرتان را بالا نگه دارید. در موقع نشستن حالت s شکل را فراموش نکنید .در بیشتر موارد درد خفیف پشت با استفاده از سرما و گرما، استفاده از مسکن و انجام برخی حرکات نرمشی تسکین پیدا میکند. اما در مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط پس از معاینه و ویزیت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و تشخیص عامل مولد درد با کمک روش های زیر سعی در درمان درد پشت شما می شود.

6.1. استراحت دادن

یکی از درمان های پشت درد استراحت دادن است. اولین قدم برای اینکه درد پشت را کم کنید این است که باید از عوامل و کارهای که باعث میشود پشت درد شما را تشدید کند جدا خودداری نمایید. سعی کنید حرکات کششی انجام دهید و در حین انجام دادن این حرکات نفس عمیق بکشید چون این حرکت به اکسیژن رسانی و حذف دی اکسید کربن و آرام کردن درد پشت شما کمک به سزایی می کند. تمریناتی برای پشت درد وجود دارد که باعث میشود درد شما را تسکین دهد:
• هنگامی که به پهلو دراز میکشید، یک بالش زیر پای بالا و یک بالش دیگر زیر بازوی بالایی خود قرار دهید.
• به پشت دراز کشیده، پاهای خود را خم کنید و به آرامی زانوهای خود را به سمت سینه بکشید، با حرکت زانو به سمت سینه نفس خود را بیرون بدهید.
• زمانی که به پشت دراز میکشید، زانوهای خود را خم کنید و یک پشتی زیر ماهیچه ساق پا قرار دهید.
در آخر به یاد داشته باشید وضعیت بدنی صحیح را تمرین کنید. سعی کنید موقع نشستن، ایستادن و راه رفتن قوز نکنید، بلکه صاف و صحیح بنشینید و راه بروید.

6.2. ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عبارت است از حرکات دست متخصص بر روی بافت های نرم بدن که هدف از آن تسکین درد و رهایی از استرس و فشار عضلانی است که سبب تسریع بهبودی آسیب های سیستم اسکلتی عضلانی و برخی بیماری های مزمن می گردد. ماساژ درمانی روشی پر طرفدار بوده و برای بهبود دردهای پشت مناسب می باشد. ماساژ سبب ترشح سروتونین می شود که ماده ای با اثرات ضد درد می باشد. ماساژ درمانی و تکنیک های ماساژ درمانی به شرایط جسمانی و نیازهای درمانی بیمار بستگی دارد و انواع مختلفی دارد و یک متخصص ممکن است یک روش یا ترکیبی از چندین روش را برای یک بیمار به کار برد. کاهش فشار و گرفتگی عضلات و نیز در کاهش درد با بهبود جریان خون کمک می کند. ماساژ تراپی کیفیت خواب را هم بهبود می بخشد و همین موضوع نیز در تسکین درد نقش بارزی دارد. ماساژ همچنین باعث آرام شدن بیمار می شود که آن هم در درمان درد اثر شایانی دارد.
در برخی افراد باید در مورد استفاده از ماساژ کاملا محتاطانه عمل کرد، ازجمله در موارد زیر:
6.2.1. افرادی که اخیرا عمل جراحی کرده اند
6.2.2. مبتلایان به پوکی استخوان
6.2.3. کسانی که بیماری های پوستی و زخم های درمان نشده دارند
6.2.4. افراد دارای وریدهای واریسی

6.3. سرما درمانی

به روشی گفته میشود که در آن بوسیله سرما و دمای پایین اقدام به درمان ضایعات و یا تسکین درد می گردد. نخستین منابع شناخته شده در این زمینه همانطور که در قسمت درمان گردن درد ذکر شد به دوران بقراط و ابن سینا برمیگردد که با استفاده از یخ و برف سعی بر این داشتند تا درد را کاهش دهند. به سرما درمانی کرایوتراپی هم گفته میشود. سرما درمانی در درمان و تسکین علایم یکسری از بیماری ها از جمله کشیدگی عضلات و تاندون ها، اسپاسم عضلات و آسیب های ناشی از ضربه و نیز در آرتروز و التهاب های مزمن استفاده می گردد. در این روش به طور معمول از کیسه های حاوی قطعات کوچک یخ یا پک یخ و یا اسپری سرمازا استفاده میشود.
انتشار گرما یا سرما در هر نقطه ی از بدن متفاوت است و به 3 عامل بستگی دارد:
6.3.1. ضخامت لایه های پوست، چربی و عضلات
6.3.2. میزان آب داخل بافت
6.3.3. و میزان جریان خون بافت

کیسه یخ برای کاهش درد مفید است ولی استفاده از آن به طور مستقیم می تواند اثراتی همچون سوختگی را در بر داشته باشد. برای کشیدگی و یا پیچ خوردگی ها که بیشتر در ورزشکاران اتفاق می افتد بهتر است سریعا کمی یخ در داخل حوله ای قرار داده و به مدت 10 الی 20 دقیقه بر روی محل مورد نظر بگذارند تا درد و التهاب را کاهش دهد. در بسیاری از مواقع سرما درمانی خطرات و عوارضی نیز دارد .نشستن بیش از اندازه در وان آب سرد یا دوش آب سرد باعث میشود اعضای داخلی بدن با مشکل روبرو شود و بیمار با خطرات احتمالی مانند افت فشار خون و گشادگی عروق خونی و کم شدن اکسیژن در بافت ها و نیز کاهش قدرت عضلات مواجه گردد .سرما زدگی و آسیب به اعصاب پوست از عوارضی است که ممکن است در اثر استفاده زیاد (مدت زمان طولانی ) از سرما گردد.

6.4. گرما درمانی

گرما اثرات متعددی در کمک به درمان درد از جمله درد پشت دارد. گرما سبب شل شدن عضلات شده و اسپاسم عضله را کم میکند . به اضافه با اتساع عروق خونی، اکسیژن رسانی به بافت را آسان نموده و در عین حال دفع مواد زاید و اسید لاکتیک را تسهیل می نماید. از طرف دیگر گرما با تحریک گیرنده های حسی خاص از طریق مسیرهای عصبی به تسکین درد کمک می نماید. گرما با اثرات فیزیکی هم، شل شدن تاندون ها و رباط ها را بهبود می بخشد. مدالیته های گرما درمانی به دو نوع اصلی گرمای خشک و مرطوب تقسیم می شوند، به عنوان مثال شما میتوانید از کمپرس آب گرم یا حوله ی مرطوب استفاده کنید یا از بطری آب گرم، کیسه های آب گرم یا اشعه مادون قرمز برای ایجاد حررات به صورت منطقه ای استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از سوختگی پوست از گرما درمانی بیش از 20 دقیقه استفاده نکنید و به دمای وسیله مورد استفاده توجه نمایید. برای تسکین ضایعات حاد توصیه به استفاده از گرما نمی شود و حداقل دو تا سه روز باید از شروع علایم گذشته باشد، به عبارت دیگر گرما درمانی بیشتر برای دردهای مزمن مثل دردهای طول کشیده و مزمن پشت استفاده میشود.

6.5. طب سوزنی

طب سوزنی در درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی نقش بسزایی دارد و در همه گرو های سنی و تمام بیماران قابل استفاده است. مهمترین خاصیت طب سوزنی کمک به کاهش درد می باشد. در طب سوزنی از سوزنهایی استفاده میشود که اندکی از تار مو ضخیم تر هستند و معمولا استفاده از آن ها کاملا بی درد می باشد. در عین حال این روش با ریلکس کردن بیماران و کاهش استرس و اضطراب آنها در تسکین درد موثر هستند. باید توجه داشته باشید مهمترین نکته در مورد طب سوزنی که انجام آن توسط غیر پزشکان می تواند پر عارضه بوده و به بیمار آسیب برساند این نکته به ویژه در ناحیه پشت که در مجاورت ریه می باشد اهمیت می یابد و بی دقتی در این مورد می تواند پر عارضه باشد. دورهای درمانی در طب سوزنی معمولا به سه دوره تقسیم میشود و هر دوره شامل ده جلسه می باشد. بعد ازانکه این دوره ها سپری شد بیمار باید یک سال تحت مراقبت پزشک قرار گیرد.

6.6. کشش پشت و تراکشن

استفاده از تراکشن و کشش ستون فقرات از زمان های قدیم برای درمان دردهای ستون فقرات مرسوم بوده است. هدف از کشش ستون فقرات جدا کردن مهره‌ها از یکدیگر می باشد. این روش برای کشیدگی عضلات ریز کنار ستون فقرات هم مفید است. تراکشن و کشش مانند دیگر کارهای تخصصی توسط یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود. در این روش با ایجاد یک فشار منفی و وکیوم در داخل دیسک های بین مهره ی فقرات هر گونه بافتی که از داخل دیسک بیرون زده یا برآمدگی پیدا کرده را به حالت خود برمی گرداند. این عمل باعث افزایش گردش خون و تسهیل ورود مواد مغذی به دیسک های آسیب پذیر می شود و ناراحتی بیمار را کاهش میدهد .
تراکشن به دو صورت انجام می شود:
6.6.1. ترکشن دستی:
توسط دست یک متخصص انجام می گیرد که با ملایمت و به آرامی به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. این تکنیک به دور از فشار و زور است .
6.6.2. ترکشن مکانیکی:
در این روش از دستگاه برای نیروی کشش استفاده میشود. این روش همان تاثیرات و مزایای ترکشن دستی را دارد. بیمار بر روی تخت مخصوص ترکشن خوابیده و تسمه‌های دستگاه روی بدن بسته می‌شود و کشش بر روی مهره ها اعمال می شود. اکثر بیماران بعد از چند جلسه درمان بهبودی واضح در درد خود احساس می کنند .

6.7. درمان دستی یا مانیپولاسیون

درمان دستی یا مانیپولاسیون هنر دست های یک پزشک ماهر برای درمان دردهای ستون فقرات است . متخصص طب فیزیکی و توانبخشی پس از معاینه انحراف موجود در ستون فقرات را شناسایی کرده و با انجام دادن چند حرکت ریز، تند و سریع قسمت هایی را که منحرف شده اند را به جای خود برمیگرداند. این کار باعث کاهش درد و بالا بردن توانایی مبتلایان به درد می شود. درمان بیماران دچار درد پشت با درمان های دستی وقتی با آموزش حرکات ورزشی همراه باشد احتمال موفقیت درمان را افزایش می دهد..
تاثیرات درمان دستی یا مانیپولاسیون بر چهار اصل بنا شده است:
تاثیرات مکانیکی: حرکت دادن غیر فعال مفصل موجب کشش عضلات، رباط ها و کپسول مفصلی شده و دامنه ی حرکتی بافت ها را افزایش می دهد. احتمال بهبودی درد پشت با انجام تمرینات ورزش افزایش می یابد.
تاثیرات فیزیولوژیکی: درمان دستی اثر بازدارنده بر انتقال درد توسط اعصاب حسی به مغز دارد.
تاثیرات بیوشیمیایی :انجام درمان دستی سبب ترشح موادی در بدن می شود که اثر تسکینی دارند. درمان دستی باعث میشود ترشح این مواد در بدن بالا برود.
تاثیرات روانشناختی : شناسایی نقاط آسیب دیده با لمس کردن محل درد توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای بیمار حالتی خوشایند ایجاد می نماید و بیمار نسبت به رسیدن نتایج مثبت تر، اطمینان پیدا می کند.
بیماری های حاد و مزمن در ناحیه پشت میتواند از طریق درمان دستی بهبود یابد. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط بر این باورند که ستون فقرات سالم نقش مهمی در سلامت وشادابی روح و روان ما دارد و بکار گیری درمان دستی در ترکیب با روش های درمانی دیگر تاثیر شگرف بر درمان مشکلات مختلف ازجمله درد پشت دارد.

6.8. ورزش درمانی

ورزش درمانی بر انجام دادن فعالیت های فیزیکی برای کمک به بالا بردن سطح عملکردی و توانایی های بیمار تمرکز دارد. اگر ورزش و حرکاتی که انجام میدهید درست صورت گیرد تا حدودی میتوانید درد را کاهش دهید .هدف از ورزش درمانی بهبود انعطاف، قدرت، استقامت و وضعیت قرار گیری بدن می باشد که کمک شایانی بر عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی می نماید. بسیاری از بیماری های سیستم اسکلتی را میتوان با استفاده از حرکات ورزش درمان کرد یا حتی الامکان از پیشرفت آن جلوگیری نمود.از دیگر مزایای این روش این است که میتوانیم در کنار کنترل بیماری، استفاده از داروهای شیمیایی را کاهش داده و کیفیت زندگی را ارتقا داد .
ورزش درمانی در موارد زیر مفید است :
1- برای بهبود دردهای کتف و عضلات فوقانی پشت مفید است .
2 – کشش عضلات سینه ای و قفسه سینه ای
3- برای گرفتگی عصب سیاتیک
4 – مهمترین روش برای کیفوز (قوز پشت )

انواع مختلفی از ورزش هایی که متخصصین مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط در بیماری های پشت به بیماران آموزش میدهند شامل ورزش های زیر می باشد:
– ورزش های تقویت عضلات
– ورزش های کششی
– ورزش های دامنه حرکتی مفصل
– ورزش های تعادلی

6.9. اولتراسوند

اولتراسوند یک روش و مدالیته درمانی است که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرد. این روش از سال 1940 میلادی توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می گردد. از روش درمانی اولتراسوند برای گرمادهی عمقی به بافت های نرم استفاده می شود .اولتراسوند تراپی می تواند برای مثال به افرادی که دچار تصادفات رانندگی شده اند و یا آن دسته افرادی که از درد مزمن پشت رنج می برند، کمک کند. اولتراسوند تشخیصی برای مشاهده داخل بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اولتراسوند بوسیله یک پروپ که دارای سر گردی است به صورت مستقیم بر روی پوست قرار گرفته و برای کاهش و جلوگیری از اصطکاک و عبور امواج صوتی به داخل بافت ها از ماده ژله ای استفاده میشود که مابین پوست و پروپ قرار می گیرد. در اولترواسوند امواج صوتی انتقال یافته به بافت سبب ایجاد گرما در بافت شده و به افزایش گردش خون و کاهش چسبندگی بافتها کمک کرده و سبب تسریع ترمیم بافت ها می شود. امواج اولتراسوند هیچ ضرر و خطری برای بیماران ندارد .محققین دریافتند که 65 درصد افراد مبتلا به سرخورده گی مهره های کمر پس از تقریبا 3 سال انجام فیزیوتراپی اولتراسوند دیگر هیچ دردی ندارند و کاهش پیدا میکند .
درمان با اولتراسوند تراپی بر دو اثر صورت می باشد:
– اثر مکانیکی
– اثر حرارتی
اثر مکانیکی اولتراسوند: در این روش امواج به شکل پالسی از انرژی در بافت های ناحیه مورد نظر انتقال پیدا میکند و باعث انقباض و انبساط های پشت سرهم در بافت ها می شود. نتیجه این عمل این است که التهاب و درد کم می گردد.
اثر حرارتی اولتراسوند: در این روش انتقال پی درپی امواج سبب ایجاد گرما در بافت می شود و این گرما موجبات افزایش سوخت و ساز در سلول ها را فراهم ساخته ترمیم بافت تسریع شده و دفع مواد زاید به دلیل افزایش جریان خون در آن افزایش می یابد.
در برخی از موارد نباید از اولتراسوند استفاده شود:
– آسیب دیدگی بافت های عصبی
– ایسکمی شدید در اثر ضعف خون رسانی به بافت ها
– خانم های باردار
– عفونت های حاد
– وجود بافت های سرطانی
– سابقه ترومبوز وریدی
– خطر خونریزی
– در کودکان که صفحات رشد بسته نشده است
اطراف چشم ها
تقریبا در تمام بیماری های ناحیه پشت می توان از اولتراسوند استفاده نمود.

6.10. تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست(TENS)

در این روش الکترودهای دستگاه مولد جریان الکتریکی در نزدیکی محل درد بر روی پوست پشت قرار داده می شوند و برق خفیفی به آن ناحیه وارد میشود. این عمل باعث میشود دردهایی که در ناحیه پشت وجود دارند بهبود یابد. بسیاری از بیماران دچار درد پشت از مصرف داروهای شیمیایی و مسکن ها به دلیل عوارض جانبی که در پی دارند احساس خطر میکنند ولی استفاده از دستگاه الکتروتراپی که باعث آزاد شدن مسکن های طبیعی در بدن میشود، می تواند بدون هرگونه عارضه ای درد را کاهش دهد. از طرف دیگر این روش با تحریک گیرنده های حسی ناحیه پشت به اصلاح وضعیت قرارگیری کمرکمک می نماید. در عین حال جریان های الکتریکی قوی تر با تحریک عضلات و ایجاد انقباض در آنها تا حدودی در افزایش قدرت عضلانی نقش دارند.
تاثیرات الکتروتراپی شامل موارد زیر می باشد:
– افزایش گردش خون
– کاهش التهاب درد
– آزاد سازی اندروفین
– تحریک کردن ماهیچه ها
روش الکتروتراپی یا TENS تسکینی موقتی برای شما ایجاد میکند تا بتوانید بهتر حرکت کنید و از طریق تغذیه و تمرینات مناسب و نیز استراحت عامل ایجاد درد در فرصت لازم درمان گردد.
TENS را می توان به چهار روش اعمال کرد :
– بر روی ریشه های عصبی نخاع
– بر روی اعصاب محیطی
– در ناحیه های خاص که باعث تحریک عصب میشود
– به طور مستقیم روی ناحیه دردناک
هنگامی که الکترودهای دستگاه، جریان را از روی پوست به اعصاب خاصی منتقل میکنند بیمار احتمالا دچار احساس سوزن شدن یا مور مور شدن در محل می شود که چندان ناراحت کننده نیست. نتایج درمان در هر شخص بنا برعواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد متفاوت است. تنها عارضه جانبی این روش این است که در صورت استفاده از جریان های بالا ممکن است در پوست سوزش و التهاب مختصر رخ دهد.
الکتروتراپی برای مشکلات وبیماری های زیر استفاده میشود :
– فتق دیسک
– آسیب دیدگی عضله
– درد مزمن – کمردرد
– آرتروز
– گره های عضلانی و تریگر پوینت ها یا نقاط ماشه ای
– تاندنیت یا التهاب تاندون
– روماتیسم مفصلی
– فیبرومیالژیا
– مرحله درد حاد پس از جراحی

6.11.لیرز درمانی

درمان با لیزریک روش جدید و مدرن است که برای از بین بردن عارضه های دردناک بسیار موثر است..لیزر درمانی یا لیرز تراپی با استفاده از امواج نوری به بهبودی بیمار کمک میکنند. در لیزر درمانی بر خلاف روشهای دیگر که به صورت موقتی باعث برطرف شدن نشانه های بیماری میشوند، سبب تحریک سلول های بیمار و احیای آنها شده و بهبودی بیمار را تسریع می بخشد. امواج لیزر به صورت عمقی به بدن نفوذ پیدا میکند و بوسیله تاندون ها و ماهیچه ها جذب میشوند وموجب تحریک تولید ATP میشود، همین امر باعث میشود انرژی بیشتری برای ناحیه آسیب دیده فراهم گردد. همین کنش ها و واکنش ها منجر میشود که از درد بیمار کاسته شود و التهاب های شدید برطرف شود .لیزر میتواند موجب بهبود درد، افزایش جریان خون، کاهش التهاب و بازسازی سلولی شود.
متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط با روشی موثر از لیزر درمانی برای بهبود صدمات حاد و مزمن بافت های نرم استفاده میکنند .دو نوع لیزر در طب فیزیکی و توانبخشی در مرکز نشاط به کار می رود:
– لیزر کم توان که برای درمان موارد جزئی و سطحی کاربرد دارد مانند مشکلات آرنج و انگشت
– لیزر پرتوان (قدرت بالا) که در بیماری آرتروز گردن، فتق دیسک گردن و گردن دردهای با منشا عضلانی کاربرد دارد.
تصمیم به استفاده از هر نوع لیزر و دوزهای مختلف در مرکز نشاط با توجه به مشکل بیمار مشخص میشود.

6.12. پی آر پی

این روش درمان بوسیله پلاسمای غنی شده از پلاکت است که به آن سلول درمانی یا پلاکت درمانی یا گاهی به غلط درمان با سلول های بنیادی هم گفته می شود. از این روش در ترمیم و باسازی بافت های مختلف بدن، غضروف ها، تاندون ها و رباط ها استفاده می شود.امروزه افراد به دنبال درمان قطعی و نسبی بیماری های خود هستند . پی آر پی روشی نوین و بنیادین است که به آن معجزه قرن نیز گفته میشود. در این روش از فاکتورهای رشد موجود در پلاکت های خون جهت تحریک رشد سلول های ترمیمی بافت ها استفاده می شود.ما در موارد خاص برای درمان پشت درد پی آر پی را توصیه میکنیم . این روش از ایمن ترین روش های درمانی در دنیا می باشد چون به غیر از پلاکت های خون خودتان از هیچ ماده خارجی دیگر استفاده نمیکند و به همین دلیل خطر احتمال عغونت و انتقال بیماری وجود ندارد و در ضمن اثر و ماندگاری طولانی تری دارد.
در موارد زیر نمیتوان از پی آر پی استفاده نمود:
– بیمارانیکه نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند.
– بیماران مبتلا به دیابت
– بیماران دچار اختلالات خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون
– ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت ها
عوارض احتمالی پی آر پی:
ممکن است در چند روز اول در محل تزریق تورم، سوزش و درد خفیف ایجاد شود که معمولا خیلی سریع برطرف میشود.

6.13. تزریق اپیدورال و تزریقات فاست

نخستین بار در عمل تزریق دارو در ناحیه ستون مهره ها از کوکائین استفاده شد. تزریق استروئید موجبات کاهش فشار بر ریشه های عصبی در ناحیه پشت را که تحت فشار قرار گرفته اند را فراهم ساخته و سبب کاهش پشت درد می شود.
برای تزریق استروئید اپیدورال در پشت درد بیمار دمر روی تخت دراز می‌کشد و برای ایجاد قوسی ملایم در این ناحیه بالشت کوچکی را زیر شکم بیمار قرار می‌دهند. اگر بیمار در این موقعیت احساس درد کند، می‌تواند صاف بنشیند یا به پهلو دراز بکشد و بدن را اندکی جمع کند در بعضی مواقع آرام بخشی به صورت وریدی تزریق میشود و ناحیه بی حس می گردد. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از تصویربرداری توسط دستگاه فلوروسکوپی یا سونوگرافی سوزن مخصوصی را وارد محل مورد نظر میکنند. استروئید بوسیله عصب هایی که ملتهب شده اند جذب می شوند و تورم وفشار را کاهش می دهند و باعث بهبود خونرسانی به محل آسیب دیده میشوند.
بعضی از بیماران به یک تزریق نیاز دارند ولی برخی دیگر به 2 یا 3 تزریق دیگر که با فاصله چند هفته ای انجام میشود.
موارد منع استفاده از تزریق استروئید:
– عفونت سیستمیک
– اختلال خونریزی دهنده
– فشار حاد روی طناب نخاعی
– نازضایتی بیمار نسبت به روش درمانی
– آلرژی داشتن به داروهای تزریقی
– در هنگام تزریق استروئید برای بیماران زیر باید احتیاط کنیم :
– نارسایی احتقانی قلب
– ضعف سیستم ایمنی
– دیابت کنترل نشده

7. اصلاح روش های زندگی

همیشه خوب بخوابید .بد خوابیدن یکی از شایع ترین علل بروز پشت درد است .زمانیکه خوب استراحت کنید سبب میشود التهاب مفاصل و خستگی عضلات برطرف شود .برای اینکه خوب استراحت کنید باید جای مناسب داشته باشید اولین شرط تخت مناسب است .زمانیکه روی یک قسمت بدنتان میخوابید باعث میشود از انحراف ستون فقرات جلوگیری کنید .اگر دچار پشت درد هستید حتما زیر نظر پزشک ورزش کنید .یکی از شرط های که برای کاهش درد موثر است کنترل وزن است .اگر چاق هستید مراقب وزنتان باشید چون درد را تشدید میکند. حتما از کفش های مناسب استفاده کنید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و کفش های که کف صاف دارند دوری کنید .


0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ