گردن یکی از اعضای مهم بدن ماست و وظیفه پایدار ساختن و چرخاندن سر را بر عهده دارد. همین قابلیت انعطاف پذیری گردن، آنرا آسیب پذیر می سازد. اکثرا انسان ها در طی سالهای عمر خود درد گردن را تجربه می نمایند. برای اینکه کمتر به عارضه گردن درد دچار شویم باید در نحوه ی نشستن، ایستادن، مطالعه کردن، استفاده از گوشی همراه و حتی خوابیدن، به بهداشت گردن توجه نماییم. گردن، ارتباط نزدیکی با نخاع و سیستم اعصاب مرکزی دارد، همین امر باعث میشود تا توجه بیشتری به درد گردن نمود. گردن درد انواع مختلفی دارد که بر مبنای منشاء ایجاد درد آنها را تقسیم می کنند و درمان نیز بر اساس این تقسیم بندی صورت می پذیرد و می تواند شامل ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در گردن ( برای دیسک گردن و آرتروز گردن و نیز در موارد گردن درد شدید ) و به ندرت جراحی ( در موارد دیسک گردن یا گردن درد شدید ) باشد. در این صفحه به طور مفصل تر در این باره توضیح داده می شود. پزشکان متخصص ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط با اخذ شرح حال دقیق از شما و انجام معاینه گردن تمام سعی خود را خواهند نمود تا مشکل درد گردن شما را با روش های غیر جراحی درمان نمایند و عوارض بیماری شما را به حداقل برسانند. شما می توانید جهت مشاوره برای درمان سریع درد گردن و نیز صحبت با بهترین متخصص گردن و ستون فقرات با ما تماس بگیرید.

( بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران ، بهترین بیمارستان تخصصی گردن ، بهترین درمان درد گردن ، درمان سریع گردن درد ، درمان قطعی درد گردن ، درد گردن و شانه ها ، درد گردن و پشت سر ،  دیسک گردن ، آرتروز گردن ، دکتر گردن و ستون فقر ات ، دکتر گردن درد ، دکتر درد مفاصل ، دکتر درد پا ، بهترین متخصص گردن درد ، بهترین متخصص گردن و ستون فقرات ، گردن درد عصبی ، گردن درد شدید ، گردن درد بعد از خواب ، گردن درد و ام اس ، فردیس ، کرج ، مهر شهر ، چهار راه طالقانی ، ملارد ، تهران ، سعادت آباد )

1- آناتومی گردن
2- ساختمان هایی که می توانند منشاء درد گردن باشند
3- علایم همراه درد گردن
4- کیفیت درد گردن
5-موارد اورژانس گردن درد
6- درمان های گردن درد
6-1 استراحت دادن
6-2 گرما درمانی و سرما درمانی
6-3 ماساژ
6-4 طب سوزنی
6-5 کشش گردن و تراکشن
6-6 درمان های دستی و مانیپولاسیون
6-7 ورزش درمانی
6-8 اولتراسوند
6-9 تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (TENS)
10-6 تزریق پی آر پی
6-11 تزریق اپیدورال استروئید به گردن
7- اصلاح روش های زندگی

1– آناتومی گردن

ستون فقرات گردنی از هفت مهره و دیسک های بین مهره ای تشکیل شده است. این مهره ها با کمک دیسک ها حرکات متنوع سر را ممکن می سازند. اولین مهره اطلس نام دارد که به شکل یک حلقه ی استخوانی است و دومین مهره با نام آگزیس دارای زایده دندانی معروفی است و شکستگی آن می تواند مرگبار باشد و این همان اتفاقی است که هنگام دار زدن رخ داده و مرگ محکوم به اعدام را در پی دارد. یکی دیگر از اجزای گردن، ریشه های اعصاب نخاعی می باشند که با اندام فوقانی مرتبط هستند و پس از جدا شدن از نخاع از میان سوراخ های بین مهره ها عبور کرده و پس از طی مسیری در میان عضلات گردن و شانه به بازو، ساعد و در نهایت انگشتان می رسند. عضلات زیادی هم در قدام و خلف گردن وجود دارد. همچون عضلات جناغی چنبری پستانی و نردبانی خلفی، میانی و قدامی که حرکات تا شدن ، باز شدن و چرخش سر را ممکن می سازند. برخی از این عضلات از ناحیه پشت سر تا مهره های ناحیه پشت قفسه سینه امتداد می یابند. در عین حال گردن رابطی بین مغز و قلب هم می باشد و شریان ها و وریدهای مهمی از لابلای عضلات این ناحیه سیر می کنند. این ساختمان ها در مجموع در فضای فشرده و کوچکی قرار گرفته اند و به همین دلیل آسیب هر نقطه احتمالا ساختمان های دیگر را تحت شعاع قرار میدهد. به طور مثال اگر گردن درد دارید این درد ممکن است از برجستگی و فتق دیسک بین مهره ای (یعنی زمانی که دیسک گردن جابه جا میشود) ویا در اثر فشار بر یک ریشه عصبی در کنار مهره ها یا از تورم گره های لنفاوی و یا از کشیدگی عضلات این ناحیه و یا از عفونتی در گلو منشا گرفته باشد.

2. ساختمان هایی که می توانند منشاء درد گردن باشند

2.1. دیسک گردن: دیسک بین مهره های گردن با دو مکانیسم می تواند سبب ایجاد درد در گردن شود.
2.1.1. در حالت اول دیسک در اثر فرسودگی و به دنبال ایجاد آرتروز در ستون مهره های گردن دچار پارگی شده و همین پارگی در دیسک منشا درد در این ناحیه می شود.
2.1.2. در حالت دوم دیسک پاره شده از محل طبیعی خود خارج شده و اصطلاحا فتق دیسک رخ می دهد که بر ساختمان های مجاور حساس به درد همچون ریشه اعصاب فشار می آورد و سبب ایجاد درد می شود.
2.2. مهره های گردن: مهره های گردن هم با مکانیسم های متفاوتی می توانند سبب ایجاد درد گردن شوند.
2.2.1. شکستگی مهره: در اثر تصادفات و یا در افراد مسن که دچار پوکی استخوان هستند در اثرضربات با حتی عطسه مهره های گردن ممکن است بشکنند و منشاء ایجاد گردن درد شوند.
2.2.2. آرتروز گردن: با ایجاد زواید استخوانی که به آن استئوفیت می گویند ممکن است به ریشه هاس اعصاب نخاعی یا سایر ساختمان های حساس به درد فشار وارد ساخته و گردن درد ایجاد نمایند.
2.2.3. آرتروز مفاصل فاست: این مفاصل دو مهره مجاور را به هم متصل مب نماید و آرتروز آن حرکات گردن را محدود و دردناک می سازد.
2.3. عضلات گردن: عضلات گردن با دو مکانیسم می توانند منشاء ایجاد درد گردن باشند.
2.3.1. کشیدگی عضلات که به آن اِستِرِین می گویند به ویژه در حوادث ورزشی یا تصادفات اتومبیل از علل ایجاد درد گردن است.
2.3.2. گره های عضلانی: یا همان باندهای میوفاسیال از شایعترین علل درد گردن می باشند که در بسیاری مواقع علایم دیسک گردن را تقلید می کنند.
2.3.3. اسپاسم عضله: تمامی عضلات اطراف گردن در اثر حرکات ناگهانی و یا درد به علل دیگر می توانند دچار اسپاسم شده و منشاء درد گردن شوند.
2.4. فیبرومیالژی: این بیماری هم از علل درد گردن می باشد و در فصل مربوط به خود توضیحات آن را می توانید مطالعه نمایید.
2.5. دردهای راجعه از نواحی دیگر: درد و عفونت در برخی نواحی بدن می تواند سبب گردن درد شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.
2.5.1. مننژیت یا عفونت پرده های مغز
2.5.2. سر درد
2.5.3. عفونت گلو و حلق
2.5.4. درد قلبی

2.6. گردن درد عصبی: در این موارد عامل درد گردن وجود یک بیماری در ناحیه گردن نمی باشد و مشکلات عصبی بیمار خود را به شکل درد گردن بروز می دهند. تشخیص این موارد گاهی بسیار دشوار است و برای پرهیز از اعمال هزینه های اضافی تشخیصی و درمانی معاینه بیمار توسط بهترین متخصص گردن درد برای تشخیص درست گردن درد عصبی الزامی است.

3. علایم همراه درد گردن:

درد گردن می تواند علایمی در بیمار ایجاد نماید و تشخیص منشاء درد را دشوار نماید، از این میان می توان موارد زیر را ذکر نمود:
3.1. تهوع و استفراغ
3.2. سردرد
3.3. انتشار درد به شانه، کتف، بازوها و ساعد و دست ها
3.4. سرگیجه
3.5. اضطراب و افسردگی
3.6. اختلال خواب
3.7. کم اشتهایی

4. کیفیت درد گردن :

گردن درد می تواند به اشکال زیر احساس شود:
4.1. درد مبهم در پشت گردن
4.2. درد نقطه ای بر روی برجستگی مهره های گردنی
4.3. درد سوزشی با انتشار به دست ها
4.4. احساس برق گرفتگی
4.5. تشدید درد با عطسه، سرفه و یا خندیدن

5. موارد اورژانس گردن درد نیازمند اقدام فوری:

باید به خاطر داشت که موارد اورژانس که نیاز به جراحی و اقدام فوری دارند و تاخیر در درمان آنها می تواند سلامت بیمار را به خطر اندازد در این میان از قلم نیافتد و فرصت درمان بیمار از دست نرود. این موارد و نشانه های آن ها که اصطلاحا پرچم قرمز نامیده می شوند و باید علاوه بر معاینه ارزیابی های بیشتری در مورد آنها صورت پذیرد، به اختصار در ذیل آمده است.
5.1. گردن درد در سنین زیر 18 سال و بالای 50 سال
5.2. گردن درد همراه تب و کاهش وزن
5.3. درد گردن که با سرفه و عطسه بدتر می شود
5.4. درد گردن به دنبال ضربه
5.5. درد گردن همراه با بی اختیاری ادرار و مدفوع
5.6. گردن درد همراه با علایم عصبی پیشرونده همچون ضعف در اندام ها و یا وجود رفلکس های غیر قرینه

6. درمان های درد گردن:

برای درمان بیماری های گردن از تکنیک های مختلفی استفاده می شود اما انتخاب نوع درمان معمولا بستگی به علت بیماری و منشاء ایجاد درد دارد. در بسیاری از موارد جهت تسریع درمان از چند روش در کنار هم استفاده می شود.

6.1. استراحت دادن: یکی از درمان های اصلی برای گردن درد ایجاد فرصتی برای استراحت گردن است. این روش تقریبا برای تمام دردهای گردن با علل مختلف موثر واقع می شود و کمک کننده است. برای این منظور باید از انجام دادن کارها و عواملی که باعث تشدید درد گردن می شود خود داری نماییم. برای کمک به این هدف به ویژه در موارد شدیدتر از اُرتوز های گردنی یا گردن بند های طبی استفاده می شود.
6.2. گرما درمانی: گرما اثرات متعددی در کمک به درمان درد از جمله درد گردن دارد. گرما سبب شل شدن عضلات شده و اسپاسم عضله را کاهش می دهد. به اضافه با اتساع عروق خونی، اکسیژن رسانی به بافت را تسهیل نموده و در عین حال دفع مواد زاید و اسید لاکتیک را تسهیل می نماید. از طرف دیگر گرما با تحریک گیرنده های حسی خاص از طریق مسیرهای عصبی به تسکین درد کمک می نماید. گرما با اثرات فیزیکی هم، شل شدن تاندون ها و رباط ها را تسهیل می نماید. مدالیته های گرما درمانی به دو نوع اصلی گرمای خشک و مرطوب تقسیم می شوند، به عنوان مثال شما میتوانید از کمپرس آب گرم یا حوله ی مرطوب استفاده کنید یا از بطری اب گرم، کیسه های آب گرم یا اشعه مادون قرمز برای ایجاد حررات به صورت منطقه ای استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از سوختگی پوست از گرما درمانی بیش از 20 دقیقه استفاده نکنید و به دمای وسیله مورد استفاده توجه نمایید. استفاده از گزما در ضایعات حاد توصیه نمی شود و حداقل دو تا سه روز باید از شروع علایم گذشته باشد، به عبارت دیگر ضایعات مزمن همچون آرتروز مزمن پاسخ مناسب تری به گرما می دهد.
6.3. سرما درمانی : به روشی گفته میشود که در آن بوسیله سرما و دمای پایین اقدام به درمان ضایعات و یا تسکین درد می گردد. نخستین منابع شناخته شده در این زمینه به دوران بقراط و ابن سینا برمیگردد که با استفاده از یخ و برف سعی بر این داشتند تا درد را کاهش دهند. به سرما درمانی کرایوتراپی هم گفته میشود. سرما درمانی در درمان و تسکین علایم یکسری از بیماری ها از جمله کشیدگی عضلات و تاندون ها، اسپاسم عضلات و آسیب های ناشی از ضربه و نیز در آرتروز و التهاب های مزمن استفاده می گردد. در این روش به طور معمول از کیسه های حاوی قطعات کوچک یخ یا پک یخ و یا اسپری سرمازا استفاده میشود.
انتشار گرما یا سرما در هر نقطه ی از بدن متفاوت است و به 3 عامل بستگی دارد:
6.3.1. ضخامت لایه های پوست، چربی و عضلات
6.3.2. میزان آب داخل بافت
6.3.3. و میزان جریان خون بافت

به خاطر داشته باشید که هرچند کیسه یخ برای کاهش درد مفید است ولی استفاده از آن به طور مستقیم می تواند باعث سوختگی شود. برای کشیدگی و یا پیچ خوردگی ها که بیشتر در ورزشکاران اتفاق می افتد بهتر است سریعا کمی یخ در داخل حوله ای قرار داده و به مدت 10 الی 20 دقیقه بر روی محل مورد نظر بگذارند تا درد و التهاب را کاهش دهد. استفاده از ماساژ یخ و تمرینات کششی در طب فیزیکی و توانبخشی نقش بسزایی در درمان باندهای میوفاسیال در ناحیه گردن دارد. در بعضی از مواقع سرما درمانی خطرات و عوارضی نیز دارد .نشستن بیش از اندازه در وان آب سرد یا دوش آب سرد باعث میشود اعضای داخلی بدن با مشکل مواجه شود و بیمار با خطرات احتمالی مانند افت فشار خون و گشادگی عروق خونی و کم شدن اکسیژن در بافت ها و نیز کاهش قدرت عضلات مواجه گردد. اگر استفاده از سرما مدت زمان زیادی طول بکشد می تواند باعث سرمازدگی و آسیب به اعصاب پوست گردد.
6.4. ماساژ درمانی : ماساژ درمانی عبارت است از حرکت دست (دست ورزی) متخصص بر روی بافت های نرم بدن به منظور تسکین درد و رهایی از استرس و فشار عضلانی که سبب تسریع بهبودی آسیب های سیستم اسکلتی عضلانی و برخی بیماری های مزمن می گردد .ماساژ درمانی روشی پر طرفدار برای بهبود دردهای گردن می باشد. ماساژ سبب ترشح سروتونین می شود که ماده ای با اثرات ضد درد می باشد. ماساژ درمانی و تکنیک های ماساژ درمانی به شرایط جسمانی و نیازهای درمانی بیمار بستگی دارد و انواع مختلفی دارد و یک متخصص ممکن است یک روش یا ترکیبی از چندین روش را برای یک بیمار به کار برد. ماساژ در درمان بیماری های گردن همچون دیسک گردن، آرتروز و التهاب مفاصل فاست، کاهش فشار و گرفتگی عضلات و نیز در کاهش درد با بهبود جریان خون کمک می کند. ماساژ تراپی کیفیت خواب را هم بهبود می بخشد و همین موضوع نیز در تسکین درد نقش بارزی دارد. ماساژ همچنین باعث ریلکس شدن بیمار می شود که آن هم در درمان درد اثر شایانی دارد.
در برخی افراد زباید در مورد استفاده از ماساژ محتاط بود از جمله در موارد زیر:
6.4.1. افرادی که اخیرا عمل جراحی کرده اند
6.4.2. مبتلایان به پوکی استخوان
6.4.3. کسانی که بیماری های پوستی و زخم های درمان نشده دارند
6.4.4. افراد دارای وریدهای واریسی هستند

6.5. طب سوزنی: طب سوزنی هم در برخی بیماری های گردن از جمله دردهای میوفاسیال و آرتروز گردن اثر بسیار مفیدی دارد این روش درمان بیش از سه هزار سال قدمت دارد.طب سوزنی در درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی نقش بسزایی دارد و برای همه گروهای سنی و تمام بیماری ها قابل استفاده است. مهمترین خاصیت طب سوزنی در کاهش درد می باشد. در طب سوزنی از سوزنهایی استفاده میشود که اندکی از تار مو ضخیم تر هستند و معمولا استفاده از آن ها کاملا بی درد می باشد. بعضی از پزشکان از طب سوزنی به عنوان درمان اصلی درد های آرتروز گردن استفاده می کنند. در عین حال این روش با ریلکس کردن بیماران و کاهش استرس و اضطراب آنها در تسکین درد موثر هستند. مهمترین نکته در مورد طب سوزنی که باید به آن توجه خاص نمود این است که انجام آن توسط غیر پزشکان می تواند پر عارضه بوده و به بیمار آسیب برساند. دورهای درمانی در طب سوزنی معمولا به سه دوره تقسیم میشود و هر دوره شامل ده جلسه می باشد. بعد ازانکه این دوره ها سپری شد بیمار باید یک سال تحت مراقبت بیمار قرار گیرد.

6.6. کشش گردن و تراکشن: استفاده از تراکشن و کشش ستون فقرات از زمان های قدیم برای درمان کمردرد وگردن درد مرسوم بوده است. هدف از کشش ستون فقرات جدا کردن مهره‌ها از یکدیگر می باشد. این روش برای کشیدگی عضلات ریز کنار ستون فقرات هم مفید است. تراکشن و کشش مانند دیگر کارهای تخصصی توسط یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود. در این روش با ایجاد یک فشار منفی و وکیوم در داخل دیسک های بین مهره ی فقرات هر گونه بافتی که از داخل دیسک بیرون زده یا برآمدگی پیدا کرده را به حالت خود برمی گرداند. این عمل باعث افزایش گردش خون و تسهیل ورود مواد مغذی به دیسک های آسیب پذیر می شود و ناراحتی بیمار را کاهش میدهد .
تراکشن به دو صورت انجام می شود:
6.6.1. ترکشن دستی:
توسط دست یک متخصص انجام می گیرد که با ملایمت و به آرامی به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. این تکنیک به دور از فشار و زور است .
6.6.2. ترکشن مکانیکی:
در این روش از دستگاه برای نیروی کشش استفاده میشود. این روش همان تاثیرات و مزایای ترکشن دستی را دارد. بیمار بر روی تخت مخصوص ترکشن خوابیده و تسمه‌های دستگاه روی بدن بسته می‌شود و کشش بر روی مهره ها اعمال می شود. اکثر بیماران بعد از چند جلسه درمان بهبودی واضح در درد خود احساس می کنند.

6.7 درمان دستی یا مانیپولاسیون
درمان دستی یا مانیپولاسیون هنر دست های یک پزشک ماهر برای درمان دردهای ستون فقرات است . متخصص طب فیزیکی و توانبخشی پس از معاینه انحراف موجود در ستون مهره های گردن را شناسایی کرده و با انجام دادن چند حرکت ریز، تند و سریع قسمت هایی را که منحرف شده اند را به جای خود برمیگرداند. این کار باعث کاهش درد و بالا بردن توانایی مبتلایان به گردن درد می شود. درمان بیماران دچار درد گردن با درمان های دستی وقتی با آموزش حرکات ورزشی همراه باشد احتمال موفقیت درمان را افزایش می دهد..
تاثیرات درمان دستی یا مانیپولاسیون بر چهار اصل بنا شده است:
تاثیرات مکانیکی: حرکت دادن غیر فعال مفصل موجب کشش عضلات، رباط ها و کپسول مفصلی شده و دامنه ی حرکتی بافت ها را افزایش می دهد. احتمال بهبودی درد گردن با انجام تمرینات ورزش افزایش می یابد.
تاثیرات فیزیولوژیکی: درمان دستی اثر بازدارنده بر انتقال درد توسط اعصاب حسی به مغز دارد.
تاثیرات بیوشیمیایی :انجام درمان دستی سبب ترشح موادی در بدن می شود که اثر تسکینی دارند. درمان دستی باعث میشود ترشح این مواد در بدن بالا برود.
تاثیرات روانشناختی : شناسایی نقاط آسیب دیده با لمس کردن محل درد توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای بیمار حالتی خوشایند ایجاد می نماید و بیمار نسبت به رسیدن نتایج مثبت تر، اطمینان پیدا می کند.
بیماری های حاد و مزمن در ناحیه گردن میتواند از طریق درمان دستی بهبود یابد. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط بر این باورند که ستون فقرات سالم نقش مهمی در سلامت وشادابی روح و روان ما دارد و بکار گیری درمان دستی در ترکیب با روش های درمانی دیگر تاثیر شگرف بر درمان مشکلات مختلف ازجمله درد گردن دارد.

6.8 ورزش درمانی

ورزش درمانی بر انجام دادن فعالیت های فیزیکی برای کمک به بالا بردن سطح عملکردی و توانایی های بیمار تمرکز دارد. هدف از ورزش درمانی بهبود انعطاف، قدرت، استقامت و وضعیت قرار گیری بدن می باشد که کمک شایانی بر عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی می نماید. بسیاری از بیماری های سیستم اسکلتی را میتوان با استفاده از حرکات ورزش درمان کرد یا حتی الامکان از پیشرفت آن جلوگیری نمود. به عنوان مثال ورزش درمانی نقش بسزایی در درمان دردهای ناشی از آرتروز گردن و خشکی گردن دارد. از دیگر مزایای این روش این است که میتوانیم در کنار کنترل بیماری، استفاده از داروهای شیمیایی را کاهش داده و کیفیت زندگی را ارتقا داد .
ورزش درمانی در موارد زیر مفید است :
1- آرتروز گردن: آرتروز گردن درمان قطعی ندارد ولی با استفاده از ورزش میتوان از پیشرفت آن جلوگیری نمود و درد را تسکین داد.
2- فتق دیسک بین مهره های گردن: ورزش سبب تقویت عضلات و پایدار نمودن مهره ها و حمایت از دیسک گردن می شود.
3- کشیدگی عضلات
4- درگیری مفاصل فاست گردن
5- شکستگی ها پایدار مهره های گردن ( این مورد باید حتما زیر نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام گردد)
6- دردها ناشی از باندهای میوفاسیال
از طرف دیگر تمرینات ورزشی سبب حفظ تناسب اندام و آمادگی جسمانی بیمار شده بر احساس عمومی خوب بودن و سلامتی وی تاثیر مثبتی می گذارد.

انواع مختلفی از ورزش هایی که متخصصین مرکز طب فیزیکی و توانبخشی نشاط در بیماری های گردن به بیماران آموزش میدهند شامل ورزش های زیر می باشد:
– ورزش های تقویت عضلات
– ورزش های کششی
– ورزش های دامنه حرکتی مفصل
– ورزش های تعادلی

6.9 اولتراسوند

یک روش و مدالیته درمانی است که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرد. این روش از سال 1940 میلادی توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می گردد. از روش درمانی اولتراسوند برای گرمادهی عمقی به بافت های نرم استفاده می شود .اولتراسوند در فیزیو تراپی با اولتراسوند تشخیصی (سونوگرافی) کاملا متفاوت است چون اولتراسوند تشخیصی برای مشاهده داخل بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اولتراسوند بوسیله یک پروپ که دارای سر گردی است به صورت مستقیم بر روی پوست قرار گرفته و برای کاهش و جلوگیری از اصطکاک و عبور امواج صوتی به داخل بافت ها از ماده ژله ای استفاده میشود که مابین پوست و پروپ قرار می گیرد. در اولترواسوند امواج صوتی انتقال یافته به بافت سبب ایجاد گرما در بافت شده و به افزایش گردش خون و کاهش چسبندگی بافتها کمک کرده و سبب تسریع ترمیم بافت ها می شود. اولتراسوند روشی است که غالبا برای بسیاری از صدمات و آسیب های مزمن گردن مورد استفاده قرار میگیرد. امواج اولتراسوند هیچ ضرر و خطری برای بیماران ندارد .
درمان با اولتراسوند تراپی بر دو اثر صوت متکی می باشد:
– اثر مکانیکی
– اثر حرارتی
اثر مکانیکی اولتراسوند: در این روش امواج به شکل پالسی از انرژی در بافت های ناحیه مورد نظر انتقال پیدا میکند و باعث انقباض و انبساط های پشت سرهم در بافت ها می شود. نتیجه این عمل این است که التهاب و درد کم می گردد.
اثر حرارتی اولتراسوند: در این روش انتقال پی درپی امواج سبب ایجاد گرما در بافت می شود و این گرما موجبات افزایش سوخت و ساز در سلول ها را فراهم ساخته ترمیم بافت تسریع شده و دفع مواد زاید به دلیل افزایش جریان خون در آن افزایش می یابد.
در برخی از موارد نباید از اولتراسوند استفاده شود:
– آسیب دیدگی بافت های عصبی
– ایسکمی شدید در اثر ضعف خون رسانی به بافت ها
– خانم های باردار
– عفونت های حاد
– وجود بافت های سرطانی
– سابقه ترومبوز وریدی
– خطر خونریزی
– در کودکان که صفحات رشد بسته نشده است
– اطراف چشم ها

مواردی که بوسیله اولتراسوند قابل درمان است :
– آرتروز گردن
– فتق دیسک بین مهره های گردن
– کشیدگی عضلات
– درگیری مفاصل فاست گردن
– باندهای میوفاسیال گردن

6.10 تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست(TENS) :

در این روش الکترودهای دستگاه مولد جریان الکتریکی در نزدیکی محل درد بر روی پوست گردن قرار داده می شوند و برق خفیفی به آن ناحیه وارد میشود. این عمل باعث میشود دردهایی که در ناحیه گردن وجود دارند بهبود یابد. بسیاری از بیماران دچار درد گردن از مصرف داروهای شیمیایی و مسکن ها به دلیل عوارض جانبی که در پی دارند احساس خطر میکنند ولی استفاده از دستگاه الکتروتراپی که باعث آزاد شدن مسکن های طبیعی در بدن میشود، می تواند بدون هرگونه عارضه ای درد را کاهش دهد. از طرف دیگر این روش با تحریک گیرنده های حسی ناحیه گردن به اصلاح وضعیت قرارگیری گردن کمک می نماید. در عین حال جریان های الکتریکی قوی تر با تحریک عضلات و ایجاد انقباض در آنها تا حدودی در افزایش قدرت عضلانی نقش دارند.
تاثیرات الکتروتراپی شامل موارد زیر می باشد:
– افزایش گردش خون
– کاهش التهاب درد
– آزاد سازی اندروفین
– تحریک کردن ماهیچه ها
روش الکتروتراپی یا TENS تسکینی موقتی برای شما ایجاد میکند تا بتوانید بهتر حرکت کنید و از طریق تغذیه و تمرینات مناسب و نیز استراحت عامل ایجاد درد در فرصت لازم درمان گردد.
TENS را می توان به چهار روش اعمال کرد :
– بر روی ریشه های عصبی نخاع
– بر روی اعصاب محیطی
– در ناحیه های خاص که باعث تحریک عصب میشود
– به طور مستقیم روی ناحیه دردناک
از الکتروتراپی برای انواع دردها از جمله دیسک گردن، آرتروز گردن و نیز پس از اعمال جراحی ناموفق در گردن، درد ناشی از سرطان و درد عضله در اثر کار کشیدن یا آسیبهای حاد و دردناک ورزشکاران استفاده نمود. هنگامی که الکترودهای دستگاه، جریان را از روی پوست به اعصاب خاصی منتقل میکنند بیمار احتمالا دچار احساس سوزن شدن یا مور مور شدن در محل می شود که چندان ناراحت کننده نیست. نتایج درمان در هر شخص بنا برعواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد متفاوت است. تنها عارضه جانبی این روش این است که در صورت استفاده از جریان های بالا ممکن است در پوست سوزش و التهاب مختصر رخ دهد.

6.11 پی آر پی

این روش درمان بوسیله پلاسمای غنی شده از پلاکت است که به آن سلول درمانی یا پلاکت درمانی یا گاهی به غلط درمان با سلول های بنیادی هم گفته می شود. از این روش در ترمیم و باسازی بافت های مختلف بدن، غضروف ها، تاندون ها و رباط ها استفاده می شود. پی آر پی روشی نوین و بنیادین است که به آن معجزه قرن نیز گفته میشود. در این روش از فاکتورهای رشد موجود در پلاکت های خون جهت تحریک رشد سلول های ترمیمی بافت ها استفاده می شود. این روش از ایمن ترین روش های درمانی در دنیا می باشد چون به غیر از پلاکت های خون خودتان از هیچ ماده خارجی دیگر استفاده نمیکند و به همین دلیل خطر احتمال عغونت و انتقال بیماری وجود ندارد و در ضمن اثر و ماندگاری طولانی تری دارد. در مشکلات گردن پی آر پی بیشتر در آسیب های ناشی از کش آمدن عضلات گردن کاربرد دارد. برای کمک به درمان آرتروز مظالعه چندانی در گردن انجام نشده است و انجام این روش در گردن بیشتر رئشی مبتنی بر تجربه است.
در موارد زیر نمیتوان از پی آر پی استفاده نمود:
– بیمارانیکه نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند.
– بیماران مبتلا به دیابت
– بیماران دچار اختلالات خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون
– ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت ها
عوارض احتمالی پی آر پی:
ممکن است در چند روز اول در محل تزریق تورم، سوزش و درد خفیف ایجاد شود که معمولا خیلی سریع برطرف میشود.

6.12 تزریق اپیدورال و تزریق مفاصل فاست در گردن

تزریق استروئید اپیدورال بوسیله جامعه ستون فقرات شمال آمریکا و آژانس کیفیت و تحقیقات مراقبتهای سلامت از وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده به عنوان ریشه درمان غیر جراحی درد رادیکولار ناشی از اختلالات ستون فقرات تایید شده است. نخستین عمل تزریق دارو درسال 1901 با تزریق کوکائین برای درمان کمر درد و سیاتیک انجام شد.
تزریق استروئید موجبات کاهش فشار بر ریشه های عصبی در ناحیه گردن را که در اثر فتق دیسک بین مهره ای تحت فشار قرار گرفته اند را فراهم ساخته و سبب کاهش گردن درد و درد ارجاعی به شانه ها و بازوها می شود.
برای تزریق استروئید اپیدورال در ناحیه گردن بیمار باید دراز کشیده باشد یا در حالی که نشسته است سر را بر روی تخت بگذارد. در بعضی مواقع آرام بخشی به صورت وریدی تزریق میشود و ناحیه ای از پوست و بافت گردنی بی حس می گردد. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از تصویربرداری توسط دستگاه فلوروسکوپی یا سونوگرافی سوزن مخصوصی را وارد گردن می سازد و به ناحیه هدف که مصل فاست یا فضای اپیدورال می باشد وارد شده و تزریق را انجام می دهد.
محلول استروئید و ترکیبی از داروی بی حسی به فضای اپیدورال یا مفصل فاست تزریق می َوشود. این مواد بوسیله عصب هایی که ملتهب شده اند جذب میشوند و تورم وفشار را کاهش می دهند و باعث بهبود خونرسانی به محل آسیب دیده میشوند.
بعضی از بیماران به یک تزریق نیاز دارند ولی برخی دیگر به 2 یا 3 تزریق دیگر که با فاصله چند هفته ای انجام میشود
موارد منع استفاده از تزریق استروئید:
– عفونت سیستمیک
– اختلال خونریزی دهنده
– فشار حاد روی طناب نخاعی
– نازضایتی بیمار نسبت به روش درمانی
– آلرژی داشتن به داروهای تزریقی
– در هنگام تزریق استروئید برای بیماران زیر باید احتیاط کنیم :
– نارسایی احتقانی قلب
– ضعف سیستم ایمنی
– دیابت کنترل نشده

7. اصلاح روش های زندگی

درست نشستن پشت میز کار و  استفاده  درست از ابزارآلات شغلی و گوشی  های  موبایل نقش مهمی  در کاهش گردن درد های  شغلی دارد. استراحت نقش مهمی در کاهش التهاب مفاصل و خستگی عضلات دارد. بالشی که همیشه عادت به استفاده از آن دارید معمولا بهترین انتخاب برای شما می باشد. اگر دچار گردن درد هستید حتما زیر نظر پزشک ورزش کنید. ورزش های معمول هم نقش مهمی در سلامت ستون فقرات شما دارند.


0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ