شانه و بیماری های آن

شانه یکی ازپیچیده ترین مفاصل و شاهکار مهندسی بدن است  وبیشترین دامنه حرکتی در بین مفاصل بدن را داراست. شانه این اجازه را به شما می دهد که به هر جهتی که می چرخید بتوانید دست خود را به آن جهت حرکت دهید. برای حرکت دادن شانه در هر جهت لازم است تا عضلات خاص و متعددی  با هماهنگی یکدیگر حرکت نمایند.توجه داشته باشید که دردهای شانه را نباید با دردهای گردن اشتباه گرفت، زیرا دردهای گردن نیز می تواند به شانه انتشار نماید و با دردهای شانه اشتباه گرفته شود و یا بالعکس .

پزشکان متخصص ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی نشاط واقع در فردیس کرج با بالاترین استانداردها و به روزترین تکنیک ها، با تمرکز به شناسایی علت اصلی ایجاد درد در شانه با کمک سونوگرافی در اسرع وقت، با رفع نیاز به انجام ام آر آی و درمان آن می تواند در کاهش درد شما و درمان علت بیماری کمک شایانی به شما نماید.

آناتومی شانه

شانه انسان ترکیبی از 3 مفصل است:

1- کتف و ترقوه (اسکاپولا و کلاویکل)،

2- مفصل بازو و کتف

3-  مفصل ترقوه و جناغ.

شانه سبب متصل کردن اندام فوقانی به تنه میشود.

عضلات شانه به سه گروه خلفی، قدامی و فوقانی تقسیم می شود، که درحرکات بازو نقش دارند. استخوان اصلی شانه، کتف و ترقوه می باشد. ترقوه استخوان درازی است که همرا با استخوان کتف و استخوان های بازو و جناغ، کمربند شانه ای را تشکیل می دهد .

استخوان پشت شانه را، استخوان کتف می نامند که در قسمت پشت قفسه سینه قرار دارد و برروی آن حدود 17 عضله چسبیده است .

استخوان ترقوه در جلوی قفسه سینه قرار دارد که به شکل s است.

قسمت دیگر کمربند شانه ای استخوان بازو است، که سر آن پوشیده ازغضروف است. در زیر سر استخوان بازو، دو برجستگی استخوانی وجود دارد. در بین این دو برجستگی یک شیار یا ناودان استخوانی، به اسم ناودان بازویی وجود دارد. ناودان بازویی، جایگاه عبور تاندون سر بلند عضله دوسر بازویی است.

عروق و اعصاب هم از ساختمان های مهم شانه هستند، که در بین عضلات قرار دارند. در کنار این اعصاب رگ های بزرگی وجود دارد که خون را به بازو می رساند. شریان بزرگ آگزیلاری از زیربغل عبور می کند. اگر دستتان را در زیر بغل خود بگذارید، می توانید ضربان این شریان بزرگ را احساس نمایید. شانه خون رسانی بسیار موثری دارد.

انواع درد شانه

هر دردی که در داخل یا اطراف شانه ایجاد شود را درد شانه گویند. ممکن است درد شانه، ازمفصل یا عضلات و رباط ها و یا تاندون های اطراف آن بروز کند .

درد شانه با حرکت دادن دست یا شانه، بدتر می شود. ممکن است علت درد در جایی دیگر و دوراز شانه باشد مانند: درد با منشا قلب، که ممکناست در شانه احساس شود.

درد شانه می تواند حاد و یا مزمن باشد. مهمترین علل درد مزمن شانه عبارتند از :

 آرتروز شانه که می تواند حرکات شانه را محدود سازد و موجب درد شود. آسیب های وارد شده به شانه و بخصوص شکستگی های بدجوش خورده می توانند در دراز مدت سبب بروز آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه شود.

کپسولیت چسبنده، بیماریی است که سبب خشک و سفت شدن کپسول مفصل شانه می شود. این عارضه باعث می شود، که نتوانید به راحتی شانه ی خود را حرکت و به گردش درآورید. در اصطلاح به آن شانه یخ زده هم می گویند. در این بیماری، کارهای آسان مانند شانه زدن موی سر و یا پوشیدن لباس نیز سخت می شود. ازنشانه های آن محدودیت حرکتی همراه با درد شانه است که بیشتر در افراد میانسال اتفاق می افتد .

اگر عضله دو سربازویی به هر دلیلی دچار التهاب می شود، به این وضعیت تاندویت دوسر گفته می شود که درد، بیشتر درجلوی شانه بوده و به بازو تیر می کشد. با جلو آوردن بازو و بالا بردن دست درد تشدید می شود .

بافت تاندونی با افزایش سن، قدرت وانعطاف پذیری خود رااز دست می دهد و ممکن است با سایش مکرر دچار التهاب شود، به این حالت سندورم ایمپینجمنت گفته می شود، که باعث ایجاد درد درجلو شانه و بازو می گردد. این بیماری بیشتر درکسانی دیده می شود که دست خود را زیاد بالا می برند.

برخی  بیماری های داخلی مانند آنژین صدری و یا سکته قلبی می توانند موجب دردی که فقط در ناحیه شانه احساس می شوند، شود. درد التهابی کیسه صفرا و یا بعضی مشکلات ریوی هم، می تواند در شانه احساس شود.

مهم ترین آسیب های شانه که موجب درد حاد می شود شامل شکستگی ترقوه، دررفتگی مفصل شانه،  دررفتگی

مفصل آکرومیوکلاویکولر، پارگی تاندون عضله دوسر بازو، شکستگی استخوان کتف و پارگی تاندون عضله سینه ای (پکتورالیس).

ساختمان هایی که می توانند منشاء درد شانه باشند و عوامل مستعد کننده ایجاد درد

برخی ازعوامل شانه درد، هشدار دهنده است. شانه درد می تواند به اشکال زیراحساس شود:

سابقه تومور بدخیم داشتن و یا نشانه های نئوپلازی(کاهش وزن)، درد شکمی و تورم شکمی،تب که نشان دهنده ی وجود تومور یا عفونت است. قرمزی پوست درقسمت شانه که می تواند نشان دهنده وجود تومور یا عفونت باشد. عدم تکان دادن شانه و تغییرشکل مفصل شانه که نشانه ی دررفتگی است. عدم توانایی حرکت دادن دست که نشان دهنده آسیب های عصبی است. عدم توانایی حرکت دادن دست و اختلالات شدید حس لامسه که نشان دهنده آسیب های عصبی است. سابقه آسیب دیدگی، تشنج یا شوک الکتریکی که اخیرا اتفاق افتاده ومی تواند موجب دررفتگی شده باشد که این دررفتگی جا نیفتاده است.

 

موراد اورژانسی شانه درد

اگر درد وعلائم روز بروز بدتر شد و با درمان های خانگی (فقط برای رگ به رگ شدن و کوفتگی ) کمترنشد باید به پزشک مراجعه کنید.

عواملی مانند: درد شدید به همراه ضعف، بی حسی، خنکی، بدشکلی یا تغییررنگ شدید، تب بالارونده شدید، سردرد شدید، درد ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، تهوع یا عرق کردن شدید وپیشرفت ضعف و بی حسی در یک سمت بدن.

درمان های شانه درد

در قدم اول، قبل ازدرمان باید تشخیص داده شود که علت درد شانه چیست؟ پزشک مربوطه با معاینه فیزیکی، علائم ومقایسه شانه سالم با آسیب دیده وحرکت دادن شانه آسیب دیده به بررسی راه های درمانی می پردازد .

استراحت دادن

ساده ترین راه درمان شانه درد استراحت دادن است. اکثرمشکلات درد شانه وحتی مچ دست با استراحت دادن رفع می شود، زیرا التهابات موجود در شانه را برطرف کند. توجه داشته باشید استراحت دادن باید میزان مناسب و کافی داشته باشد، زیرا ثابت نگه داشتن بیش ازحد و بی تحرکی شانه آن را تبدیل به شانه منجمد و یخ زده می کند.

سرما درمانی

زمانی که به شانه شما آسیب وارد شد، تنها راه درمان خانگی استفاده از کمپرس سرد و گرم است. که یکی از معمول ترین روش ها است. برای برطرف شدن التهاب شدید وکاهش درد، سرما درمانی روش مناسبی است. کمپرس یخ بمدت 10 الی 15 دقیقه روی محل موردنظر قراردهید. توجه داشته باشید، یخ را درحوله ای بپیچید تا از تماس مستقیم که باعث سوختگی می شود، جلوگیری کنید .

گرما درمانی

گرفتن دوش آب گرم و کشیدن بدن هنگام بیدارشدن ازخواب درکاهش درد شانه بسیار مفید است. گرم کردن ناحیه آسیب دیده برای چندین بار درطول روز می تواند خیلی موثرباشد.

ماساژ درمانی

انجام دادن ماساژ می تواند باعث تسکین درد شانه و همچنین از بین برنده ی استرس باشد وبه بیمار آرامش بدهد، چون با ماساژدادن اندورفین ترشح می شود واین ماده به بهبود درد کمک بسزایی می کند. متخصصین فیزیوتراپ با دست (دستکاری کردن ) شانه را ماساژ می دهند. برای آرام شدن درد شانه دونوع روش وجود دارد: ماساژ سوئدی، در این روش سطح اکسیژن خون بالا می رود و باعث بهبود گردش خون می شود ومنجر به کاهش درد شانه می شود.

ماساژ نقاط ماشه ای، این دسته از ماساژ برای دردهای مزمن بسیار مفید است. در یک جلسه درد شانه کاهش پیدا می کند ولی برای بدست آوردن نتایج بهتر و کارآمدتر جلسات درمانی باید مستمر باشد.

شاک ویوتراپی

شاک ویوتراپی، روش درمانی که بدون  نیاز به عمل جراحی است. شاک ویو تراپی باعث افزایش گردش خون، در قسمت های آسیب دیده و بازسازی سلول ها است. عواملی که باعث ایجاد درد شانه می شود را کاهش می دهد.

شاک ویوتراپی بوسیله یک پروپ برروی قسمت اسیب دیده قرار داده می شود. امواج شاک ویوتراپی ازطریق پوست دریافت می شوند و به صورت امواج رادیویی انحنا دار، درون بافت آسیب دیده گسترش پیدا می کنند. با تابیدن این امواج به بدن کمی حس ناراحتی می کنید، که دردناک نیست. شاک ویوتراپی به صورت سرپایی است وبدون بیهوشی وبی حسی می باشد .

جلسات درمانی با شاک ویوتراپی با فاصله یک هفته ازهم انجام می شوند که مدت زمان آن حدودا 20 دقیقه است.

بعد از شاک ویوتراپی احتمال قرمزی و تورم موقتی وجود دارد. کسانی که تومورهای استخوانی، عارضه‌های استخوانی متابولیک خاص واختلال‌های عصبی یا گردش خون معین دارند وزنان باردار، معمولاً از شاک ویو تراپی برای آنها استفاده نمی‌شود.

اوزون درمانی

اوزون درمانی، یکی از روش های موثر برای درمان شانه درد است که یک روش نسبتا جدید می باشد. درواقع جایگزینی مناسب برای کورتن درمانی است. روش اوزون تراپی، برای بیماری های عضلانی و مفصلی مفید است. در این روش  از گازازن که غلظت آن توسط متخصص تعیین می شود، به صورت کاملا تخصصی در بافت شانه تزریق می شود و تبدیل گاز ازن به اکسیژن دربافت رادیکال ها و انرژی آزاد می شود. نکته مهم در این روش این است که، منشا درد و آسیب را مد نظر دارد .

بعد از تزریق بیمار ممکن است بمدت 24 الی 48 ساعت در محل تزریق احساس درد و سوزش کند. عوارضی که ممکن است این روش درمانی داشته باشد، شامل افزایش فشار خون و افزایش فشار گوش می باشد، مانند حالتی که در هنگام پرواز تجربه می‌کنید. ممکن است عوارضی مانند سردرد، بی‌حسی در انگشتان، تغییرات موقتی در عدسی چشم و تشنج نیز اتفاق بیافتد .

طب سوزنی

طب سوزنی، برای درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی موثراست. طب سوزنی برای شل و آرام کردن وبهبود بخشیدن التهاب درد شانه نقش مهمی دارد. این روش در درمان آسیب های مزمن و دردناکی که به روش های درمانی سنتی واکنش نمی دهند، بسیار مفید و موثر است. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های باریک که از قبل استرلیزه شده به قسمت های مختلف شانه، با هدف ایجاد واکنش است.

برای دردهای شانه با طب سوزنی معمولا بیمار بعد از4 جلسه و یا حداکثر 8 جلسه درمان بخوبی خود را نمایان می کند، ولی این به معنای این نیست که درمان تمام شده است.

درمان دستی و مانیپولاسیون

مانیپولاسیون، یک حرفه تندرستی است که در اصل با دست انجام می شود. برروی ستون فقرات و مشکلات عضلانی و استخوانی تمرکز دارد. مانیپولاسیون برای کاهش درد شانه و افزایش توانایی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد .

مانیپولاسیون، یک روش فوق تخصصی است که در طب فیزیکی مورد استفاده قرار میگیرد وحتما باید توسط متخصص انجام شود.

تکنیک های مانیپولاسیون می تواند شامل، دستکاری یا به حرکت واداشتن بافت نرم و مفصل های اسکلتی شود. درمان دستی، برای درد شانه مفید است. بیماری های ازجمله: سندرم گیرافتادگی شانه، دیسکینزی کتف، شانه ی منجمد یا چسب کپسولیت، درد شانه پس از عمل جراحی فیبرومیالژیا .

 

اولتراسوند

اولتراسوند، برای تحریک بافت های زیرسطح پوست مورد استفاده قرار می گیرد. از امتیازات اولتراسوند اثرات عمقی و گرم کردن بافت کلاژن است. اولتراسوند توسط متخصصین فیزیوتراپی وطب فیزیکی انجام می شود.

انجام اولتراسوند باعث شل شدن بافت ها و رفع گرفتگی های عضلانی، افزایش گردش خون موضعی و شکسته شدن بافت های فیبروزی شانه می شود، در نتیجه این روش سبب کاهش تورم و التهابهای مزمن می شود. اولتراسوند تراپی برای کاهش درد شانه ناشی از آسیب های بافت نرم شانه، موثرو کاربرد دارد .

محققین معتقدند حررات عمیق در بافت ها اثر ترمیمی مثبت دارد. اولتراسوند تراپی می‌تواند با گذشت زمان از شکل‌گیری بافت اسکار جلوگیری کند و حتی احتمال آنکه بافت اسکار تشکیل‌شده را نیزکاهش دهد.

برخی از مشکلات شانه از قبیل: چسبندگی کپسول مفصلی(شانه منجمد ) و یا درد و سفتی در شانه که ناشی از التهاب، بورسیت کلسیفیه (کلسیمی شدن کیسه‌های بورسا به سبب التهاب طولانی‌مدت) که معمولاً در شانه ایجاد می شود.

امواج اولتراسوند هیچ خطری برای بیمار ندارد. درمان با اولتراسوند به دو طریق است : مکانیکی و حرکتی

تحریک الکتریکی از راه پوست

روشی است، که از طریق جریان های ضعیف الکتریکی برای تسکین درد شانه مورد استفاده قرارمی گیرد. از ولتاژهای پایین جریان برق برای از بین بردن درد مفصل شانه استفاده می شود. این جریانات توسط دستگاه کوچکی که با باتری کار می کند، تولید می شود وبه همین دلیل است که مصرف خانگی دارد و قابل حمل است. زمانیکه این جریانات وارد پوست میشود، بیماراحتمالا دچار سوزن شدن و مورمور در محل مورد نظررا دارد که موقتی و جای نگرانی نیست. دراین روش برای آرام شدن درد شانه، عصب ها دستکاری شده و درد را کاهش داده و موجب گزگز می شود.

لیزر درمانی

لیزردرمانی، سالهاست که در فیزیوتراپی مورد توجه قرار گرفته است که بازسازی عمیق بافت ها و کاهش درد و تورم می پردازد. یکی ازبهترین و کم خطرترین راه های درمان لیزر تراپی است  .

از مزایای لیزر درمانی: افزایش رشد سلول ها، افزایش سوخت و ساز بدن، بهبود سریع زخم ها، افزایش فعالیت های عروقی، از بین بردن التهابات، کاهش شکل گیری بافت فیبروز

لیزردرمانی با کمک انرژی حاصل از نور صورت می گیرد، که درد زیادی ندارد. ممکن است پوست بیمار قرمز و سوزش خفیف داشته باشد. لیزر پرتوان و کم توان( سرد ) دو نوع معمول لیزردرمانی است .

در بسیاری ازآسیب های حاد، اگر لیزردرمانی شانه سریعا بعد ازآسیب(که خونریزی نداشته باشد) صورت گیرد، تاثیر فوق العاده  خواهد داشت. برای کاهش سریع التهابات متخصصین از لیزر پرتوان استفاده می کنند. در لیزرهای کم توان چون با کمک سریهای توپی شکل به بیمار ماساژ داده می شود، بیمار حس خوشایندتری دارد.

مشکلات مختلفی از شانه درد که با لیزردرمانی، درمان می شود از قبیل: خشکی شانه، افتادگی شانه، درد مایوفاسیال

دارو درمانی

در بسیاری ازموارد پزشک برای کاهش درد و التهاب بیمار، بعضی از داروها را تجویز می کند. داروهای که برای درد شانه تجویزمی شود، داروهای مسکن و ضد التهاب است. مانند ایبوبروفن، دییکلوفناک یا ناپروکسن و یا استفاده از کرم های ضد التهاب.

تزریقی پی آر پی

پی آر پی، یک فراورده خونی به مفهوم پلاسمای غنی از پلاکت است که از خون خود بیمار گرفته می شود. پلاکت درلخته کردن خون و التیام شانه درد نقش دارد، و در ناحیه آسیب دیده تزریق می شود و به بازسازی و ترمیم قسمت های آسیب دیده می پردازد. پلاکت های غلیظ شده برای درمان اختلال های شانه مانند: نقص‌های غضروفی و آرتروز شانه در مفصل تزریق می‌شود. خطرات و عوارض جانبی پی آرپی خیلی محدود و ناچیزاست. معمولا بعد از تزریق پی آرپی مقدار کمی درد وجود دارد که بعد از چند روز کاهش پیدا می کند    .

تزریق استروئید

با تزریق استروئید، به آرام کردن درد شانه بیمار کمک می شود. تزریق این دارو به کاهش تورم اعصاب ملتهب و اسیب دیده شانه کمک می‌کند. برای تزریق استروئید بیمار حتما باید دراز کشیده باشد و متخصص سوزن مخصوصی را به شانه وارد می کند. به داخل این فضا ماده حاجب تزریق می شود، تا مطمئن شود که سوزن در جایگاه مناسب در کنار عصب های تحریک شده قرار گرفته است. تزریق استروئید سبب افزایش گردش خون در شانه   می شود.

تزریق استروئید، به فرد کمک می کند شانه خود را به راحتی حرکت دهد. ولی بخاطر داشته باشید تا 2 هفته بعد ازتزریق نباید از شانه خود برای کارهای سنگین استفاده کنید، و تزریق های پشت سر هم ( بیش از 3 بار ) توصیه نمی شود .

اصلاح روش های زندگی

همیشه تلاش کنید تناسب اندام خوبی داشته باشید درهنگام نشسستن و ایستادن دقت کنید بدنتان در حالت صحیحی قرار گرفته باشد. هنگام حمل کردن یک بار، وزن آنرا بطور مساوی بین طرفین قرار دهید. به هیچ وجه به حالت خمیده که به جلو ویا با  بازوهایی که در کنار بدن قرار دارد، ننشینید چون سبب میشود درد شانه را بیشتر کند. اگر شانه درد دارید، زمان خوابیدن به پهلو سعی کنید به سمتی که درد ندارید، بخوابید. اگر به پشت می خوابید یک بالش زیر بازوی که دردناک است، قرار دهید. صندلی، میز کار یا مطالعه و کامپیوتر خود را درجایگاه و ارتفاع مناسبی تنظیم کنید، تا به درد شانه مبتلا نشوید.


0/5 (0 نظر)

اطلاعات تماس

آدرس

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی ( کانال غربی )، تقاطع جاده دهکده، ساختمان برلیان، طبقه دوم.

تلفن

۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۰
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۸
۰۲۶۳۶۵۲۲۵۵۹

ایمیل

neshatalborz@gmail.com

درباره ما

مرکز طب فیزیکی نشاط با تمرکز بر بیماری های مفاصل، استخوان و ستون مهره ها با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد. مرکز توانبخشی نشاط با تمرکز بر توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی، ضربه های مغزی، ام اس، سی پی و ضایعات نخاعی در بخش های فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و ارتوپدی فنی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا در خدمت بیماران محترم می باشد.

Whatsapp
ارسال از طریق واتس اپ