تزریق اپی دورال از ناحیه کودال

 

 

تزریق کودال چیست ؟

– نخاع توسط پرده ای به نام دورا پوشیده شده است و فضای اپیدورال پیرامون آن قرار دارد که حاوی مایع مغزی نخاعی است. تزریق کودال ، تزریق دارو به پایین ترین قسمت فضای اپی دورال می باشد. نخاع چندین سانتی متر بالاتر از این محل به انتهای خود رسیده است و در این ناحیه قرار نمی گیرد. این تزریق میتواند سبب کاهش درد های کمر و پایی شود که در اثر فتق دیسک، آرتروز مهره ها یا سیاتیک ایجاد شده باشند. ریشه های اعصابی که حس و حرکت پاها را تامین می سازند از سوراخ هایی در بین مهره ها ، خارج می شوند. اگر به دلیلی این ریشه ها مثلاً در اثر فتق دیسک بین مهره ها یا استئوفیت ناشی از آرتروز مهره ها تحریک شوند و تحت فشار قرار گیرند سبب ایجاد درد در پاها یا درد کمر می شوند. در عین حال ممکن است درد شما از لیگامان ها یا خود دیسک منشا گرفته باشد. تزریق استرویید می تواند سبب کاهش التهاب ایجاد شده در این نواحی شده و با کاهش ورم و فشار وارده بر ریشه اعصاب درد را تسکین دهد.
تزریق کودال در بخش تحتانی کمر انجام می شود، یعنی در محلی پائین تر از انتهایی ترین بخش نخاع، در ناحیه کانال کودال. این روش نسبت به سایر روش های تزریق اپی دورال بسیار کمر خطرتر می باشد.

تزریق کودال چگونه انجام میشود؟

– برای این منظور شما بر روی شکم می خوابید. برای یافتن محل دقیق کانال از اشعه ایکس یا دستگاه سونوگرافی کمک گرفته می شود. مقدار کمی ماده بی حسی در محل فوقانی بین دو باسن تزریق می شود و پس از آن سوزنی به داخل کانال وارد شده و ترکیبی از یک ماده بی حسی (برای اثر کوتاه مدت) و استروئید (جهت اثر دارز مدت) به داخل کانال تزریق می گردد. ماده تزریق شده در فضای اپی دورال منتشر شده و سبب کاهش التهاب در نواحی تحت فشار می گردد. غالباً روند تزریق کمتر از 15 دقیقه طول می کشد و شما پس از این که به مدت نیم ساعت تحت نظر بودید، مرخص می شوید. طی مدتی که تحت نظر هستید باید به پشت بخوابید و پاها را کمی بالاتر قرار دهید.

تزریق کودال چه تاثیری در کاهش درد دارد ؟

– در برخی بیماران درد طی نیم ساعت پس از تزریق کاهش می یابد اما ممکن است مجدداً پس از چند ساعت، پس از رفع اثر دارو بی حس مجدداً افزایش یابد. اثر دراز مدت داروها دو تا سه رو بعد ظاهر می شود، یعنی زمانی که داروی استروئید شروع به تاثیر می نماید. مدت اثر تزریق از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است. در برخی بیماران اثر دارو تا چندین ماه ادامه یافته و در صورت عود می توان تزریق دیگری انجام داد. با وجود این حتی اگر مدت کاهش درد کمتر از چند هفته باشد، با این روش می توان از منشا ایجاد درد اطمینان حاصل نمود. در صورتی که درد حدود 20 الی 30 درصد کاهش یابد احتمالاً نیاز به تزریق دوم هم می باشد اما هدف نهایی از تزریق کاهش حداقل 50 درصد درد طی یک الی دو هفته می باشد.

خطرات تزریق کودال چیست؟

– این روش بسیار کم عارضه است. به ندرت عفونت یا خونریزی در محل تزریق ایجاد می شود که البته از عوارض نادرهستند. گاهی بیماران دچار سردرد می شوند که می تواند برای چند روز ادامه یابد.

پس از تزریق کودال چه باید کرد؟

– تا 24 ساعت رانندگی نکنید و فعالیت شدید انجام ندهید.
– داروها و رژیم غذایی معمولی خود را بلافاصله پس از تزریق می توانید ادامه دهید .
– پس از تزریق ممکن است در ناحیه تزریق و یا حتی پاها دچار احساس بی حسی موقتی شوید که راه رفتن شما را مختل نمایند، این وضعیت موقتی است و جای هیچ نگرانی ندارد. به همین دلیل باید طی 24 ساعت اول پس از تزریق فردی در منزل مراقب شما باشد و نیازهای شما را فراهم نماید و احیانا مانع زمین خوردن شما هنگام استفاده از دستشویی و توالت شود.
– اگر در محل تزریق درد داشتید استفاده از کیسه یخ و استامینوفن یا ایبوپروفن برای چند روز مفید است .
– بروز اثر استروئید به یک هفته زمان نیاز دارد .

آیا تزریق کودال برای شما انتخاب درستی از درمان است؟

– اگر کمر درد شما بیشتر از چهار هفته طول کشیده است و یا درد شدیدی دارید که با روش های دیگر بهبود نیافته است، تزریق کودال می تواند روش مفید برای شما باشد.

 

 

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ