تزریق فاست

 

 

تزریق در مفاصل فاست چیست؟

– مفاصل فاست، مفاصل کوچکی بین دو مهره مجاور می باشند که سبب ایجاد پایداری در ستون مهره ها شده و حرکات مهره ها را تنظیم می نمایند. این مفاصل می توانند در اثر آرتروز یا فشار های وارده بر ستون مهره ها دردناک شوند. مفاصل فاست در ناحیه گردن ، ناحیه پشتی قفسه سینه و در ناحیه کمر وجود دارند. اگر این مفاصل دردناک شوند، حرکات بیمار در آن ناحیه محدود شده و بیمار دردهای شدید ی تجربه می کند. درگیری ناحیه گردنی می تواند سبب دردی شود که به سر، شانه و بازوها انتشار می یابد. درد در درگیری ناحیه کمری تا باسن و پشت ران ها انتشار می یابد و در ناحیه سینه سبب دردی می شود که در بازوها و پشت قفسه سینه احساس می شود. این عوارض سبب کاهش عملکرد بیمار می شود. تزریق به مفاصل دردناک سبب کاهش درد شده و باعث بهبود عملکرد و حرکات بیمار می شود.

اهداف تزریق به مفاصل فاست چیست؟

1- تشخیص: در صورت تسکین درد بیمار با این تزریق پزشک از منشا درد بیمار اطمینان حاصل نموده و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی بیشتر برای بیمار مرتفع می گردد. این هدف با تزریق ماده بی حس کننده حاصل می شود.
2- درمان: که با تزریق استروئید با اثر طولانی حاصل می شود و سبب کاهش التهاب ناحیه درگیر شده و سبب بهبود درد بیمار برای مدت طولانی می شود.

تزریق فاست چگونه انجام می شود؟

– تزریق در مطب با کمک دستگاه سونوگرافی و در بیمارستان با کمک دستگاه های رادیولوژی قابل انجام است. غالباً برای بیمار یک رگ گرفته میشود و یک سرم قندی نمکی تجویز می شود.
بیمار بر روی شکم روی تخت می خوابد و معمولاً بالشی در زیر شکم یا سینه وی قرار داده می شود. تزریقات ناحیه گردن در حالت نشسته در حالی که بیمار سر خود را روی تخت گذاشته است ، قابل انجام است .
پوست محل تزریق ضد عفونی شده و با پروب سونوگرافی محل مفصل پیدا شده و سوزن به آن محل هدایت می شود و تزریق انجام می شود.
بیمار پس از تزریق، نیم ساعت بر روی تخت استراحت نموده و تحت نظر قرار می گیرد.
طی ساعت های اول پس از تزریق ممکن است بیمار دچار ضعف در دست ها یا پاها شده و یا حس عجیبی در ناحیه تزریق داشته باشد که حداکثر طی 24 ساعت رفع می شود. اما به دلیل همین ضعف احتمالی باید در حین انتقال بیمار به منزل دقت نمود و در صورت لزوم از صندلی چرخدار استفاده کرد. بیمار باید طی 24 ساعت اول پس از تزریق فعالیت خود را کاهش دهد، رانندگی نکند و در منزل بماند.
درد ممکن است طی نیم ساعت یا دو روز پس از تزریق شروع به کاهش نماید اما اثر نهایی پس از یک هفته ظاهر می شود.
در صورتی که درد حدود 20 الی 30 درصد کاهش یابد احتمالاً نیاز به تزریق دوم هم می باشد اما هدف نهایی از تزریق کاهش حداقل 50 درصد درد طی یک الی دو هفته می باشد.
اگر طی دو سه روز اول پس از تزریق در محل تزریق احساس درد و ناراحتی داشتید استفاده از کیسه یخ و داروهای مسکن مفید است .
از روز دوم می توانید فعالیت های طبیعی خود را دنبال نماید.
پس از کاهش درد، می توانید یک فعالیت ورزشی را باشدت متوسط شروع کنید.
در صورتی که با این تزریق هیچ کاهش درد شما ایجاد نشود احتمالاً باید بررسی بیشتری از نظر منشاء درد صورت گیرد و یا به علت ازمان درد، از داروهای ویژه درد مزمن استفاده شود.
اگر درد بیمار با این تزریق بهبود یابد، در صورت عود علایم، تزریق تا 3 بار در سال اقدامی منطقی محسوب می شود.

عوارض تزریق فاست چیست؟

– حساسیت به داروها، که البته نادر است و خطرناک نمی باشد.
– خونریزی که در بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف نمی کننند بسیار نادر دیده می شود.
– عفونت محل تزریق
– افزایش موقتی شدت درد
– آسیب به اعصاب که بسیار نادر است.
اگر وارفارین مصرف می کنید این تزریق برای شما مناسب نیست.
اگر به داروی خاصی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید .

 

 

0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ